Ринок землі запустять у другому півріччі 2020 року

18 сентября, 2019

Заступник міністра економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький вважає, що ринок землі доцільно запустити в другому півріччі 2020 року. Про це під він повідомив під час земельного віче в Києві. Повідомляє AgroPolit.com.

«Точна дата по запуску ринку землі буде відома днями, але це однозначно друга половина 2020 року, щоб не розривати технологічний цикл. А на 2021-22 рр. ця сума буде розраховуватися в залежності від ціни і попиту, щоб підтримати українських сільгоспвиробників і фермерів в купівлі землі», – сказав Висоцький.

За його словами, 4,4 млрд грн з бюджету наступного року піде на земельну іпотеку фермерам, щоб вартість ресурсу для них була 3%.

Інші учасники віче додали свої пропозиції та застереження до відкриття ринку.

На думку Олексія Мушака, час дешевої землі пройшов і вона не буде низькою.

«Останні 18 років мораторій дозволяв дешево використовувати українську землю і не доплачувати земельну оренду. Цей період вичерпав свій потенціал. Зараз українська земля, яка вважається найкращою в світі, коштує дорого. Агробізнес повинен по-іншому будувати свою схему, розуміючи, що українська земля перестала бути дешевою», – сказав Мушак.

Голова «Агро-Продовольчої Ради» Іван Слободяник вважає, що має бути перехідний період для іноземців щонайменше 10 років, інакше отримаємо  спротив від малих та дрібних виробників реформі.

«Сьогодні система кредитування для фермерських господарств практично не працює в Україні. Я підрахував, що якщо вартість землі, буде складати, припустмо, 50 тис. грн, 6363 грн/га буде вартість кредиту в банку – це дуже багато для фермера», – озвучує одну з причин чому фермери будуть проти.

Так, голова громадської організації «Прозора земля» Володимир Коваленко запропонував ліквідувати Держгеокадастр та автоматизувати його функції, щоб мінімізувати втручання людського фактору, а відтак – і корупції у земельні процеси.

«Він має зникнути. Натомість всі його функції, пов’язані з землею (які не відійдуть на місця разом з передачею с/г земель) слід автоматизувати. Тобто вся земля і процедури з її реєстрацією, перереєстрацією та інше має бути «в цифрі». Це логічно лягає у загальну концепцію, яку оголосив президент Володимир Зеленський – «Країна в смартфоні», – пояснив голова громадської організації «Прозора земля».

Згідно повідомлення, ще однією ініціативою є створення державної іпотечної установи для викупу с/г земель.

«Потрібно подумати над створенням в Україні іпотечної установу для викупу сільськогосподарської землі у громадян (власників паїв), якщо вони не хочуть її продавати діючим орендарям, громадам. Ця установа має також викуповувати с/г землю у юросіб, які брали у іноземних банків кредити для покупки землі, і вони або виходять з українського бізнесу, або компанія (власник землі) стала банкротом. Який механізм викупу цих земель — наразі питання відкрите. А воно кричуще», – сказала головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова.

Голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба заявив, що  за приблизними оцінками не інвентаризованої землі наразі 5-25% від загальної маси, залежно від регіону та бальності.

«У Житомирській області в 2 територіальних громадах провели аудит. Виявили, що 30% землі були не зареєстрованими. Що дала реєстрація? Наповнила місцевий бюджет на 25%. Також це дозволило підняли орендну плату», – зауважив він.

Новости по теме

| | | | | | | | | | | |