На полях Херсонщини вирощують альтернативу лаванді

10 июля, 2019

Мало хто знає про існування гібриду лаванди – лавандину. А звичайні перехожі і не зрозуміють, що перед ними саме кущ цієї рослини. Культура ще не отримала розповсюдження в Україні, хоч ефірна олія лавандину майже схожа за своїми показними на лавандову та широко використовується в медицині, а його урожайність в 2-3 рази більший, ніж у лаванди.

Кандидат біологічних наук Людмила Свиденко зазначає, що культура дуже добре росте в умовах Півдня України. В дослідному господарстві «Новокаховське» навіть виводять свої сорти лавандину. Про це вона розповіла під час семінару «Лаванда – елементи агротехнології вирощування» організованим БФ «Ласка» та Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництвана базі ТОВ «Миколаївзеленгосп», повідомляє інтернет-видання «АгроЮг».

Лавандин – це міжвидовий гібрид двох лаванд: лаванди вузьколистою та широколистої. Якщо лаванда вузьколиста може рости на Півдні України, оскільки витримує морози до -25ºС, то лаванда широколиста не морозостійка і в Україні її не вирощують.

Батьківщиною лавандину та лаванди є країни Середзерномор’я. Саме там на межі, де зустрілись два види лаванди (широколистої та вузьколистої), природним шляхом вийшли гібриди – лавандини. Їх також можна отримати і штучним шляхом при схрещуванні. Зараз лавандин вирощують на Півдні України, в Криму, в Молдові, а також в країнах Середземномор’я: Франції, Італії, Іспанії, Марокко, Югославії.

Читайте також: Трохи Провансу: вирощування лаванди може стати справжнім бізнес-хабом для малих фермерів

Рослини лавандину дещо вищі лаванди широколистої і майже в два рази вищі лаванди вузьколистої. Лавандини більші як за висотою та шириною, так і за ємкістю квітконосів. Також у гібрида більше кілець у суцвітті і квіток у кільці в порівнянні з вихідними видами лаванди. Так, якщо кущі лаванди вузьколистої невеличкі 45-50 см, то у лавандина вони висотою досягають 90-105 см.

Росте лавандин в Херсонській області повільно як і лаванда. Потім в фазі бутонізації ріст та висота збільшуються. І вже на початку цвітіння і до кінця рослина не росте.

К.б.н. Людмила Свиденко, сорт Рабат

«Відростання починається в перший рік вгорі в першій декаді травня. В третьому році – в третій декаді квітня. Спочатку фаза відростання, потім фаза бутонізації, потім поява квітконосів, далі фаза розсування мутовок, потім зафарбовуються бутони та починається цвітіння. Цвітіння триває місяць, може трохи більше, в залежності від того, як йшли дощі: чим сухіша погода – тим швидше відбувається цвітіння», – розказує про фази розвитку лавандину к.б.н. Людмила Свиденко.

Щодо якості ефірної олії, то у лавандину вона нижче на відміну від лаванди. Але є деякі сорти лавандину, ефірна олія яких максимально наближена до лаванди.

Варто зазначити, що урожай і вихід ефірної олії у лавандину більший, ніж у лаванди.

«Хоча деякі сорти лавандину можуть бути схожі в сторону вузьколистої лаванди, а інші – широколистої. А є такі сорти лавандину, які займають проміжне положення між цими сортами лаванди», – зазначає Свиденко.

90% ефірної олії містяться на чашечці квітки, хоча по всім органам лавандину є ефіроолійні залозки. Ефірна олія накопичується від бутонізації і до кінця цвітіння, і в кінці цвітіння – найвища кількість ефірної олії.

Але кількість ефірної олії також може змінюватися в залежності від часу доби.

«Ранком, коли сировина сира, роса – її кількість найменша – 0,9% від сирої маси, найбільша кількість 2,3% в 10 годині ранку. В цей час найбільша кількість розпускається квіток. Коли спека – кількість ефірної олії зменшується, деякі квіти, які були розпущені трохи закриваються і отримується, що в вечорі кількість ефірної олії падає. Тому відгін треба робити до обіду, не пізніше», – акцентує Свиденко.

Якщо в кінці масового цвітіння велика кількість ефірної олії, то в фазі масового цвітіння – олія гарної якості. Тому збирати урожай експерт радить краще між цими фазами, щоб була хороша якість ефірної олії і велика кількість.

У господарстві представлено 4 сорти лавандину. Усі вони зимостійкі, стійкі до пошкодження шкідниками і ураження хворобами.

Сорт Рабат

Кущ висотою 85-100 см, в діаметрі 90-105 см. Суцвіття щільне, завдовжки 9-11 см, з 8-9 кільцями. Листки лінійні сіро-зелені, слабо опущені, довжина 5,5-6 см, ширина 0,6 см.

Сорт середньостиглий, тривалість цвітіння 25-30 днів. Урожайність надземної маси – 86 ц/га, масова частка ефірної олії – 1,7% від свіжозібраної маси і збір ефірної олії 146 кг/га. В ефірній олії 49% ліналоолу.

Сорт Іній

Кущ великих розмірів, має компактну форму, висота 110 см, діаметр 90-100 см. Суцвіття циліндричне, щільне, завдовжки 9 см, діаметр 2,5 з 8-9 кільцями. У кільці нараховується від 14 до 23 квіток. Віночок квітки має біле забарвлення. Листки лінійні сіро-зелені, слабо опущені, довжина 5,9-6,2 см, ширина 0,8 см.

Урожайність надземної маси становить 114 ц/га, масова частка ефірної олії – 1,8% від свіжозібраної сировини і збір ефірної олії 205 кг/га. Основним компонентом ефірної оліє є ліналоол (58%) та ліналілацетат (11%). Якість ефірної  олії цього сорту дуже високаі подібна до лаванди.

Майбутній сорт зразку №1-09-16

Кущ великий напівкомпактної форми, заввишки 90-100 см та діаметром 90-120 см. Суцвіття циліндричне, щільне, довжина 8-10 см, діаметр 2 см з 6-7 кільцями. У кільці налічується від 10 до 15 квіток. Віночок квітки має синє забарвлення. Листки лінійні сіро-зелені, слабо опущені. Довжина 4,5-5,5 см, ширина 0,5-0,6 см.

Урожайність надземної маси становить 107 ц/га, масова частки ефірної олії – 1,7% від свіжозібраної сировини, збір ефірної олії 192 кг/га. В ефірній олії масова частка ліналоолу 46%, ліналілацетату – 28,9%.

Сортозразок №2-3-98

«Росте на початку нашої колекції. Характеризується найбільшим вмістом ефірної олії. Ефірна олія тече річкою. Не встигаєш поставити відгонку, як вже велика кількість олії, не вистачає навіть прийомника», – зазначає Свиденко.

Середня масова частка 2,1%, ліналоолу 45%, ліналілацетату – 21%. Велика кількість квітконосів.

Розмноження і вирощування сажанців лавандину

На відміну від лаванди, лавандин насіння не дає, за виключенням тих форм, які були створені шляхом мутагенезу і там була подвоєна кількість хромосом. Але, в основному, ці лавандини використовуються з науковою ціллю. Лавандин розмножується вегетативно, шляхом живцювання.

Кращим місцем для створення плантаційних насаджень лавандину є добре освітлені ділянки із волого-проникаючим ґрунтом. Площа живлення для лавандину повинна становити 1,5×1 м, в загущених насадженнях 1×1 м. Лавандин невибагливий до ґрунту, але не витримує засоленості. При посадці та розмноженні полив обов’язковий. Так, догляд за рослинами полягає в в 3-4 кратному культивуванні ґрунту в міжряддях і знищені бур’янів в ряду та 3-4 поливів за сезон.

Своє застосування лавандин має в лакофарбній промисловості, в медицині, парфюмерно-косметичній промисловості, в миловарінні та ароматизації пральних засобів, в побуті: в боротьбі з міллю, для ароматизації повітря в приміщенні.

Новости по теме

| | | |