Для розвитку малого фермерства необхідне створення дорадчих центрів, – Трофімцева

19 июля, 2019

Український аграрний потенціал ще до кінця не розкритий. І для цього в країні потрібно розвивати малий бізнес. Та за словами координатора програм розвитку ФАО в Україні Михайла Малкова, в Міністерстві не раз наголошують про проблему не ефективного використаних коштів, через те, що фермери не змогли оформити відповідні документи. Ефективним інструментом в цьому питанні може стати дорадництво. В.о. Міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева наголосила, що саме малі фермери та сімейні фермери потребують створення таких дорадчих центрів. Про це йшлося під час панельної дискусії на «Agroport South Kherson 2019», повідомляє АгроЮг.

«Загальний рівень фінансової, технологічної, економічної, юридичної освіченості у нашого малого фермера є досить низьким. Відповідно потрібно давати йому можливість вчитись, отримувати ті знання, які необхідні, плюс паралельно надавати послуги дорадництва, консультування. Дорадництво має бути державно-приватним партнерством. Тому що у всьому світі це працює так: асоціації профільні надають дані послуги спільно з державою, плюс бізнес підключається, великий, середній. Можливо є якісь інші моделі, та над цим необхідно працювати. Я вважаю, що для цього у нас вже є опорні пункти. Сьогодні у нас є правління аграрно-промислового розвитку в регіонах, у нас є коледжі, які в майбутньому могли б стати такими центрами дорадництва на рівні ОТГ», – зазначила Трофімцева.

В.о. Міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева

Вона зазначила, українські фермери навчились виробляти, але не навчились продавати свою продукцію, і це питання є однією з тих перепон для подальшого розвитку аграрної України. У свою чергу саме дорадники можуть допомогти фермерам сформувати концепцію їх товару.

«Дорадники можуть, наприклад, допомогти у впровадженні системи HACCP, тому що вона є передумовою для того, щоб вийти на будь-який зовнішній ринок або навіть для продажу продукції в супермаркети. Вони можуть допомогти з лінією пакування, сортування яблук чи ягід, яка буде вигіднішою саме для цього підприємства з його обсягами, щоб воно було рентабельним, щоб ця лінія окупилась, плюс використати програму держпідтримки – ось усе це розрахувати», – інформує в.о. Міністра аграрної політики та продовольства.

Трофімцева додає, що навіть якщо у малого фермера є відповідні знання, то зазвичай  може фізично не бути часу.

«Вони малі фермери тому і є малими фермери або сімейними фермами – вся сім’я задіяна у виробництві. Їм не має коли сидіти с цими паперами, не має часу сидіти та все розраховувати. Тому  їм потрібна в цьому допомога. І в цьому вже наша функція (Міністерства – ред.), функція асоціацій, дорадників, управлінь агропромислового комплексу, які мають цим займатись в регіонах», – констатує Трофімцева.

Михайло Малкова акцентує, що функцією дорадництва може бути і надання практичних рекомендацій, технологій як у вирощуванні, так і у виробництві сільгосппродуктів.

За його словами, на даний час в Україні по організаційно-правовим формам діють три групи дорадчих служб: більшість в виді неприбуткових громадських організацій (НГО),  одна  в виді товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) та одна організація має форму благодійного фонду.

«Є дорадництво, яке фінансують іноземні донори, такі як Канада. Наскільки вони будуть стійкими після закінчення канадського проекту, я не впевнений. Я вважаю, що навряд чи вони будуть далі продовжувати працювати якщо не буде якогось стороннього фінансування», – зазначає Малков.

Він також додає, що ФАО сумісно з ЄС зараз досліджує моделі розвитку дорадництва в Україні, відповідний проект має бути представлений вже в кінці 2019 року.

«Якщо є у держави гроші та вона вважає за потрібне їх втрачати на дорадництво, то з моєї точки зору це має бути збудоване якесь меню, наприклад, з якого моменту мають бути надані платні послуги. Оскільки не може дорадник, який професійно сидить, наприклад, в Миколаївській або Херсонській області поряд з полями, отримувати 5 тич грн, якщо він щось хоче дати корисне. Якщо він дійсно професіонал, то його перекуплять. Поки ми досліджуємо це питання. Може будемо працювати на якомусь пілотному проекті», – розказує Малков.

 

Новости по теме

| | | | | | |