Вирощування алое у великих масштабах – нова ніша для аграріїв півдня

6 июня, 2019

Цю рослину в Україні екзотичною вже давно не вважають, бо ще наші бабусі лікувалися її чудодійним соком. Алое був відомий єгиптянам як рослина безсмертя. Клеопатра використовувала та захоплювалася гелем з алое, який підтримував її чарівний шарм та красу. Рослина – невибаглива, не вимагає частого поливу та особливого догляду. Вона є універсальною, бо використовується у медицині, харчуванні та косметології. Як відомо, рідкісні та ексклюзивні продукти завжди відрізнялися високою рентабельністю. То може це нова перспективна культура для Півдня України?

Ми звикли бачити алое на підвіконнях, але рослина є не тільки кімнатною. Більшість з видів, а їх біля 500, ростуть у дикій природі: посушливі області південно-західної Африки – 250 видів, Південна Америка, Мадагаскар – 40 видів та Аравійський півострів. В сприятливих природних умовах рослина виростає до 3 метрів у висоту. Найбільш лікувальними для людей властивостями володіють два види: алое віра – агава та алое деревоподібне або сторічник. Відрізняються вони зовнішнім виглядом. Алое віра має коротший стовбур та листки направлені угору, а деревоподібне алое відповідає своїй назві та дійсно схоже на дерево. В природних умовах деревоподібне алое досягає висоти біля 15 метрів, а ось на підвіконні є невеликим кущиком. Відрізняються види й розмірами та формами листків. Листки алое віра більші широкі, товсті та м’ясисті, завдяки чому вміст гелевидної речовини більше. Хімічний склад та лікувальні властивості в обох рослин фактично однакові, а ось методи застосування різні. Деревоподібне алое вчені рекомендують застосовувати зовнішньо, а алое віра – навпаки.

Деревоподібне алое

Алое у природних умовах

Унікальні лікувальні властивості алое були відомі ще з давніх часів. Його сік використовували для лікування опіків, ран, захворювань шлунково-кишкового тракту. Сучасна наука та фармакологія офіційно визнали алое лікарською сировиною, що представляє особливу цінність. Тому на його основі випускають такий препарат, як «Сабур» – висушений сік алое, що лікує печінку. Відомий офтальмолог академік В.П. Філатов виявив посилення дії екстрактів з листя алое після «біостимуляції», яка складається в дотриманні зрізаних листків у прохолодному вологому місці. При цьому в листках запускається синтез біологічно активних речовин. На цій основі вчений розробив «Рідкий екстракт алое», що лікує короткозорість, атрофію зорового нерва, кон’юнктивіт та інші захворювання очей. Препарат показав хороший лікувальний ефект при гінекологічних захворюваннях, бронхіальній астмі, виразковій хворобі тощо. Є також й «Емульсія алое», яка показала високу ефективність при ураженні шкіри, внаслідок впливу радіоактивного випромінювання високої інтенсивності.

Високий лікувальний ефект препаратів на основі алое пояснюється унікальним хімічним складом рослини. До її складу входить алоїн. На початку 50-х років XX століття Даміко та Бенігно виявили здатність алоїну знищувати бактерії та віруси. Він допомагає регенерації та безболісному розсмоктуванню ороговілих тканин. До того ж в рослині присутні сапоніни (очищувальні та антисептичні властивості), органічні кислоти (альфа – амілаза), мінеральні елементи (кальцій, калій, натрій, магній, цинк, мідь, хром тощо), замінні та незамінні амінокислоти. Вітаміни: В1, В2, ніацин, В6, С, холін, фолієва кислота, Е, А, бета – каротин.

Недарма хімічний склад алое не залишився без уваги корейських вчених. Всім відомо відношення корейців до своєї зовнішності, турбота про яку в країні зведена в культ, тому корейські виробники давно використовують алое віра у косметичних продуктах. Така популярність обумовлена неймовірною якістю косметичної продукції, значний ефект після застосування якої визнано у всьому світі. Наприклад, один з виробників вирощує алое віра у промислових масштабах на острові Чеджу. Окрім косметики, виготовляються продукти та препарати на основі рослини, що експортуються по всьому світу. Компанія також має свій дослідний інститут та велику ферму, де ростуть 450 видів алое з 500, що знайдені на земній кулі. Унікальною є й методика вирощування – алое росте на каменях.

Не залишили без уваги алое й вчені НАСА. Забруднювачі повітря всередині приміщень увійшли в п’ятірку основних екологічних ризиків для здоров’я населення. Меблі, синтетичні будівельні матеріали та засоби для чищення в будинках, офісах можуть виділяти різні токсичні сполуки, такі як формальдегід, бензол. Дослідження НАСА 1989 року по пошуку кращих рослин для зростання на космічних кораблях показало дивовижну силу природи. Вони виявили, що кілька рослин видаляють забруднювальні речовини з повітря, поглинаючи їх через листя та коріння. Серед таких рослин й алое віра (видаляє 90 % хімічних речовин в повітрі всього за 24 години).

Інші дослідження фахівців показали, що сік алое віра сприяє поліпшенню травлення та зниженню ваги, тому з рослини роблять лікувальний напій, гель або концентрат. Концентрат алое можна змішати з чаєм, водою або соком. Лідером у виробництві такого продукту є Південна Корея. Але, наприклад, узбецьким виробникам вдалося популяризувати напій з алое на місцевому ринку, завдяки чому компанія отримала прибуток вже через 2 місяці. Сік виготовляється за технологією гарячого розливу (при температурі 60ºС). Для цього потрібне спеціалізоване обладнання. Технологія дозволяє відмовитися від консервантів та при цьому зберегти корисні властивості продукту. Сировину закупають у китайських виробників.

На півдні України алое можна вирощувати у звичайних теплицях, що у зимовий період мають підігрів. В середньому у теплиці на 20-25 м² можна отримати біля 50 рослин. Середня температура всередині теплиці у зимовий період повинна бути не нижче 14ºС тепла. Необхідно потурбуватися за освітлення та вологість, до того ж важливо набратися терпіння, тому що на ринку популярний алое віком 3-4 роки. Рослини до 3 років пересаджують щороку, після трирічного віку – 1 раз у 3 роки.

Як й при вирощуванні будь-якої нової рослини, найголовніше – знайти надійного замовника, тоді дохід вам буде гарантований. Замовниками можуть стати фармацевтичні компанії, харчові та косметичні концерни. В якості екзотичного продукту алое віра можна запропонувати кафе та ресторанам. А якщо ваша ферма перетвориться на справжній екзотичний сад алое – це буде дуже цікавим місцем для проведення екскурсій та навчальних семінарів. Тому для південних регіонів алое може не тільки приносити прибуток, але й стати стимулом до створення нових ідей.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |