Вирощування молюсків – бізнес-ідея для фермерів південного регіону

6 декабря, 2019

Ферми з вирощування молюсків вже давно популярні у всьому світі. Окрім високої рентабельності та економічної вигоди, вони дають споживачу смачний та корисний продукт. Не виключення й південь України, де такі ферми вже з’явилися та з успіхом виробляють поживний продукт. Але окрім харчового, молюски мають й інші напрями використання. Які це напрями та чим вони можуть ще стати корисними для південних регіонів?

На сьогоднішній день точна кількість видів молюсків не встановлена, але їх приблизне число складає близько 150 тисяч видів. Живуть вони повсюдно й навіть у тундрі, але віддають перевагу воді. Їх розміри бувають різні – від кількох міліметрів та можуть досягати до сотень кілограмів. Людство вже дуже давно зацікавилося молюсками. В Лейденському університеті (Нідерланди) є велика колекція мушель. Вчені після багатьох досліджень дійшли висновку, що мушлі використовувалися людиною 540-430 тисяч років тому в якості їжі, ріжучих знарядь та полотен для малюнків. В наш час також молюски є чудовим делікатесом, заради отримання якого утворюють ферми. Але завдяки дослідженням та експериментам з’ясувалося, що, окрім їжі, молюсків можна використовувати й у інших напрямках.

Населення Філіппін, на відміну від інших країн Південно-Східної Азії, мають низький рівень життя, але ця республіка багата на молюсків. Нещодавно з’явився достатньо цікавий проект, який може вирішити екологічну проблему, пов’язану з забрудненням оточуючого середовища та розповсюдженням різних інфекційних захворювань. Відходи пластмаси та пенополистеролу можна змішати з подрібненими оболонками молюсків, які у великій кількості залишаються після вилучення м’яса і в результаті отримати якісну суміш для виготовлення плитки (кахлю). Проблема утилізації пластикових відходів достатньо актуальна в наш час, тому таке рішення може стати дуже важливим. Плитка виходить міцна, водостійка та має довгий строк використання.

Не менш цікавим напрямком є й отримання дивовижних косметичних компонентів. Все більш популярною в нашій країні стає корейська косметика, особливістю якої є додавання муцину до кремів та косметичних масок. Муцин отримують з равликів, яких крутять, використовуючи спеціальні барабани. Саме через стрес равлики виділяють муцин – основний компонент слизових секретів, який потім збирають, обробляють і додають до косметики. Але для отримання якісної сировини важливо знати, які самі равлики придатні для косметологічних цілей. До таких відносяться Хеліціди і Ахатини. Хеліциди зустрічаються по всьому світі, але найбільше у Японії. Найвідомішим, який відноситься до цього роду, є виноградний равлик. Окрім додавання їх муцину до косметичних засобів, самих равликів можна використовувати у салонах. Виноградні равлики досить шустрі та зможуть очистити обличчя або ноги від відмерлого епітелію. За відгуками тих, хто вже випробував цю процедуру, відчуття від неї приємне, а результат – чудодійний. Але більш якісну очистку роблять дитинчата Ахатини, які рівномірно знімають верхній шар епітелію. Дорослі ж Ахатини завдяки своїм розмірам не потребують великої кількості, для одної процедури достатньо одного равлика. За добу равликів спеціально готують, в залежності від виду, який будуть використовувати. Вартість такої процедури в середньому складає 350 грн за сеанс.

Всім відомі мідії утримуються на різних поверхнях за допомогою чорних щільних ниток. Вони мають назву бісус. Нитки продукуються спеціальною залозою, яка розташована на нозі молюска. Після спеціальної обробки, з таких ниток отримують легкий, але міцний матеріал золотисто-коричневого кольору, що має назву «вісон» або морський шовк. Ця тканина неодноразова згадується у Біблії, а право носити одяг з неї мали тільки імператори, фараони та патріції. Сьогодні у вільному продажі її неможливо знайти, але в невеликих кількостях тканину виробляють для туристів на півдні Італії. Також технологія виробництва відома швачці з Сардинії К’ярі Віго, яка не продає свої творіння, а демонструє їх у якості виробів мистецтва.

Молюски є виробниками перлів та перламутру. І як вже повідомлялося, отримати перли вдалося у Херсонському державному аграрному університеті. Дійсно, вже давно не потрібно занурюватися на глибину у пошуках молюсків, які всередині мають такий скарб. У світі багато країн вирощують перли на спеціальних полях, де молюски живуть на сітках, що підвішені на буйки. Поряд розташовують плавучі ферми, на яких молюски піддаються обробітку та вирощуються молоді для заміни старих. Також саме на цих фермах всередину молодого молюска підсаджують піщинку для утворення перлини. Відтінок перлів залежить від виду молюска та може бути чорним, жовтим, зеленим. Найбільш цінними вважають блакитні перли.

Мушлі можна та навіть корисно використовувати у якості корму на промислових птахофабриках. Підходять як морські, так й річні мушлі. Для цього їх подрібнюють до необхідних розмірів та додають у раціон птахів. Така підгодівля є чудовим джерелом мінеральних речовин, за рахунок чого підвищується продуктивність, покращується якість шкаралупи та інкубаційні властивості яєць.

На основі трепангів виробляють біоактивні лікарські суміші, настоянки та екстракти. А почалося все з Елізабет Емблєр, яка створила домашню книгу ліків ще у 18 сторіччі. За її ствердженням сироп з равликів допомагає від хворого горла та кашлю. Можливо ця ідея на перший погляд може показатися божевільною, але вчених зацікавив потенціал молюсків. Зараз найбільш лікувальним вважається болгарський виноградний равлик, 1 г висушеного слизу якого коштує 40 євро. Особливість цього равлику в тому, що своїми лікувальними властивостями він зобов’язаний саме природним ресурсам Болгарії. Разом з їжею равлик отримує бактерію Lactobacillus Bulgaricus, дія якої й активує корисні властивості. Вже створений цілющий гель проти ран та лікувальне мило. А за останніми дослідженнями слиз болгарського виноградного равлика ефективна навіть проти злоякісних пухлин. Серед молюсків лікарськими властивостями може виділятися й кукумарія, сировина з якого використовується для виготовлення ліків у боротьбі проти ВІЛ.

Південь України ще тільки починає розвиватися у цьому напрямку, але потрібно вже заздалегідь розглядати різні можливості використання молюсків без відходів і з максимальною користю.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |