Доступна екзотика: кудранія має всі шанси для вирощування на півдні України

2 сентября, 2019

Зацікавленість агрономів у вирощуванні екзотичних рослин, мабуть, існує ще з давніх часів. Дійсно, з професійної точки зору отримати врожай з незвичної рослини не тільки приємно, але й прибутково, бо ціна на екзотичні овочі та фрукти завжди була і є достатньо високою. Все ж багато кого лякають можливі труднощі культивування таких рослин й даремно, бо не завжди для отримання врожаю потрібні екзотичні умови вирощування. Південь України завдяки кліматичним змінам, що активно відбуваються, потребує нових культур, що можуть не замінити, а доповнити асортимент вирощуваної продукції.

З мало відомих рослин сімейства тутових є один скарб – кудранія тризагострена (лат. Cudrania tricuspidata). Це дерево ще називають полуничним, хоча дуже часто плутають його з шовковицею. Здалеку круглясті плоди кудранії дійсно можна сплутати з полуницею, але з близької відстані вони чимось схожі на дуже дивну малину. Варто спробувати плоди цієї рослини й смак запам’ятається назавжди. Вони нагадують малину з ароматом ананасу. Дуже багато хто порівнює їх смак зі стиглою хурмою.

Батьківщиною цього прекрасного екзота вважається Центральний Китай, але зустрічається рослина у дикому вигляді на просторах Афганістану, Ірану та в ряді інших азіатських країн. Китайська назва кудранії – «че» або «же», а в Європі, де рослина стає все більш популярною, рослину називають мандариново-динною ягодою, диким тутовником тощо. До речі листками цього дерева можна годувати тутового шовкопряда. Завдяки цьому іноді кудранію називають колючкою шовковистого хробака. Однак шовк виходить дуже особливий. Саме з нього виготовляють шовкові струни відомого національного музичного інструменту – китайської лютні. Тільки ці струни дають особливий звук, який притаманний цьому інструменту – легкий та ніжний.

Взагалі у Китаї кудранію вирощують вже дуже давно й не тільки як їстівну ягоду, але і як лікарську рослину. Зараз китайськими вченими проводиться багато досліджень у цьому напрямку. Вже з’ясовано, що плоди кудранії можуть ефективно використовуватися як основа ліків проти ожиріння. Спиртовий екстракт цієї рослини має високий антимікробний показник. Плоди кудранії мають антиоксидантний ефект, а ліки з коренів рослини можуть стати незамінними гепатопротекторами. Водний екстракт кудранії позитивно впливає на артеріальний тиск при гіпертонії та підтримує нормальну роботу нирок людини. Відвар кори рослини має сильні бактерицидні властивості й тому сприяє швидкому загоєнню ран. Кору також перетирають в порошок, змішують з рослинною олією та наносять на рани, опіки та виразки. Для косметичної промисловості кудранія стала справжнім відкриттям. Як з’ясувалося, косметика на її основі краще за все відбілює та робить однорідним тон шкіри лиця. Але на цьому використання цієї рослини на користь людства не закінчується. Щільна деревина та красива текстура робить її цінним матеріалом для виготовлення меблів. Гілки кудранії використовуються в текстильній промисловості для отримання натурального барвника жовтого кольору. Також з кори рослини отримують папір.

Кудранія може бути як невеликим колючим кущем, так й досягти 6–7 метрів у висоту. Все залежить від того, як ви його сформуєте. Тому, наприклад, вперше в США завезли рослину саме для створення живоплоту. Ландшафтні дизайнери із задоволенням використовують кудранію у своїх проектах, бо крім візуальної привабливості, рослина має ще один додатковий плюс у вигляді кореневої системи, яка робить живопліт стійким до будь-яких погодних умов та поривів вітру. До того ж завдяки кореневій системі зміцнюється грунт, що дуже важливо, враховуючи відому проблему деградації грунтів.

Але в багатьох азіатських країнах все ж таки кудранію культивують для отримання соковитих та корисних ягід. Ягоди містять в собі багато цукрів та низький вміст кислоти. Досвідчені кулінари використовують їх для приготування солодких страв і напоїв та отримують солодке желе, компоти, варення, додають у кондитерську випічку. Щоб балувати себе кудранією не тільки в сезон дозрівання, а й цілий рік, ягоди сміливо можна заморожувати або сушити. У сушеному вигляді їх частіше використовують для виготовлення чайних сумішей.

Досвідчені садівники, які мають практику вирощування інжиру та шовковиці з легкістю знайдуть схожість між культивуванням цих рослин та кудранією. Рослина відмінно зимує, межа її морозостійкості складає -30ºС у відкритому ґрунті. Але молоді дерева, що не досягли п’ятирічного віку, все ж потребують укриття. Якщо розсада відбувалася живцями, отже, такі рослини будуть вимагати більше уваги та турботи. Їх зростання буде значно повільнішим, через процес вкорінення, який займе 20-30% першого року, тобто 3-4 місяці. А ось якщо кудранію розсаджувати кореневою порослю, садівник буде звільнений від багатьох утруднених процесів. Дочірні нащадки акуратно відокремлюються від материнської кореневої системи, пересаджуються або у горщики, або у ящики. Єдине що буде вимагатися від садівника, своєчасно поливати молоді рослини розчином для розвитку кореневої системи. Якщо все буде зроблено правильно та вчасно, вже через рік у вас буде красуватися рослина, яке досягне 1 метра у висоту.

Кудранія чудово почуває себе в посушливому кліматі. Вона гідно переносить посуху, утримуючи свою крону світло-зеленою. Ця супер здатність притаманна завдяки кореневій системі рослини, яка зовсім невибаглива до ґрунтів, але чудово реагує на торф та пісок у його складі. Фахівці стверджують, що хоч для гарного врожаю й необхідні обидві статі, чоловічі дерева нерідко плодоносять без участі жіночих, тільки ягід менше та вони дрібніші. У випадку з певними сортами жіноче дерево може обійтися і без чоловічого.

Більшість експертів вважають, що з комерційної точки зору вирощування кудранії не є перспективним, бо плоди її погано зберігаються та не є транспортабельними. Але якщо задуматися, то ягоди, наприклад, малини та суниці теж не дуже транспортабельні та потребують своєї технології перевезення. В Китаї ягоди кудранії транспортують у замороженому вигляді при температурі -20ºС, властивості ягід при цьому не погіршуються. Не варто забувати й про продаж саджанців кудранії. Якщо зробити в інтернеті запит «купити саджанці кудранії», у пошуковику ви побачите велику кількість сайтів, але, на жаль, буде дуже складно знайти рослину у наявності. Судячи з коментарів потенційних покупців, «полювання» на екзота супроводжується з терплячим очікуванням.

З кожним роком на Півдні України збільшується інтерес до вирощування екзотичних рослин і те, що колись здавалося нам екзотичним, вже стало звичайним. Тому у кудранії є всі шанси стати розповсюдженою рослиною, як звичайна шовковиця.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |