Добрива з вмістом йоду збільшують біомасу та підвищують рівень антиоксидантів в рослинах

24 июля, 2019

Всім відома користь йоду для організму людини. Але, як з’ясувалося, йод цілюще впливає й на рослини. Його похідні, такі як йодистий метил та йодат калію з успіхом використовуються у сільському господарстві, а ще грають важливу роль в забезпеченні сталого врожаю.

Через погану розчинність йод не знаходив широкого застосування в дезінфекції, тому були винайдені його суміші з різними речовинами, які й назвали йодофорами. Препарати, які містять йодофори, контролюють бактеріальні та грибкові захворювання у рослин. Вони проникають в клітинну стінку мікроорганізмів, що присутні після збору врожаю. Запобігають таким грибковим захворюванням, як Антракноз (Colletotrichum tabificum) на помідорах та Фітофтороз (Phytophthora infestans) на картоплі.

Фумігація ґрунту йодистим метилом є ще однією формою боротьби з патогенами. У США використання йодистого метилу в якості ґрунтового фуміганта для полуниці, томатів та винограду було схвалено Агентством з охорони навколишнього середовища ще у 2007 році, як альтернатива бромистому метилу, що використовувався раніше.

Широке застосування у Європі на зернових культурах має локсинил – йодоорганічний гербицид. Він активно пригнічує фотосинтез бур’янів.

Вміст природного йоду в ґрунті низький і становить в середньому 0,1-5 мг/кг сухої речовини. І хоча йод не є найбільш необхідною живильною речовиною для росту рослин, вчені стверджують, що внесення добрив, які містять похідні йоду, допомагає збільшити біомасу та підвищити рівень антиоксидантів в рослинах. Також йож забезпечує стійкість до посухи та стресу. Помічено, що коли в багаті азотом добрива включаються невеликі дози йоду, це дозволяє рослинам швидше засвоювати азот, який необхідний для їх повноцінного розвитку. Зрошення у певній кількості похідними йоду, наприклад, йодатом калію, буде сприяти насиченню врожаю корисним йодом. До такого висновку прийшли китайські вчені, де збагачення йодом врожаю у такий спосіб довело свою успішність. В кінцевому підсумку були отримані продукти, що збагачені йодом, корисним для людини та тварин. В Україні для рослин існують такі препарати з вмістом йоду, як Біо-йодіс, Bimmunal-9, MAXSeaSailer/SeaMax/MaxAlgaTech, Вермибіомаг тощо.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |