У Дніпровсько-Бузькому лимані виловили кілька мохнаторуких китайських крабів

15 августа, 2019

Мохнаторукі краби агресивні по відношенню до аборигенних водних мешканців, а також дуже плідні. Тому поява їх в якомусь водоймі практично завжди призводить до того, що вони заселяють всі навколишні акваторії. Вчені з тривогою прогнозують, що в найближче десятиліття членистоногі можуть обжити весь водний простір України. В Асоціації рибалок України б’ють на сполох, адже цей вид надзвичайно небезпечний та може завдати серйозної шкоди вітчизняній флорі і фауні, повідомляє прес-служба асоціації.

Китайські мохнаторукі краби (Eriocheirsinensis) головним чином мешкали в озері Янченху і Жовтому морі. Але на початку двадцятого століття разом з баластними водами потрапили в Європу. А звідти вже і до нас в Чорне море. У мохнаторукого краба в наших акваторіях немає природних ворогів і тому велика ймовірність того, що він може заселити величезні водні території. Тим більше цей вид крабів може жити як в прісній, так і солоній воді.

М’ясо даного виду краще не вживати в їжу, так як мохнаторукий краб є переносником легеневого сосуна (Paragonimuswestermani). Цей людський паразит вражає легені, а іноді і головний мозок, і викликає важке захворювання парагонімоз.

Згідно з доповіддю Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів (IUCN) мохнаторукий краб вважається одним зі ста найбільш небезпечних інвазивних видів в світі. У тих країнах, де вони мешкають, ці краби вже завдали колосальної шкоди екосистемі та економіці.

«Краби знищують рибу у водоймі, з’їдають риб’ячу ікру, не гребують і іншими водними мешканцями Мохнаторукі краби вважаються неперевершеними землекопами, вони виривають довгі (більше 5 метрів) розгалужені нори, в тому числі і в греблях та інших гідротехнічних спорудах. Це неодноразово призводило до масштабних аварій», – наголошує голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

Проблема біологічних інвазій (проникнення) чужорідних видів – серйозна і маловивчена. У всіх країнах світу існують програми протидії потраплянню і поширенню на своїх територіяхінвазивних видів.

Яскравий приклад агресивності прибульців – це Срібний карась, який витіснив українського золотого карася в Червону Книгу України, практично знищивши його. Сонячний окунь, що мешкає в Північній і Центральній Америці, далеко не «добрий» вселенець, його охрестили «піранья Каховська». Він потрапив в наші води за допомогою акваріумістів і становить серйозну загрозу нашій рибі. Сонячний окунь вже розселився в Каховському та Кременчуцькому водосховищах, а так само в 22 річках Херсонській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. Так само, в наших річках з’явився Чебачок амурський. Цей агресивний мігрант заселив вже весь Каскад Дніпровських водосховищ. Незліченні зграї Чебачка амурського підривають кормову базу цінних риб і знищують їх ікру. Ще один агресивний водний вселенецвнутрішніх водойм — це Ротань-головешка. Він невибагливий і дуже живучий. Моря теж страдають від «чужеземців». З Тихого Океану в Чорне море потрапила рапана (Rapanavenosa), яка знищує чорноморську устрицю і мідію. Шкода, завданарапаною екосистемі моря, порівняно зі збитком від техногенних аварій. Також в акваторію Чорного моря проник гребневикмнеміопсис, який відвоював собі левову частку кормової бази планктоноядних риб і знищує їх ікру. В результаті зграї хамси зменшилися на 40%.

Риби-прибульці принесли з собою нові захворювання. А деякі кишкові збудники можуть навіть викликати летальний результат.

«На українських водоймах йде справжня війна. Чужі нашій природі види наступають на вітчизняних водних мешканців» – кажуть в Асоціації рибалок України.

За останні кілька років в Дніпрі з’явилося 18 видів нових риб і два види крабів. Вчені не можуть передбачити, чим навала чужорідних видів обернеться згодом для вітчизняного природного навколишнього середовища. А завезені нові іноземні віруси на здоров’я українців.

Новости по теме

| | |