Кількість розплідників плодових дерев в Україні зменшилась в 5 разів

14 августа, 2019

Кількість розплідників плодових дерев в Україні за 12 років зменшилась в 5 разів. Про це інтернет-виданню АгроЮг розказав керівник ТОВ «Підгур’ївське» Дмитро Бушилов.

На Миколаївщині ТОВ «Підгур’ївське» займається вирощуванням сертифікованих якісних саджанців фруктових дерев, таких як яблуні, черешні, сливи, абрикоси.

«В цій галузі я працюю з 1997 року. Раніше розплідників, які офіційно знаходяться в Державному реєстрі виробників насіння та садивного матеріалу саме по плодовим, ягідним і виноградним культурам було 250. Зараз офіційно таких розплідників залишилося 52. Решта або закрилися або пішли в тінь. Тобто, вирощую від 30 до 50 тис саджанців та продають їх без документів», – розказує керівник господарства.

Однією з причин такого скорочення Бушилов називає те, що програма держпідтримки садівництва зараз працює не в тих об’ємах як раніше, а самі фермери відносяться з недовірою до компенсації садивного матеріалу.

«Коли працювала програма по компенсації, це коли 1,5% від продажу вина та пива шли на розвиток плодівництва, виноградарства, хмелярства, тоді за саджанці компенсувалося від 60-100%. Коли цю програму закрили, то, звичайно, люди почали садити садів менше. Зараз програма держпідтримки є, але там трохи виросли вимоги. Тепер мені, як розпліднику потрібно пройти сертифікацію маточників, сертифікацію полів формування, що дещо здорожчує кінцевий продукт. Це звичайно не проблема. Але у фермерів, у садівників віри в цю державну підтримку мало. Програма працює, та не в тих об’ємах», – зазначає Бушилов.

Так, якщо 5 років назад станом на серпень у господарстві було продано 80% всього матеріалу – це 240-250 тис саджанців. То, в поточному році з півмільйона саджанців продано всього близько 50 тис.

Фермер сподівається, що це тимчасовий застій. Він вважає, що також для того, щоб галузь садівництва розвивалась, у Державному реєстрі сортів придатних для поширення на території України мають з’являтися нові сучасні сорти плодових дерев.

«Хотілося б щоб більше нових сортів було. Якщо проаналізувати Держреєстр сортів, то там всі старі сорти. Наприклад, якщо взяти яблуневі сорти, це той самий Голден, Симиренка, Флоріна. А нових сортів, таких як Чемпіон, Джонаголд, Моді, клони Джонаголда до реєстру не вносять, тому що їх треба підтримувати в реєстрі і вони повинні бути в інститутах, які підтримують ці сорти, де можна б було взяти безвірусний матеріал і його розмножувати. Хотілося б спростити систему внесення до реєстру сортів, що б перспективних сортів було більше. А старі сорти вже нікому не треба. На ринку вони не конкурентні», – підкреслив Бушилов.

Новости по теме

| | | | |