У 2023 році експорт лікарських рослин з України складе близько $25-30 млн – прогноз

29 мая, 2019

В Україні ринок лікарських рослин (ЛРС) залишається майже вільним – системно в промислових масштабах вони вирощуються до 10 компаній на площі до 2 тис га. Але з кожним роком з боку інших країн інтерес до України збільшується. За прогнозами директора компанії “Добротрав” Євгена Шумейко, у 2023 році експорт лікарських рослин з України складе близько $25-30 млн. Про це він зазначив під час конференції «Український трав’яний агробізнес», яка відбулася в Миколаєві за сприяння Фонду Ласка та Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

Загалом у 2017 році оборот лікарської сировини в світі склав $2,7 млрд. У 2018 році найбільшими імпортерами стали США ($413,9 млн), Німеччина ($330,6 млн) та Японія ($212,4 млн). Україна серед імпортерів посіла 68 сходинку з $3 млн. Серед експортерів найбільшими постачальниками є Китай ($689 млн), Індія ($308,7 млн), Німеччина ($186,9 млн), США ($132,4 млн) та Єгипет ($114,4 млн у 2017 році). Україна у числі експортерів посідає 35 місце – $12,4 млн, що приблизно в 7 разів менше, ніж експорт Польщі.

Найбільше сировини Україна експортує до Польщі, Німеччини, Латвії, Білорусі та Молдови. А імпортує з Єгипту, Росії, Китаю та Індії.

Євген Шумейко вважає розвиток ринку лікарських трав в Україні стримують два головних аспекти.

«Перша проблема – немає що продавати, немає сировини у великих об’ємах. Наприклад, в Україні є багато верб. Є певний попит на кору верби, але цієї сировини немає в Україні. В країні росте біла шовковиця, є попит на листя білої шовковиці, але сировини немає в Україні. Тобто, або заготівельники не знають, або ті, що продають цю сировину, не знають де цих заготівельників знайти», – каже експерт.

Директор компанії “Добротрав” Євген Шумейко

Другою проблемою він назвав відсутність у українських виробників певних документів, таких як сертифікати HACCP, USDA NOP, EU Organic Standard та інші. Їх відсутність впливає на ціну експорту.

«Якщо Україна продає в середньому десь по $2,8 за кг, Болгарія продає по $3,5, а Польща вже продає більше $4 за кг сировини», – зауважив Шумейко.

Та незважаючи на ці складнощі останніми роками збільшується інтерес до України з боку Польщі, Болгарії, Албанії, Сербії – країн, які раніше самостійно вирощували і збирали сировину. Останніми роками ці країни шукають сировину в Україні.

«Є така світова тенденція: через зростання заробітних плат, людям простіше працювати на заводі чи за кордоном і отримувати цілий рік стабільний заробіток, ніж 3-4 місяці працювати на лікарських рослинах в полі, де вітер, дощ та ін. І трав закладається все менше і менше. Таким чином, такі країни як Польща, Болгарія, які самі заготовляють трави, зараз перекидають замовлення частково на Україну. І тому сировина подорожчала, і тому є певне зростання з України», – пояснює експерт.

Також в світі зростає попит до споживання товарів, які вироблені з натуральної вирощеної сировини. Так, якщо тенденція минулих років буде зберігатись, Шумейко прогнозує збільшення експорту лікарських трав з України у 2023 році до $25-30 млн.

«У 2017 році кількісне зростання ЛРС до 2016 року було на рівні 8%, 2018 року до 2017 р. – 19%. В середньому виходить – 12-13% кількісного зростання. Тобто від 4450 тонн у 2018 році до 8200 тонн у 2023 р.», – вважає директор компанії “Добротрав”.

Він також відзначив, що з кожним роком спостерігається зменшення кількості заготівельників дикоросів та збільшення кількості компаній експортерів.

Крім того, експерт прогнозує збільшення зацікавленості агрохолдингів до вирощування лікарських трав.

Новости по теме

| | | | | |