Справжній скарб для фермерів та бджолярів можна вирощувати на півдні України

30 сентября, 2019

Солом’янка піскова, золотуха, котячи лапки, жовтяниця, печінкова трава, сухоцвіт, золото – всі ці назви має багаторічна лікарська рослина, відома нам всім з дитинства, як безсмертник. За однією зі старовинних легенд безсмертник з’явився на місці загибелі двох, розтерзаних звірами, закоханих. За іншою, збирати цю рослину необхідно 1 січня, у північ і тільки сліпим від народження людям. Саме такі люди відчують присутність безсмертника через поколювання в очі. Якщо сліпа людина встигне швидко схопити рослину ротом, тоді вона зможе перейняти силу рослини та з легкістю відкрити приховані скарби. Частіше за все сировину безсмертника отримують, збираючи його у дикій природі. То може існує можливість вирощувати його у промислових масштабах на Півдні України?

Для України безсмертник є особливою квіткою. У давнину його спеціально висаджували на могилах, віруючи у те, що такий ритуал допоможе у переселенні душі померлого в кращі світи. Тому квітка безсмертника є символом пам’яті про предків і їх допомоги у важкі хвилини. Також безсмертник є квіткою, яка входить до складу національної жіночої прикраси та символу України – вінка. Вона означає незламність, здоров’я та довголіття українського народу.

У світі безсмертник відомий тим, що має безліч цілющих властивостей та найменшу кількість протипоказань на відміну від інших лікарських рослин. Основна кількість ліків виготовляється на основі його квіток. Квіти безсмертника як в народній, так і в офіційній медицині, є обов’язковим компонентом жовчогінних чаїв. Завдяки гірким речовинам, чай має дещо гіркуватий присмак, але майже парфумний аромат. До того ж флавоноїди пригнічують бактерії й мікроби, а вживання такого чаю відновлює діяльність органів та активує травлення. Безсмертник позитивно впливає на згортання крові, що дає можливість використовувати його як для загоєння відкритих ран, так і для приймання відварів перорально від внутрішніх кровотеч.

У світі існує біля 600 різновидів безсмертника, але за господарськими та декоративними ознаками можна виділити цмин пісковій та цмин італійській.

Тільки один з даних видів містить ефірну олію з дійсно унікальними властивостями – це цмин італійський (HelichrysumItalicum). Зазвичай даний середземноморський підвид продається в розплідниках під назвою Н. anguistifolium. Його ефірна олія цінна перш за все тим, що вміщує у собі великий відсоток нерілацетату (біля 40% -70%) – речовини, яка стимулює клітинну регенерацію. Термін «анти-вік» є одним з найбільш часто використовуваних в сучасних маркетингових стратегіях для косметичної промисловості, тому, наприклад, французький косметичний бренд «L’Occitane» вирощує безсмертник спеціально на своїх екологічно чистих плантаціях, що розташовані на Корсиці. Застосовуючи правильну агротехніку вирощування та технологію збору сировини (квіти збирають вранці, а дистилюють на заході сонця того ж дня), французькі фахівці отримують з 1 гектару біля 10 кг чистої ефірної олії, яку потім включають до складу омолоджуючих кремів. Цмин італійський використовується й у якості пряної спеції. ЇЇ запах дуже схожий на запах доволі популярної спеції карі. Стебла і листя цмину додають у яєчню, рисові та овочеві страви. В якості прянощів безсмертник італійський використовується тільки у свіжому вигляді. У харчовій промисловості олія та екстракти з цмину італійського додаються в продукти, напої для посилення фруктового смаку і запаху. Вирощувати цмин італійський можна цілий рік, використовуючи для культивування теплиці. Він дуже рідко страждає від шкідників та хвороб. До того ж легко розмножується: поділом кущів, навесні або восени – верхівковими живцями.

Збільшення попиту на безсмертник (в основному на його ефірну олію) і його висока ціна на міжнародному та внутрішньому ринку призвели до збільшення збору рослини, а отже відповідного зменшення його ресурсів у дикій природі. Так, наприклад, відбулося у Герцоговині. У зв’язку з цим  виробники були вимушені спробувати вирощувати плантації безсмертника (в країні рослину називають «сміле») у виробничих умовах. Але, нажаль, на той час не було повної інформації про особливості вирощування цієї рослини, тому це призвело майже до винищення та до деградації безсмертника в деяких частинах країни. Фермери, які вирішили заробляти на плантаціях безсмертника, звичайно вирощували його без будь-яких агротехнологічних правил, тому отримували поганий результат. Через що пропозиція не змогла задовольнити попит, а ціни на сировину стали відносно високими. Олія цмину італійського коштує дуже дорого і з кожним роком дорожчає, оскільки потреба в ньому росте. Зараз агротехнологія вирощування безсмертника не є великою таємницею для місцевих фахівців. У Герцоговині тільки ледача людина не має плантації «золотого сміле». Цмин італійський став порятунком для тих фермерів, які мають кам’янисті ділянки. Він з легкість росте серед каменів на сонячних схилах, на занедбаних виноградниках, уздовж доріг. Легко переносить посуху. Цмин італійський широко використовують у парфумерній промисловості й менше – у медицині. Фахівці стверджують, що цмин італійський можна вирощувати у південних регіонах як однорічну культуру, тому що  він більш теплолюбний, ніж цмин піщаний і здатний зимувати при температурі трохи нижче -9°С. Ціна рослини висотою 10 – 15 см складає біля 50 грн. Ціна ефірної олії іноземних виробників коливається від 1000 до 3000 грн за 5 мл, а вітчизняних виробників – біля 80 грн за 5 мл.

На Півдні України найбільше розповсюджений цмин піщаний, який більше за інші види безсмертника використовують саме у науковій медицині. Багаторічна медоносна трав’яниста рослина зростає переважно на піщаних грунтах, на сухих перелісках, лісових галявинах, пагорбах, на покладах, кам’янистих і піщаних схилах повсюдно. Бджолами активно використовується саме вторинне цвітіння. Пояснити це можна тим, що в цей час інших медоносних рослин практично немає. Навіть тоді, коли суцвіття зрізані, вони не в’януть і не втрачають забарвлення. Тому окрім медичного напрямку, рослину використовують для створення красивих та роками невідцвітних букетів та екібан.

Для сільського господарства безсмертник став дійсно надією на виживання й ось чому. Як відомо, однією з найбільш актуальних проблем сьогодення є масова загибель бджіл. Таке відбувається з багатьох причин, але найбільшу шкоду комахам завдають саме хімічні речовини, якими оброблюються сільськогосподарські угіддя. Вчені усього світу шукають рослини, які б були спроможні стати повноцінною та безпечною заміною отруйним для природи препаратам. Одним з таких рятувальників став безсмертник. У всіх його частинах міститься смолиста речовина – аренарин, що є природним антибіотиком, який пригнічує бактеріоз у культурних рослин. Наприклад,  препарат «Нарінген», що виготовляється на основі безсмертника, застосовується в овочівництві для боротьби з бактеріальним раком томатів. З профілактичною метою обробляють насіння перед посівом.

В наш час вчені продовжують проводити багато досліджень для можливості ефективного впровадження цієї культури у промислове виробництво. Науковцями було з‘ясовано, що, незважаючи на загущеність посіву при вирощуванні безсмертника, отриманий врожай буде економічно вигідним для виробників. Аналіз чутливості при зниженні прибутковості на 10% і зниженні роздрібної ціни на 30% показав, що інвестиції також економічно ефективні. За останні роки врожайність безсмертника значно зросла, а ринок стабілізувався. Урожайність сухих суцвіть цмину дорівнює 9-13 ц з гектара. Використання плантації рослини може становити до чотирьох і більше років. В основному це залежить від догляду та збереження рослин взимку. Важливо знати, що при промисловому вирощуванні безсмертника наявність власного насіння має велике значення, тому для його отримання фермери повинні закладати насінні ділянки, які необхідно добре обробити та удобрити. Раніше промисловим вирощуванням цмину займалися спеціальні господарства, але зараз це стало можливим й для середніх господарств. Ціна висушеного цмину піскового від 80 грн/кг.

Отже, безсмертник використовується в багатьох галузях: народна та офіційна медицина, парфумерія, косметологія та навіть у флористиці. Для Півдня України  безсмертник – це перевірена віками цілюща рослина, яка має широке застосування у нашому житті. Тому вирощування такої культури у промислових масштабах є дуже актуальним, економічно вигідним та перспективним напрямком.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |