Фази стресу рослин та способи захисту від нього

28 мая, 2019

Як і у людини, у рослини також буває стрес, який неодмінно впливає на її продуктивність. До найбільш розповсюджених несприятливих впливів  відносяться посуха, високі температури та їх коливання, надлишок солей та нестача кисню у ґрунті, ультрафіолетове випромінювання, фітопатогени, нестача або надлишок елементів живлення тощо. Навіть спроба боротьби з цими стресами для рослини може стати випробовуванням. Наприклад, використання хімічних препаратів проти хвороб та шкідників.

Нещодавно вчені з’ясували, що рослини мають можливість поширювати стан стресу з локальної області впливу негативного фактору далеко за її межі за допомогою дистанційних електричних сигналів. Говорячи простими словами, рослина повідомляє про це своїм сусідам, і ті передають інформацію більш віддаленим сусідам. Незабаром, завдяки встановленим зв’язкам, вилучені рослини так само отримають попередження і зможуть підготуватися до ситуації заздалегідь. Така співпраця підвищує можливість виживання в складних умовах. Тому дуже важливо вчасно розпізнати та зменшити вплив негативних факторів.

Існують три фази, які рослина проходить під час стресу. Перша – це тривога та гальмування процесів життєдіяльності, тобто, наприклад, гальмування росту пагонів або проростання насіння, відсутність видимого росту. Виникають симптоми початкових пошкоджень рослин. Друга фаза – адаптація, яка може добре протікати, якщо стресовий фактор також буде поступово наростати. Але після відновлення життєдіяльності рослини її продуктивність неодмінно зменшиться, бо дуже багато було витрачено енергії на адаптацію. В інших випадках наступає третя фаза – виснаження, коли рослині не вистачає ресурсів для відновлення. В результаті всередині рослини посилюється розпад органічних речовин, порушується енергетичний обмін й виникають незворотні пошкодження органів та тканин. Рослина гине.

Для захисту рослин від негативних факторів використовують такі антистресові препарати, як Гумісол (добриво), Nano-Gro (нанопрепарат), Епін Екстра (регулятор росту), Циркон (біостимулятор) тощо. Вирішальним фактором у підвищенні стійкості рослин до екстремальних погодних умов, є проведення кореневого та позакореневого підживлення комплексними макро- та мікродобривами в хелатній формі спільно з гуматом калію. Підживлення добривами з вмістом кремнію сприяє збільшенню обсягу та маси кореневої системи, тому поліпшує ефективність використання рослиною води. До того ж краплинне зрошення може допомогти пережити посуху, а притінення за допомогою спеціальних сіток захистить від ультрафіолетового випромінення.

За даними фахівців, втрати врожаю від стресу можуть складати від 30% до 100%, тому краще антистресові препарати застосовувати заздалегідь, не чекаючи несприятливих умов в профілактичних дозах.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| |