Як запобігти азотному голодуванню рослин?

3 июня, 2019

Особливе місце серед хімічних елементів, які входять до складу живої речовини рослини, займає азот. Без нього життя рослин неможливе. Кожна амінокислота, яка входить до складу білка, містить азот. Органічна сполука хлорофіл не може існувати без азоту. Саме цей важливий елемент відповідає за обмін речовин, за розвиток рослини та за всі процеси живлення. Але найважливіше для аграрія те, що азот впливає на кількість та якість врожаю. З ґрунту рослинами виноситься від 40 до 200 кг азоту з гектара в залежності від виду культури.

Щоб не втрати врожай, в першу чергу, потрібно знати ознаки азотного голодування або його надлишку. При нестачі азоту листки в основі пагону рослини становляться блідими та жовтіють, втрачається зелена маса. Молоді пагони стоншуються, нові – не утворюються. Також не закладаються плодові бруньки та затримується розвиток коріння. Для прикладу, у таких рослин як пшениця, ячмінь, овес та жито при азотному голодуванні листки стають дрібними, блідо-зеленими. Верхівки нижніх листків жовтіють, а такий колір поширюється уздовж головної жилки до основи листка. Кущіння стає слабким, може й повністю бути відсутнім. Нові листки, що з’являються, коротше попередніх. Стебло тонке, коротке, іноді пурпурно-зелене. Відбувається передчасне дозрівання, при цьому колосся та зерно дрібні.

Надмірне азотне живлення також негативно впливає на рослину. Колір листків стає насиченим, а нижні – темніють. Тканини рослин стають соковитими та м’якими, а стебло може потовщуватися. Транспортування води та живильних розчинів по рослині ускладнюється, тому затягується ріст пагонів та затримується цвітіння.

Щоб в подальшому запобігти азотному голодуванню або його надмірної присутності, необхідно дотримуватися дозування, яке рекомендоване виробником добрив та строків їх внесення. Одним зі способів швидко поповнити нестачу азоту – це провести позакореневі підживлення, завдяки яким елемент швидко надійде у рослину. Щоб надалі вирівняти недолік елемента, потрібно його внести в ґрунт. Допомогою у розв’язанні проблеми можуть стати й препарати, до складу яких входять мікробіологічні організми. Вони синтезують азот з навколишнього середовища та переводять його в доступну форму для рослин.

Проблему надлишку азоту вирішити важче. У цьому випадку можливе застосування стимуляторів росту, які містять янтарно-гуматний комплекс. За дослідами вчених такий комплекс при надлишку нітратів у ґрунті сприяє зменшенню накопичення їх у рослині.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| |