Як живе і чим пишається Новополтавська ОТГ?

24 октября, 2019

АгроЮг завітав у Новополтавську ОТГ у святковий день. 12 жовтня у центрі Новополтавки її жителі зібрались на День села – тут відзначали 178-річчя рідного краю.

А поки не почалось святкове дійство, кореспонденту випала нагода ближче познайомитись із місцевими школою та дитячим садочком, а також поспілкуватись безпосередньо із головою ОТГ. Адже Новополтавська громада складається лише із двох сільських рад: Новополтавської та Шевченківської, і, порівняно з іншими, є досить компактною. Тож дуже цікаво було дізнатись, чи змінилось тут життя на краще з початку об’єднання громади?

Голова Новополтавської ОТГ Юрій Медведєв

ОТГ почала своє існування у 2017 році і наразі нараховує 3,5 тисячі населення. Її голова Юрій Медведєв розповів, що основна частина коштів у бюджет надходить із сплати земельного податку, який тут на сьогоднішній день складає 270 гривень за 1 га. І якщо в минулому році їх бюджет складав 20 млн грн, то вже у 2019-му станом тільки на початок жовтня – 23 680 млн грн.

За ці кошти громада встигла зробити чимало. Але ж особливий акцент поки що був зроблений на розвиток місцевих чотирьох дитячих садків та дві рівнозначні школи. Так, наприклад, цьогоріч лише на останні було виділено із залишків освітньої субвенції близько 1 млн 500 тис. грн.: відповідно по 750 тис грн. на кожну. За словами директора Новополтавської ЗОШ Віктора Сиволапа, з переходом в ОТГ освіта відчула суттєве покращення у матеріальній базі.

— У цьому році я на собі відчув, що держава хоче щось у школі зробити. Вперше за 10-15  років на школу було виділено значну суму коштів. Працюючи 10 років директором школи я щороку шукаю фінансування на ремонти. І пошук спонсорів, звісно, продовжується, але раніше ж від держави нічого не було. У цьому році наші дві школи отримали капітальний залишок освітньої субвенції і ми задоволені як слони, – каже Сиволап.

Новополтавська ЗОШДиректор школи Віктор Сиволап

За ці кошти в школи були придбані підручники, яких не вистачало, проведений інтернет, придбані меблі, закуплені мультимедійні комплекси: мультимедійні дошки, проектори і ноутбуки; а також був зроблений поточний ремонт за рахунок сільської ради.

Особлива увага приділялась підготовці початкових класів до «Нової української школи», а тому в перших і других класах на сьогоднішній день повністю оновлені меблі, матеріальна та методична бази.

Тут був створений інклюзивний клас – в школі навчається дитина з особливими освітніми потребами. Тому проводиться співпраця із Новобузьким інклюзивно-ресурсним центром, звідки приїжджають логопед та дефектолог. Сільська рада на сьогоднішній день їх забезпечує заробітною платою, а вже в наступному році тут сподіваються отримати субвенцію.

Приміщення школи потребує капітального ремонту, і для цього сільська рада виділила 130 тисяч гривень на проведення технічної експертизи. Керівництво школи планує в подальшому розробити проектно-кошторисну документацію і прийняти участь у проекті ДФРР.

Після школи ми направились до місцевого дитсадка, який тут всі називають зразковим. Як розповідає його директор Олена Довгалюк, глобальних проблем у садочку немає: кадрами забезпечені 100-відсотково, а відвідує його 33 дитини. Сільрада покриває більшість витрат всіх чотирьох дитсадків. Лише за цей рік дитсадки були обладнанні сучасними засобами опалення, а також були придбані господарські товари, канцтовари, гідрофори, бойлери, пилососи, посуд та інше.

Директор дитсадочку Олена Довгалюк

Незважаючи на це, Довгалюк впевнена, що багато залежить не тільки від фінансових вкладань, а й від зусиль вихователів.

  Більше потрібно вкладати зусиль на оформлення. Потрібно створювати простір для дітей. Не поставити п’ять років тому одну шафу та стільці. Дітям це набридає. Змінити хоча б їх розташування. Ми змінюємо, бо це середовище не для вихователів і батьків, а для дітей. Щоб їм було цікаво в дитячий садок іти. Щоб дитина йшла і знала, що її чекає якийсь сюрприз. Педагог – це людина творча. Вона має творити, а не сидіти на одному місці. Протягом дня дитина має відчувати себе комфортно, – говорить директор Новополтавского ДНЗ.

По дорозі назад до центру, де незабаром мала розпочатись святкова програма на честь Дня села, нам зустрівся сільський клуб. Окрім великого залу, тут розташована бібліотека. Його приміщення також потребує капітального ремонту. Наразі ж у громаді з бюджету виділено 35 тисяч гривень на розробку технічної документації для всіх чотирьох дитячих садків і три клуба.

— На наступний рік ми плануємо розвивати більше напрямків для молоді. Треба виділяти кошти на розвиток спорту, “забити” в бюджеті гроші на людей, які хворіють та звертаються за допомогою. Клуби потрібно ремонтувати: дах, внутрішні приміщення. Треба зробити так, щоб молоді було, що робити в селах, щоб вона тут залишалась, – прокоментував голова ОТГ.

За час існування громади були проведені капітальні роботи з освітлення, розпочаті роботи по асфальтуванню доріг у селах.

Мешканці громади можуть отримати первинну медичну допомогу в Новополтавській амбулаторії і у фельдшерському пункті в селі Шевченкове. На два заклади працює чотири медсестри. Поки що у громади немає власного лікаря – до них приїжджає спеціаліст із Нового Бугу, а також у будь-який час звідти за потребою можливо викликати швидку.

   Відсутність лікаря для нас проблема. Ми навіть виділили 2 га землі і можемо забезпечити житлом спеціально для того, якщо хтось захоче прийти працювати до нас в село, – зазначає голова громади Юрій Медведєв.

Він розповів, що на 2020 рік вони планують продовжити роботи з асфальтування доріг у населених пунктах. Оскільки поки що централізоване водопостачання в громаді відсутнє, то тут хочуть пробити дві свердловини. Окрім того, по селах здійснюється організований підвіз очищеної води.

Варто відзначити, що з боку сусідніх громад звучали пропозиції об’єднатись. Один із варіантів – об’єднатись із Вільнозапорізькою громадою з умовою, що центром ОТГ стане село Вільне Запоріжжя. Але у Новополтавці на такий крок йти не готові.

— Наша громада спроможна, ми проводили обговорення з людьми – вони хочуть, щоб громада залишалась єдиною. У Вільного Запоріжжя менша громада, і вони тільки об’єднались, у них ще не сформований  бюджет… Наші люди зрозуміли, що їм зараз краще самим, бо і гроші вкладаються у розвиток, а так залишаються, по суті, одні ламані хати. Коли ми були в Новобузькому районі, все йшло в район: район розвивався, села гинули. Зараз громада почала розвиватись, – поділився Юрій Медведєв.

Він зазначає, що у них в громаді, як і всюди, є багато підприємців, які не хочуть оформлювати офіційно своїх працівників: комбайнерів, водіїв. З цим влада планує боротись, здійснюючи контроль за допомогою податкової.

— На все це звісно треба час, щоб люди самі до цього прийшли, щоб розуміли, що в громаді не тільки голова та сільська рада мають працювати, а повинен кожен мешканець приймати участь у внутрішніх процесах. Ми в цьому році будемо проводити зібрання, щоб люди самі вирішували, що в їх селі потрібно зробити в першу чергу: чи асфальт постелити, чи клуб зробити, – резюмував Медведєв.

І поки ми спілкувались, на вулиці під вікнами сільради пишно святкували День села: зі співами, танцями, масштабним ярмарком та смачною юшкою.

Новости по теме

| | | | | | |