«Ми себе позиціонуємо як інноваційна громада»: на Херсонщині Тавричанська ОТГ хоче стати кращою в Україні

26 сентября, 2019

Трошки більше двох з половиною років тому у Каховському районі Херсонській області була створена Тавричанська об’єднана територіальна громада, яка на сьогоднішній день упевнено називає себе найуспішнішою в області. Чи так це насправді та в чому їх секрет, журналісти вирішили перевірити самостійно. У ході прес-туру, організованого силами Програми USAID DOBRE, вдалось поспілкуватись з представниками місцевої влади.

Сільський голова Тавричанської ОТГ Юрій Гречка

Громада утворилась шляхом злиття трьох сільських рад: Дудчинська, Заозерна і Тавричанська. Її центром стало село Тавричанка. Сільський голова ОТГ Юрій Гречка розповів, що наразі бюджет громади складає 47,7 млн грн, з яких власних надходжень близько 29 млн грн.

— Це багато чи ні – можна судити по-різному. Звісно, після створення громади пішли значні кошти – це великий плюс. Але ж ми взяли на себе повноваження. З самого початку, буквально через півроку, ми забрали собі первинну ланку медицини, створили ЦПМСД, а також відділ освіти, – ділиться Гречка.

Левову частку доходів громади забезпечують чотири основних бюджетоутворюючих підприємств, які працюють на її території: ДП ДГ «Асканійське», ТОВ «Агробізнес», Торговий дім «Продексім», і ПСП «Діамант». Окрім них,також тут проводять свою діяльність ще близько 60 різних підприємств. Одне з найкрупніших – ДП ДГ «Асканійське» – територіально знаходиться в Тавричанці, керівником якого протягом довгих років була Найдьонова Віра Опанасівна. Їй, за словами сільського голови, село завдячує своєму розвитку. Він впевнений, що саме завдяки довгорічному прикладу «Асканійського», наразі представники бізнесу у Тавричанській ОТГ також налаштовані на співпрацю.

— В 90-ті роки ми не сильно постраждали, на відміну від інших, саме завдяки праці, баченню та захисту Віри Опанасівни. Тавричанка мала свій розвиток. Парк, стадіони – це все зробили завдяки ДП ДГ «Асканійське». У нас більш-менш з цими основними сільгоспвиробниками є співпраця – вони соціально-орієнтовані. Окрім тих обов’язкових платежів і податків, які приносять у бюджет, вони деякі кошти, хтось більше-хтось менше, але вкладають у свої села. Дуже добре видно по Мар’янівці, там завдяки керівництву ТОВ «Агробізнес» село дуже змінилось. І туди в цьому році 3-4 родини приїхали, купляли будинки. А так тільки в Тавричанку приїжджали, – каже Юрій Гречка.

Славнозвісний місцевий парк було закладено в 2015 році саме завдяки зусиллям підприємства, підкреслює сільський голова. На сьогоднішній день у теплу пору року тут більшість мешканців Тавричанки та довколишніх сел проводить власне дозвілля.

— Завдяки зусиллям підприємства був закладений парк, розвивалась інфраструктура. І тому на момент об’єднання село Тавричанка було більш-менш готовим до того, щоб на його основі засновувати ОТГ. На сьогодні ми себе позиціонуємо як інноваційна громада. Ми хочемо і не боїмося того, щоб над нами проводили якісь експерименти, в рамках розумного. Ми свідомо йдемо на це, – зазначає Гречка.

В тутешній амбулаторії працюють двоє лікарів: сімейний і дитячий – обидва приїхали із Лівії. За словами того ж Юрія Гречки, лікарня забезпечена в повній мірі, є стоматологічний кабінет з німецьким обладнанням і власним стоматологом. Також забезпечується повний комплекс обслуговування населення на первинній ланці, що включає в себе безкоштовні щеплення і т.д.

В минулому році була створена опорна школа в Тавричанці, яка має дві філії: в Мар’янівці та Заозерному. Є ще школа в селі Дудчани, але вона не приєдналась до цього освітнього простору. За цей час в громаді встигли придбати три автобуси, тим самим забезпечити підвоз для 75 дітей.

Будинок культури в Тавричанці

Тетяна Гатицька, директор будинку культури

Будинок культури може похвалитись не меншими успіхами та нагородами. Тут з дітьми займаються танцями, репетирує декілька хорових колективів – від дитячого садку до хору ветеранів «Гарний настрій».

Загалом, до складу громади увійшло 9 сіл, в якому загальної кількості мешкає близько 4300 жителів. Щодо їх розвитку, то за час існування ОТГ в деяких населених пунктах був влаштований новий водопровід та вуличне освітлення. Крім того, вже в 2019 році за програмою співфінансування із обласного бюджету був відремонтований шматочок дороги між селами Дудчине і Любимо-Павлівка.

Менеджер по туризму Наталя Галанова

Але, мабуть, найголовніше те, що місцева влада робить великий акцент на туристичний потенціал громади. Менеджер по туризму Наталя Галанова каже, що вже зараз вони готові показати гостям свій парк, надати можливість порибалити у ставку, а у майбутньому хочуть розвивати гастрономічний туризм та влаштовувати дегустації м’яса та сиру. Юрій Гречка також розповів, що Тавричанська ОТГ входить до великого туристичного коридору України, який був влаштований по місцях колишнього чумацького шляху. Тропа проходить через декілька громад області до рожевого озера у Григорівці Чаплинського району.

Новости по теме

| | | | | | |