Чи можна отримати користь від культивування злісної амброзії?

7 октября, 2019

Коли вперше бачиш цю рослину, то одразу й не збагнеш, що вона є злісним карантинним бур’яном. Яскраво-зелена, з пишними листками. За легендою свою назву вона отримала за те, що входить у склад чудодійної мазі, якою користувалися грецькі боги, а їжа та нектар на її основі дарували безсмертя. Для людини-алергіка така «чудодійна їжа» є шкідливою та небезпечною. Мова йде про амброзію.

Пилок амброзії легкий та пухнастий і може залишатися в повітрі протягом декількох днів, долаючи великі відстані, зачіпаючи людей за сотні кілометрів від місця локалізації рослини. У південних регіонах такий пилок може з’являтися в повітрі вже в середині липня та продовжуватися до перших заморозків. То які є способи боротьби з амброзією? А може існує можливість використовувати такий злісний бур’ян на користь людству?

Рекордсменом за кількістю видів амброзії (близько 50) є Америка та й не дивно, бо саме з цієї країни рослина поширилася по всьому світу. В Європу з іншими видами була занесена найпоширеніша з них – амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia). Існують докази того, що корінні американці саджали, вирощували та збирали насіння амброзії. Ці насіння мають дивовижний відсоток сирого білка (47%) і жиру (38%), що робить їх важливим джерелом їжі протягом довгих зимових місяців. Кажуть, що насіння має смак пшениці. Міцні стебла амброзії також використовувалися корінними американцями для виготовлення мотузки.

В Україну рослина потрапила декількома шляхами, одним з яких є фармацевтичний. Дійсно, вперше амброзію культивували у Дніпропетровський області (1914 р.) як лікарську рослину – замінник хинину та антигельмінтний засіб.

В наш час деякі вчені також мають думку, що амброзії притаманні багато цілющих властивостей. Травники використовують рослину, щоб зменшити нудоту й лихоманку (жарознижувальний ефект). Сік з подрібнених листків амброзії можна наносити на укуси комах або висипу, щоб заспокоїти роздратування. Пилок амброзії іноді використовується в природній терапії сінної лихоманки. Багато досліджень проводиться у напрямку блокування алергії на пилок амброзії за допомогою самої рослини. Останні експерименти довели, що таблетки, створені на основі екстракту амброзії, доволі ефективні проти полінозу (сезонне захворювання, причиною якого є алергічна реакція на пилок рослин). Єдина особливість: у таблетку повинен додаватися екстракт саме того виду рослини, від якої виникає алергія. Завдяки цим дослідам, деякі фермери навмисно вирощують амброзію та постачають пилок фармацевтичним дослідним компаніям.

Амброзія є досить алергічною рослиною

Наприклад, фермер зі штату Міссурі Джим Снід вже багато років поспіль вирощує рослини на площі 4 га саме для збору пилку. Серед них є й амброзія. За словами фермера, рослина може виробляти понад мільйон зерен пилку на одну рослину у день. Кожне зерно вкрите крихітними шипами, що допомагають їм утримуватися у носі алергіка та мають розмір приблизно на чверть ширини людської волосини. Збирає фермер такий пилок за допомогою розробленого їм спеціального пристрою та перед відправкою у компанію замовника, обов’язково перевіряє якість у лабораторії, яка знаходиться на фермі. Якість пилку повинна відповідати стандартам FDA (управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів у США), яке кожен рік організовують аудиторські візити. Це управління відповідає за регуляцію та нагляд над безпечністю харчових продуктів, біологічно активних добавок, ліків, вакцин, медичних приладів, ветеринарної продукції та косметики.

Ще одну користь амброзія може принести людству у боротьбі із забрудненням навколишнього середовища. Особливу небезпеку становить забруднення ґрунту, тому що людина отримує 90–95% харчових продуктів, використовуючи саме ґрунтові ресурси. Амброзія полинолиста ефективно видаляє свинець з ґрунту на забруднених територіях, тому що має здатність концентрувати елемент у своїх тканинах. Після використання рослинну масу зібрати та спалити не складає особливих труднощів, а попіл, що утворився, використовують як вторинну сировину.

Але все ж таки не слід забувати про шкоду, яку наносить карантинний бур’ян. Амброзія дуже пластична рослина, чудово відростає навіть після її видалення, а насіння та пилок можуть зберігатися не один десяток років. Тому ця рослина шкодить не тільки людині, а й сільському господарству. Амброзія конкурує з культурними рослинами за воду та поживні речовини. Це позначається на їх врожайності, у деяких випадках вона знижується аж на 50%. Транспіраційний коефіцієнт амброзії полинолистої у два рази вище, ніж у пшениці, і в три рази, ніж у кукурудзи. Амброзія полинолиста є представником родини Asteraceae, що ускладнює застосування гербіцидів на соняшнику, у зв’язку з чим щороку втрати прибутку від врожаю тільки, наприклад, в Угорщині складають близько 130 млн євро. Тому пошук боротьби зі злісним бур’яном є й досі актуальним, до того ж він повинен бути екологічним та не зашкоджувати ні культурній рослині, ні корисним комахам, ні людині. Одним з таких способів є використання біологічного методу захисту культурних рослин проти шкідливих інвазійних бур’янів. Стає все більш поширеним використання деяких вузькоспеціалізованих фітофагів. Наприклад, в Північній Америці відомо близько 450 видів комах, що мешкають на 11 видах амброзії. При тому практично всі види комах спостерігаються на амброзії полинолистій.

За дослідами вчених, кліматичні умови південних регіонів України сприятливі для акліматизації Амброзієвого смугастого листоїда та Амброзієвої совки. Впровадження в СРСР в 1960-80-х роках амброзієвого листового жука сприяло відкриттю феномена відокремленої популяційної хвилі (SPW), яка є необхідною умовою для успішного біологічного контролю над інвазивними бур’янами. Але подальші досліди з листоїдом показали, що через деякий проміжок часу чисельність розповсюдження фітофага зменшується, тому його ефективність не є постійною. Дещо кращі результати показала амброзієва совка, однак поки що цей метод не набув широкого застосування у виробництві. Потрібні додаткові дослідження, хоча зникнення величезної фітомаси амброзії на полях, різке падіння щільності насіння у ґрунті, зменшення площ зараження та відсутність великих і густих плям бур’янів на супутникових знімках свідчать про те, що мета інтродукції фітофагів, тобто придушення амброзії у агрофітоценозах, має усі перспективи бути досяжною.

Інший біологічний метод боротьби з амброзією є використання у сівозміні культур, що пригнічують ріст та розвиток амброзії, тому що саме сівозміна сприяє розповсюдженню бур’яну, а у природному травостої амброзія поступово витісняється іншими рослинами. За дослідами науковців, наприклад, у посівах люцерни присутність амброзії спостерігається на другий рік значно менша, ніж у перший. Це відбувається тому, що при скошуванні люцерни знищується й шкідлива рослина, яка не встигла сформувати життєздатні насіння, а тому воно не потрапляє у ґрунт. Люцерна, яка швидко відростає, володіє високою конкурентоспроможністю та сильно пригнічує амброзію.

Небезпечне забруднення амброзією території навколо пасіки. Це призводить до зниження харчової цінності меду. Наявність у ньому великої кількості пилку робить продукт гірким на смак і при першому ж використанні у людини наступають токсичні  та алергічні реакції, які можуть проявлятися у вигляді різі в очах, нежиті, чхання, кашлю, ознак сінної лихоманки. При постійному вживанні такого меду можуть виникнути: нудота, блювота, захворювання шлунково-кишкового тракту, діарея, зниження чутливості смакових рецепторів. За дослідженнями вчених-бджолярів, негативно впливає амброзія й на самих бджіл. Протягом тижня кількість комах у вулику, що був розташований біля насаджень амброзії, зменшилася на 45%. У радіусі 200 м навколо нього були знайдені 1630 загиблих бджіл, а їх загальна маса зменшилася на 48%.

Для бджіл пилок амброзії є також дуже небезпечним

Згідно з останніми моделями розповсюдження амброзії на Балканах, в Україні та на півночі Італії до 2050 року кількість пилку може досягти 22 тисяч зерен на 1 м3. Зараз на 1 м3 припадає 13 тисяч зерен, при тому, що навіть дві тисячі пилкових зерен є високим показником. Вчені стверджують, що, навіть, якщо розподіл амброзії залишиться незмінним, зміни клімату однозначно збільшать пилкове навантаження. Це буде відбуватися с підвищенням рівня СО2 та більш засушливих умов, що сприяє виділенню пилку та перенесення його повітрям. Південь України – саме такий регіон, який завдяки особливостям кліматичних умов буде сприяти розмноженню та розповсюдженню рослини-алергену. Тому важливо приділити увагу не тільки підвищенню ефективності боротьби, але й можливостям корисного використання цього злісного карантинного бур’яну.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | |