Вино, варення та гідролат: що може дати чайна роза українським аграріям?

31 мая, 2019

Вона не тільки є найулюбленішою квіткою у всьому світі, але й вважається кращою для вираження почуття кохання. Вишукана, духмяна, згадується у Біблії. Це королева квітів – троянда. Складно стверджувати абсолютно точно, скільки сортів існує на даний момент – приблизно 10 тисяч. Але окрім естетичного задоволення, троянда є їстівною та містить у своєму складі багато вітамінів. Зараз аграріям Півдня України часто пропонується шукати нові культури для створення успішного агробізнесу. То може звернути увагу й на чайну троянду?

Найстаршою трояндою у світі вважається та, що росте на стінах собору Хільдесхайма в Німеччині. Її присутність задокументовано ще у 815 році нашої ери. Є легенда, згідно з якою кущ троянд символізує процвітання міста Хільдесхайм. Поки квітка жива – у Хільдесхейму буде все добре. Стародавні римляни використовували троянди як кімнатні прикраси, а іноді носили квітку як намиста. У римських колах також вірили, що все, що сказано «під трояндою», вважається абсолютною таємницею.

Найцікавішими з різноманітних груп є чайні троянди. Вони з’явилися у результаті схрещування двох троянд, вивезених з Китаю. Одна була невисока повторноквітуча з великими ніжно-рожевими квітами, друга – в’юнка рослина зі світло-жовтими квітами. Тому чайні троянди можуть бути як невисокими кущами, так й клаймерами (назва плетистих форм). Відповідно, колір рожевий, жовтий та їх поєднання.

Пелюстки чайної троянди багаті на вітаміни А, С та Е. Їх цілющі властивості були відомі протягом століть, і сьогодні пелюстки троянди використовуються для приготування лікувальної ефірної олії і поживного чаю. Чай з бутонів та пелюсток використовують в китайській медицині понад 5 тисяч років. Рожевий чай має кілька корисних ефектів, включаючи зміцнення імунної системи, лікування ангіни та поліпшення травлення. В рожевому чаї міститься значна кількість поліфенолів, а також деяких інших антиоксидантів, таких як кверцетин  та елагова кислота. Поліфеноли – це природні антиоксиданти, які добре відомі своєю здатністю відновлювати клітинні пошкодження та захищати організм від серйозних захворювань, включаючи хвороби серця, слабкість кісток та рак. Пелюстки троянд володіють протизапальними та антибактеріальними властивостями, які можуть виявитися ефективними при лікуванні шкірних захворювань.

Ще в 10 столітті лікарем Авіценною у результаті алхімічних дослідів був випадково винайдений спосіб дистиляції рослинних олій. Першою рослиною з якої отримали ефірну олію стала саме троянда.  В наш час таку олію активно використовують у парфумерії, медицині і косметології та отримують двома способами. Олію «Otto» (виробляється 20% від загальної кількості рожевої олії у світі) отримують методом парової дистиляції, а олію «Absolut» (виробляється 80%), використовуючи петролейний ефір або гексан. Після відгону розчинників залишається конкрет троянди. Це воскоподібна напівтверда маса жовто-оранжевих відтінків, яка після ряду додаткових процесів перетворюється на абсолют – абсолютну олію. Такий метод ефективніше, ніж парова дистиляція (продукту у 7 разів більше), а конкрет використовується на косметичні та фармацевтичні вироби. Олію «Otto» використовують для виготовлення дорогих парфумів, а вартість «Absolut» значно дешевше, що робить її доступніше для споживача.

Для того, щоб отримати 1 літр олії, потрібно зібрати близько 4-5 тонн пелюсток, в залежності від сорту троянди. Таку кількість збирають приблизно з 1 га насаджень. Квіти потрібно обов’язково зібрати до 10 годин ранку, бо на сонці ефірна олія починає випаровуватися з бутонів, тому її кількість зменшується. До того ж одразу після збору бажано переробити продукт. Олія з троянди нормалізує тиск, поліпшує роботу органів травлення, заживляє рани навіть після опіків. Вчені стверджують, що вона є чудовим антиканцерогеном та захищає від радіонуклідів.

Українська промисловість використовує сировину чайної троянди, але змушена закупати її у Франції та Болгарії. Болгарію навіть називають «країною троянд», бо їх величезні плантації вражають. Чайну троянду вирощують в Рожевій Долині, а виробництво рожевої олії є важливою складовою болгарської економіки. Дерев’яний флакончик з рожевою олією має назву Мускале, а найпопулярнішим подарунком з Болгарії є рожева вода та вироби з неї. Сама Рожева Долина не схожа на звичайні промислові насадження, а нагадує ботанічний сад. Кращим часом для візиту в рожеве царство є період з 20 травня по 20 червня, коли троянди рясно зацвітають. Крім того, в цей же період проводиться Фестиваль троянд, який присвячений збору врожаю.

У Франції відомі троянди селекції Дома Мейан. Саме селекціонерами Мейан у 1939 році був створений ексклюзивний сорт троянд Мадам Мейан, квіти якого були подаровані кожному члену ООН на першому засіданні в Сан-Франциско. Багато спеціалістів, які вирощують французькі троянди, відгукуються про них добре. Рослини легко переносять морози, не сильно вимогливі в догляді та поливі. Також не потребують особливого підживлення та швидко приживаються на будь-яких грунтах. В Україні вирощуванням чайної троянди займалися в Криму, в даний час промисловими посадками троянди зайнято близько 50 гектарів.

Чайна троянда завжди гарно почувала себе в південних регіонах, але, як стверджують фахівці, олія дещо відрізняється за якістю, якщо порівнювати з болгарськими трояндами. Вчені стверджують, що для отримання високоякісної олії ночі повинні бути холодними, а дні дуже жаркими. Таку олію можна отримати лише у Болгарії, бо тільки там є оптимальні кліматичні умови для вирощування рослини. Болгарську олію використовують у своїх парфумах «Chanel», «Givenchy», «NinaRicci» та інші відомі парфумерні бренди. Основним конкурентом Болгарії за виробництвом рожевої олії є Туреччина, де рожева олія виробляється за участю промислових компаній парфумерного міста Грасса. Але за якістю турецька олія нижча.

Якщо розглядати вирощування чайної троянди як агробізнес, то альтернативи в України, яка б задовольнила попит промислового споживача, немає, тому ціни на таку продукцію доволі привабливі, а конкуренція невелика. Окрім чаїв та олії, з троянди можна отримати гідролат, рожеву воду, пелюстки у цукрі, шампанське, вино, лікер та дуже корисне варення, тому рослина має велику перспективу для вирощування на Півдні України.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | |