В Україні зареєстровано асоціацію, яка буде захищати родючість та стан ґрунтів

30 ноября, 2019

В Україні напередодні Всесвітнього дня ґрунтів зареєстровано Українське ґрунтове партнерство (УҐП), яке було представлено під час прес-конференції «Родючі ґрунти України: міф чи реальність?», яка пройшла 28 листопада. Асоціацію створено за підтримки ФАО та діятиме під егідою Глобального ґрунтового партнерства як єдина національна платформа для сприяння діалогу і співпраці між міністерствами, провідними установами, існуючими дослідницькими школами і лабораторіями із земельних ресурсів та іншими зацікавленими сторонами. Це сприятиме формуванню бази моніторингу стану ґрунтів, продуктивності земель і запасів вуглецю, у відповідності до міжнародних стандартів, повідомляють в ФАО.

Зазначається, що УҐП діятиме в унікальній організаційній формі неприбуткової Асоціації, засновниками якої виступили повідні наукові інститути та державні установи, діяльність яких спрямована на стале управління ґрунтовими ресурсами.

«Ґрунти – вичерпний ресурс. Його споживачем є кожна людина, хоч і не це всі усвідомлюють. 98% продуктів харчування, які ми споживаємо, приходять до нас «із землі». Продовольча безпека в усьому світі залежить від стану і якості ґрунтів. На жаль, деградація земель в Україні відбувається досить швидко», – зазначила Оксана Рябченко, координаторка проекту ГЕФ/ФАО з інтегрованого управління природними ресурсами.

За оцінками провідних українських ґрунтознавців, водна ерозія охоплює 13,4 млн. га, в тому числі 10,6 млн. га орних земель. Ерозія безпосередньо впливає на родючість ґрунтів і сільськогосподарське виробництво, що може призвести до значних економічних втрат, понад 20 млрд. гривень у рік.

Щороку спеціалізованими науковими інститутами вже здійснюється моніторинг 750 тис ділянок. Але, як зазначає Олена Альшанова, заступниця директора департаменту аграрної політики Міністерства  розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, є ініціатива передати функцію контролю за родючістю ґрунтів від держави до інших установ/організацій або органів місцевого самоврядування.

«Особливо важливою ця тема є в рамках сьогодення, так як одним з пріоритетних завдань уряду є земельна реформа. І те, яким чином при договірних умовах зберігатиметься і забезпечуватиметься збереження родючості ґрунтів є надзвичайно актуальним», – додла Альшанова.

«Чорноземні ґрунти, якими так пишається Україна – не прості ґрунти, вони дуже уразливі. Ці ґрунти дуже швидко піддаються впливам природного, техногенного та антропогенного характеру. Зміни стають помітними за 5-10-20 років, за цей час уже можуть наступити незворотні зміни. Тому першочергова функція новоствореної асоціації – донести правильні наукові знання до кожного українця, щоб відновити статус ґрунту як національного багатства нашої країни», – зазначив Микола Мірошниченко, голова Українського ґрунтового партнерства.

У повідомленні наголосили, що платформа займатиме важливу роль у поширенні і координації ініціатив із досягнення нейтрального рівня деградації ґрунтів до 2030 року, які Україна зобов’язалась виконати, підписавши Конвенцію ООН по боротьбі з опустелюванням. Охорона родючих земель і комплексне управління природними ресурсами є національним пріоритетним напрямком співпраці між Україною та ФАО, а також частиною українського національного робочого плану по боротьбі з опустелюванням.

Новости по теме

| | | | | | | |