Європейські вимоги якості до молочної сировини призведуть до зменшення господарств, але збільшенню поголів’я в них

30 октября, 2019

Перехід на європейські вимоги якості до молочної сировини призведе до прискорення структурних змін у молочній галузі України. Так, в Україні до 2030 року на 40% скоротитися кількість сільськогосподарських підприємств, які вироблятимуть молоко, а середній розмір утримуваного поголів’я на господарствах збільшиться. Щодо поголів’я в господарствах населення, то тенденція до скорочення їх кількості буде спостерігатися і надалі. Про це зазначила провідний науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Ольга Козак, інформуючи про результати нещодавно оприлюдненого дослідження «Прогноз виробництва молока в Україні до 2030 року: методика і розрахунки».

Нагадаємо, відповідно до зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію з ЄС Україна повинна гармонізувати своє законодавство з положеннями Регламенту (ЄС) № 853/2004 щодо спеціальних правил для гігієни харчових продуктів, у тому числі сирого молока. У зв’язку з цим, з 1 січня 2019 року в країні набув чинності новий стандарт якості молока ДСТУ 3662:2018 «Молоко – сировина коров’яче. Технічні умови». Згідно з ним усе молоко – залежно від рівня бактеріального забруднення і вмісту соматичних клітин – поділяється на екстра, вищий, перший і другий ґатунки.

Особливістю нового стандарту є те, що молоко другого ґатунку можна буде здавати на переробні підприємства лише до 1 січня 2020 року, після чого цей ґатунок буде скасовано.

Від цієї дати надається два роки перехідного періоду, упродовж якого молоко другого ґатунку буде прийматися на технічні цілі – корми для тварин, казеїн, молочна кислота тощо.

«Це нововведення стане основним фактором для прискорення подальших трансформацій розвитку молочної галузі в Україні», – вважає Козак.

Нині на переробку надходить близько 30% – 1153,5 тис. т – молока другого ґатунку та неґатункового. З них левова частка – 950,7 тис. т, тобто 82,4% – від господарств населення. Отже, понад 1 млн т молока повинно стати якіснішим за другий ґатунок.

Читайте також: «Експерти прогнозують зменшення виробництва молока в Україні на 12% до 2030 року».

З огляду на це, за прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у молочній галузі України можливі різні сценарії розвитку подій. Вони залежатимуть від багатьох чинників та мотиваційних моделей різних учасників ланцюжка.

«Особлива роль у цьому процесі відводиться сільськогосподарським підприємствам. Саме вони, задіявши наявний потенціал, можуть у короткі строки наростити виробництво високоякісної молочної сировини та покрити дефіцит молока, що виникне у молочній промисловості», – наголосила експерт.

Це призведе до посилення процесів спеціалізації та концентрації, які вже тривалий період відзначаються у молочній галузі як України, так і більшості країн світу.

«Кількість сільськогосподарських підприємств, які вироблятимуть молоко, скоротиться до 2030 року на 40%, а середній розмір утримуваного поголів’я в розрахунку на господарство збільшиться до 350 корів. При цьому основними виробниками та постачальниками якісного молока будуть великотоварні ферми з поголів’ям від 500 корів і більше», – спрогнозувала науковець.

Читайте також: «На українському ринку збільшилась частка імпортної молочки та яєць».

Щодо господарств населення, то ймовірніше, тенденція до скорочення їх кількості, яка триває уже понад 10 років, може посилитися, застерегла експерт. Значна частина одноосібників, які утримують корову та виробляють молоко нині, функціонуватиме поза переробними підприємствами, адже перейти в домашніх умовах від другого ґатунку хоча б до першого – надскладне завдання, що потребує значних капіталовкладень.

«В цілому ж поліпшення якості молочної сировини матиме позитивний ефект з точки зору продовольчої безпеки та поліпшення якості харчування українського населення”, – підсумувала Козак.

Нагадаємо, за 9 місяців 2019 року переробка молока скоротилася майже на 10%. Крім того, в Україні скоротилося промислове виробництво молока та поголів’я ВРХ.

Новости по теме

| | | | | | | | |