Не без емоцій: в Миколаєві пройшов форум щодо запуску ринку землі

29 ноября, 2019

В  рамках проекту «Діалоги про Україну» в Миколаєві у п’ятницю, 29 листопада, пройшов 15 регіональний земельний форум. Участь у заході взяли заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, уповноважений Президента України із земельних питань Роман Лещенко, радник голови Миколаївської ОДА Татяна Стахевич, директор департаменту АПК Миколаївської облдержадміністрації Олена Піскун та народний депутат України  Артем Чорноморов.

До обговорення питаннь про обіг земель сільськогосподарського призначення в Україні були запрошені народні депутати України Херсонської та Миколаївської областей, депутати Миколаївської обласної ради, сільськогосподарські товаровиробники, малі та середні фермери, власники земельних паїв, голови сільських, селищних рад та територіальних громад тощо.

Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

«Сама реформа назріла. Дійсно, 20 років до кінця її не реалізували, і є багато питань, які необхідно вирішувати. Є три основні цілі земельної реформи. Перше –мільйони українців мають отримати можливість вільно розпоряджатись своєю власністю. Друге – всі інструменти реформи мають стимулювати економічний розвиток сектору та економіки в цілому. Третє – необхідно створити такі умови, щоб саме ті, хто зараз працюють були фермерами, були агарними виробниками, розвивали свою справу і мали доступні фінансові ресурси», – наголосив Висоцький.

Роман Лещенко, уповноважений Президента України із земельних питань

«У нас дійсно продовжується національний діалог. І масштаб цього діалогу досяг того рівня, що залучений в процес обговорення земельної реформи дуже великий кількісно та якісний склад фахівців, суб’єктів господарювання, профільних асоціацій, народних депутатів, членів Кібінету Міністрів. І президент України вітає те, що це питання земельної реформи вийшло на якісний, професійний рівень обговорення… І земельна реформа – це не лише обіг земель сільськогосподарського призначення, це комплексний захід, який здійснюється  виключно з однією метою – навести порядок у земельних правовідносинах, зробити те, що 28 років всі обіцяли, але ніхто нічого не робив. А якщо робив, то лише половинчасті рішення», – акцентував Лещенко.

Головною метою заходу було вислухати думки і пропозиції всіх учасників земельних відносин щодо регламенту відкриття ринку землі. Спікери форуму Тарас Висоцький та Роман Лещенко зауважили, що це перші громадські слухання за часи незалежності України.

«Мені треба почути позицію для того, щоб я без посередників, напряму Президенту доніс цю позицію. Я хочу Президенту України показати загальну картину того, що відбувається по регіонам: яка позиція, що людей хвилює, які проблеми. І все, що сьогодні тут буде озвучено – буде у Президента на столі в якості доповідної записки», – зауважив Лещенко.

«В рамках дискусіє вже подано більше 3 тис правок, які враховують позиції всіх потенційних сторін. Дискусія триває навколо трьох основних блоків реформи. Перший – це обіг земель сільськогосподарського призначення: хто потенційно міг би бути учасником цього процесу, які обмеження по концентрації. Другий – це дерегуляція земельних відносин та децентралізація. І є великий блок – безпосереднє забезпечення достатніми ресурсами учасників за рахунок державної підтримки», – додав Висоцький.

Миколаївські аграрії та представники громадських організацій жваво висловлювали свою думку щодо зняття мораторію на землю. Зокрема аграрії зазначили, що Україна не готова до відкриття ринку землі. Так, неврегульовані питання інвентаризації землі, концентрації землі одних руках, питання державного майна, детінізації аграрного бізнесу тощо.

«Ви не зробили жодної інвентаризації, держава розкрадена.Ми всі тільки чуємо про те, як мільярди доларів виведені з України. Ви приймаєте рішення сьогодні продавати землю, і нічого не робите, щоб повернути капітали, які виведені з України. Сьогодні ви кажете, що дуже багато землі не використовуються в «білу» і не платяться податки. А хто заважає спершу зробити інвентаризацію землі? Чому ви пішли по шляху боротьби з тіньовим бізнесом через реформу продажу землі? Ви маєте робити ці кроки тільки після того, як ви проінвентаризуєте все. І  тільки після того ви маєте розробити реформу, не продажу землі, а розвитку економіки України», – зазначила Семчук Олена, президент «Федерації Асоціації малого та середнього бізнесу», голова регіональної ради підприємців облдержадміністрації.

Учасники також підняли питання кредитування сільського господарства, відшкодування ПДВ для олійних та питання децентралізації в рамках зняття мораторію. Так, депутат Миколаївської облради Юрій Кормишкін зауважив, що на сьогоднішній день не внесено жодних змін до Податкового та Земельного кодексів, і, у разі відміни мораторію на продаж сільгоспземлі, у місцеві бюджети перестануть надходити суттєві кошти від сплати орендної плати.

«Перед тим як говорити за оподаткування, хотів би сказати, що сьогодні відповідно до норм чинного законодавства, земельний податок в Україні складає від 0,3 до 1%. В Миколаївській області завдяки рішеннями облради і всіх громад прийнято земельний податок 1% – це 200-250 грн/га, а не 30-80 грн/га як ви говорите. Сьогодні всі ОТГ хвилюються, адже більшість з них живуть за рахунок подоходного податку, який отримують з виплати орендної плати. Шановні народні депутати, скажіть, будь ласка, коли буде продаж землі, виплати орендної плати не буде – буде 0. Буде тільки земельний податок у розмірі 200 грн, а подоходного податку, який йшов в громаду – 800-900 грн/га – не буде в бюджеті. Змін до Податкового кодексу немає, змін до земельного кодексу немає. Скажіть, що отримають громади в четвертому кварталі замість подоходного податку? Нічого», – звернувся до представників влади Юрій Кормишкін.

Загалом всі учасники дискусії в залі висловили одностайну думку, що Всеукраїнський референдум має пройти до другого читання закону про ринок землі. Варто зазначити, що обговорення ринку землі мало більш емоційний характер зі сторони аграіїв, аніж конкретизації пропозицій до закону. Крім питань знаття мораторії присутні висловлювали й інші нагальні проблеми області, а саме питання зрошення та рейдерства.

Нагадаємо, Верховна Рада Укарїни проведе слухання щодо ринку землі 4 грудня.

Новости по теме

| | | | | | | | |