На півдні України 1 тонна біогумусу може збільшити обсяги врожаю на 3-4 тонни

5 июля, 2019

У ньому є все, чого потребує рослина для нормального росту й розвитку: макро- та мікроелементи, амінокислоти, вітаміни, поживні речовини, які знаходяться в доступній для рослин формі. Це біогумус, або, як його ще називають, вермикомпост – органічне добриво, яке виробляє сама природа за допомогою дощових хробаків. Як показав світовий досвід, найкращий спосіб відновити родючість ґрунту – скористатися продуктом перероблення органічних відходів сільського господарства саме цих істот. Для Півдня України проблема зменшення вмісту гумусу у ґрунті стоїть доволі гостро, тому, можливо, технологія створення вермикомпосту частково її вирішить?

А все почалося з 1937 року на фермі «Earth master Farms». Доктор Томас Дж. Баррет (засновник вермикультивування) почав агітувати аграріїв використовувати продукти перероблювання дощових хробаків для отримання високих врожаїв. Отримуючи моркву вагою 2,5 кг, картоплю – 100 т з одного гектара, 80 т цибулі з 1 га він довів, що маючи популяцію таких хробаків можна збільшити врожай та підвищити його якість. Так з’явилася вермикультура – розведення ґрунтових хробаків, що переробляли органічні відходи в екологічно чисте якісне добриво – біогумус. Назва «біогумус» була запропонована у 80-х роках професором Ігоніним А.М., якому вдалося шляхом довгих експериментів отримати внаслідок схрещування двох різних видів дощових хробаків унікальний гібрид, якому дали назву «Старатель».

Дощові (ґрунтові) хробаки харчуються мертвими рослинними тканинами, які надходять в ґрунті у вигляді опаду, кореневих та пожнивних залишків. Далі організм тварин перетравлює цю їжу та з копролітами (випорожнення хробаків) виділяє велику кількість мікрофлори, ферментів, вітамінів, біологічно активних речовин, що мають антибіотичні властивості. Це запобігає розвитку патогенної мікрофлори, гнильних процесів, знезаражує грунт та придає йому приємний запах. За даними вчених, за літній період популяція з 50 хробаків в орному шарі грунту глибиною 1 м прокладає кілометр ходів та виділяє на поверхню копроліти, шаром 3 мм. Ще більше копролітів знаходиться всередині ґрунту. Кожний хробак пропускає через травний канал за добу кількість грунту, що дорівнює масі його тіла. За добу на площі 1 га популяцією з 50 хробаків переробляється 250 кг ґрунту. Тобто, наприклад, за 200 днів на рік тварини можуть переробляти на гектарі 50 тонн ґрунту, забезпечуючи його гумусом. Його родючий шар, що містить гумінові речовини (гумус) формується повільно, приблизно 1 см за 100 років, а біогумус можна виробляти в інтенсивному господарстві до одного і більше метра на рік, тобто в 10 тисяч разів швидше.

Біогумус – має гранулярну структуру та приємний запах свіжого грунту. Добриво не містить патогенну мікрофлору, яйця гельмінтів, насіння бур’янів. При його внесенні нормалізується розвиток процесів, властивих здоровому грунту. Біогумус легко засвоюється рослинами протягом усього циклу свого розвитку. Також вермикомпост є вологомістким та гідрофільним (добре змочується водою). Це органічне добриво в 4–8 разів перевищує гній за вмістом гумусу. Біогумус відрізняється постійністю таких властивостей, як крихкість, регульована вологість, технологічність використання, прогнозований вплив на врожайність культури. До того ж він нешкідливий для грунту. За даними фахівців, 1 тонна підстилкового гною, що була внесена у грунт, дасть прибавку врожаю 0,3 ц зернових одиниць за ротацію, а 1 тонна гумусного добрива – близько 3-4 тонн на рік під час використання та протягом  подальших 3-4 років.

Для отримання якісного біогумусу у промислових масштабах використовують технологічних хробаків – продуктивні породи. У США – це каліфорнійський червоний хробак. На відміну від диких попередників, він має змогу розмножуватися у наземних культиваторах по типу городніх грядок. Якщо він вирощується у відкритому ґрунті, то може дати до 28 кратного відтворення, у закритому – 512 кратне відтворення (дикі хробаки мають 4-6 кратне відтворення). Каліфорнійського червоного хробака імпортують та експортують разом з технологією його культивування. На початку 90-х років контрабандний «червоний каліфорнійський гібрид», виведений у 1959 році в Каліфорнійському університеті, був ввезений і в Україну зі Східної Європи.

Але, якщо ви придбали іноземних хробаків, не достатньо посадити їх у такий самий ґрунт. Річ у тому, що навіть якщо покупець хробаків приготує субстрат аналогічний тому, в якому він їх привезе, є ризик, що тварини загинуть через різний набір пестицидів, які містяться у ґрунті продавця та покупця. До того ж обов’язковим є точне дотримання рецептури раціону харчування, інакше популяція може загинути. Тому різні країни світу також почали створювати свої штами технологічних хробаків, що адаптовані під особливості харчування, умови середовища та склад грунту.

Найбільша в Україні ферма з виробництва біогумусу знаходиться на Херсонщині у Чаплинському районі. Фермери працюють з каліфорнійським червоним хробаком та стверджують, що щодня в клітинах, де їх вирощують, кількість гумусу збільшується на 10 см. Свій продукт ферма експортує в азіатські країни тощо. В Євросоюзі біогумус – єдиний вид добрива, який аграріям дозволено використовувати без обмежень.

Читайте також: «Червь был всегда!»: в первом украинском центре вермикультуры рассказали об утилизации отходов и органической продукции ЧАСТЬ 1

Всім відома проблема посухи, особливо у південних регіонах. Але існує дефіцит водних ресурсів, який посилюється їх забрудненням. Нещодавно з’ясувалося, що хробаки не тільки відтворюють грунт, але й з успіхом можуть очищувати стічні води з регенерацією води на 100%. Технологія заснована на здатності дощових хробаків виконувати функцію «біофільтрів». Тварини поглинають органічні та неорганічні полютанти (забруднюючи хімічні речовини) зі стічних вод, перетравлюють їх і виділяють у вигляді екскрементів в навколишнє середовище. При такій переробці відбувається очищення, дезінфекція та детоксикація стічних вод. До того ж органічні та неорганічні компоненти стічних вод перетворюються в органо-мінеральне органічне добриво. Біомаса дощових хробаків може слугувати сировиною для кормової та фармацевтичної промисловості.

Рентабельність вермиферм складає біля 40% та більше, тому що маючи таку ферму, отримувати прибуток можливо з декількох джерел. Основним є продаж органічного добрива (біогумусу). В Україні він коштує від 3500 грн за 1 тону, в інших країнах ціна значно вище. Індійський виробник пропонує 1 тону вермикомпосту за 250–300 доларів.

На Півдні України використання біогумусу ще не так популярне у промислових масштабах, але багато аграріїв вже експериментують з органічним добривом та отримують непогані результати.

Новости по теме

| | |