Через дефіцит комбайнів в Україні руйнуються дороги та втрачається близько 7 млн тонн зерна щорічно

26 июня, 2019

Аграрії 8 областей приступили до збиральних робіт, проте збиральних потужностей катастрофічно бракує. Внаслідок нестачі комбайнів під час збирання зернових культур втрати врожаю зернових щорічно становлять майже 10%, або ж 6-6,5 млн тонн, пише «Інфоіндустрія».

Згідно з дослідженням Українського клубу аграрного бізнесу, квітень-травень-червень, є найгарячішим періодом для українських аграріїв в їхній роботі щодо переоснащення зернозбирального арсеналу. За останні чотири роки (2015-2018 рр.) в українські аграрії придбали майже 11 тис імпортних зернозбиральних комбайнів на суму $945 млн. У 2017-му – 954 одиниці, а у 2018 році – 795, в тому числі 44 вітчизняного виробництва, на 9 із них виплачено державну компенсацію.

Ці цифри не покривають щорічну потребу в оновленні комбайнового парку навіть на третину. Співвідношення між новими і вживаними машинами приблизно – 50 на 50. Загалом, парк зернозбиральних комбайнів в Україні становить 53,8 одиниць, а згідно з розрахунками Мінагрополітики, технологічна потреба – 75 тисяч.

«Дехто скептично ставиться до цієї цифри, мовляв, вона виведена на підставі радянських підходів, бо сучасна техніка досягнула такого рівня продуктивності, що може впоратися з будь-якими площами в короткі строки. Але є такий залізний показник, як середнє навантаження на комбайн. А він щороку зростає. Якщо у 2016 році він становив 188 га, то у 2018-му 217 га», – йдеться в повідомленні.

Варто зазначити, що в Німеччині навантаження на комбайн становить 60 га, у Франції – 70 га.

Згідно з офіційними даними, чисельність «летючих голландців» у відокремлених загонах становить близько 4 тисяч, хоча насправді – понад 15 тис.

«Починаючи з червня і до пізньої осені, вони починають мігрувати з півночі і центру на південь і навпаки. Наприклад, на полях Миколаївщини працюють щорічно близько 500 чужих комбайнів, Херсонщини — 220. За оцінкою експертів, оренда комбайна в середньому коштує $45 за га в залежності від культури плюс пальне близько 500 л/га, якщо масиви великі 10-30 тис га і більше діє правило опту, ціна може впасти і до $30-35 за га. Для агрохолдингів такі ціни цілком прийнятні, а тому який сенс витрачатися на дорогі комбайни? Тож частка орендованих зернозбиральних машин в окремих господарствах становить 10-30%», – зазначається в повідомленні.

Внаслідок переміщень комбайнів з півночі на південь і навпаки, втрачається дорогоцінний час. Руйнуються автошляхи. Аналіз збирання ранніх зернових та зернобобових культур в 2014-2018 роках свідчить, що цей процес триває в середньому 32-55 днів. Тоді як оптимальні терміни жнив мають становити не більше двох тижнів. За даними наукових установ України, внаслідок цього лише на збиранні зернових культур втрати врожаю зернових щорічно становлять майже 10% або 6-6,5 млн тонн.

Новости по теме

| | | |