Як зберегти озимі від погодних примх?

3 декабря, 2019

Всім відомо, що взимку велику небезпеку для рослин представляють не морози, а часті та різкі перепади температури, коли відлиги різко змінюються заморозками. Такі особливості клімату притаманні й південним регіонам. Майбутній рік за прогнозами синоптиків не є виключенням: то морози зі снігопадами, то різке потепління та дощі. Саме від погодних умов значною мірою залежить й формування врожаю озимих культур в період їх вегетації. Тому для їх повноцінного росту та розвитку потрібно використати всі можливості підвищення стресостійкості.

Тривалими дослідженнями вчених південних регіонів доведено, що сівба озимої пшениці по чорному пару має значні переваги у порівнянні зі стерньовими попередниками. При цьому не тільки підвищиться врожайність, але й поліпшиться фітосанітарний стан посівів. Якщо попередником буде чорний пар, то приріст врожаю може скласти біля 48%. Дійсно, можна отримати врожай й після гірших попередників, але в результаті цього будуть додаткові витрати на добрива, гербіциди, захист від хвороб та шкідників, тому що формуються не дуже сприятливі для озимих культур мікробіологічні процеси та накопичуються деякі збудники кореневих хвороб. Тому не тільки собівартість продукції буде зростати, але й ризик отримання неякісної продукції. Найнижча продуктивність у пшениці озимої по соняшнику.

Не менш важливим є й строки сівби, тому що найменшу зимо- та морозостійкість мають перерослі рослини ранніх строків сівби, та слаборозвинуті рослини пізніх строків сівби. Тому у зв’язку зі змінами клімату та посушливості регіону науковці рекомендують сіяти озимі у Миколаївській області в період з 25 вересня по 5 жовтня. Тоді рослини будуть мати помірну висоту, достатньо високу масу та найбільший коефіцієнт кущення.

Також для вирощування потрібно обрати конкурентоспроможний сорт. Наприклад, за дослідами фахівців ними можуть бути: сорт «Росинка» (Інститут зрошуваного землеробства НААН та Інститут рису УААН), який має високу зимостійкість та сорт «Щедрість одеська» (Селекційно-генетичний інститут – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення Української академії аграрних наук), який має винятково високу стійкість до вилягання, осипання та проростання зерна на пні при перестої. Практика показує, що низькостеблові та напівкарликові сорти озимої пшениці мають більшу морозостійкість.

Потрібно потурбуватися й про антистресовий захист рослин – обробіток антистресовими препаратами та добривами. Якщо ж посіви озимих вже перемерзли, в пригоді можуть стати препарати на основі гуматів, які швидко відновлюють життєздатність рослини та підвищують їх імунітет.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | |