Сушіння цибулі в Україні – альтернативна ніша для бізнесу

17 мая, 2019

Цибуля ріпчаста є одним з найбільш популярних продуктів у світі. В Україні цибуля є також дуже затребуваним овочем, але реалії такі, що коштує він зараз достатньо дорого. Деякі стверджують, що таке здороження спостерігається через міжсезоння, інші пояснюють тим, що у минулому році аграрії посадили та зібрали значно менше овочів, ніж потрібно внутрішньому ринку. Чи існує спосіб підстрахувати споживача у разі непередбачених ситуацій та виробника, якщо продукція через високі ціни, під час зберігання, починає псуватися?

Взагалі, цибуля відома людству вже багато століть. Історик Геродот відзначав, що у Єгипті на стінах піраміди Хеопса був напис: «Для харчування рабам було витрачено 1600 таланів срібла на редьку, цибулю та часник». Навіть на гробниці Тутанхамона вчені виявили зображення цибулі.

 

За даними ООН, лідером у споживанні овочу є Лівія, населення якої додає цибулю майже в усі страви. На одну людину в Лівії доводиться більш ніж 33 кг цибулі на рік. Друге місто займає Сенегал – тут однією людиною споживається 22 кг на рік.

Сам овоч містить в собі багато речовин та вітамінів, які корисні для організму людини. Японські вчені з’ясували, що звичайна ріпчаста цибуля є прекрасним засобом для боротьби з онкологічними захворюваннями. Допомагає в цьому речовина під назвою оніон – з’єднання гальмує ріст ракових клітин та їх розподіл. Японські фахівці вже точно встановили, що цибуля не тільки сприяє лікуванню злоякісних пухлин, але є відмінним профілактичним засобом проти раку шлунка, простати, яєчників та молочних залоз. Французькі вчені стверджують, що ріпчаста цибуля омолоджує клітини мозку. Сірі з’єднання цибулі очищують синапси, що з’єднують між собою мозкові клітини – нейрони. А ось індійськими вченими було з’ясовано, що при попаданні під час чищення речовини, яку виділяє цибуля (лакриматор) у слізні канали, утворюється справжня сірчана кислота, що є шкідливою для зору. Очищена цибуля є справжнім джерелом шкідливих бактерій, якщо його довго зберігати у холодильнику. Вчені рекомендують не вживати цибулю, яка зберігається більше, ніж одну добу в таких умовах.

Альтернативою свіжій цибулі може стати сушена, бо така цибуля може відмінно зберігатися, до того ж вона не втрачає більшості своїх корисних властивостей в процесі сушіння. За даними звітів Міністерства сільського господарства США, найбільше збереження вітамінів та корисних речовин забезпечує саме сушка. На другому місці – заморожування. Згубним для корисних речовин виявилося консервування.

Сушена цибуля виготовляється на сушильному устаткуванні стрічкового або боксового типів. Якщо розраховувати на великі об’єми виробництва, потрібен стрічковий тип устаткування (обсяг від 1 тонн/год), а ось боксове устаткування підійде для виробників меншого об’єму. Перед сушінням цибуля проходить спеціальну підготовку. Основна складність в очищенні та відрізанні шийки й донця цибулі. Для цього використовують спеціальне обладнання. Далі овочі ретельно миють та нарізають овочерізкою. Промисловим способом висушені цибулини можуть бути нарізані соломкою або квадратиками. Таку сушену цибулю добре змішувати з іншими приправами та прянощами, додавати в супи та другі страви. Також можна виготовляти цибулинний порошок. Існує два основних сорти сушеної цибулі – вищий та перший. Сорти відрізняються за кольором сушеної цибулі. Для зберігання вітаміну С овоч оброблюють спеціальним виробничим розчином. Після сушіння цибулю пропускають через магнітні детектори та пакують у поліпропіленові мішки або у картонні коробки. Іноді до даного процесу додають сортування, фасування та подальшу реалізацію продукції. Тоді рентабельність виробництва значно зростає.

В Україні площі під цибулею ріпчастою коливаються у межах 30-40 тис. га. Основне виробництво розташовано в південних регіонах. Для півдня України кращим є вирощування озимої цибулі. Її перевагою є більш ранні строки збирання, ніж цибулі весняного посіву. Окрім того, озиму цибулю можна реалізувати як пучкову продукцію та цибулини зі зрізаним пером для салатів. Для вирощування озимої цибулі потрібно висаджувати спеціальні сорти та гібриди короткого та середнього дня з високими показниками зимостійкості та не використовувати цибулю для весняного посіву, бо інколи у південних регіонах відбувається різкий перепад температур (може опускатися до -250С). А ще й за відсутності снігу врожай можна взагалі втратити. На півдні України були отримані відмінні результати при вирощуванні гібрида озимої цибулі Балстар F1. Норма висіву насіння становить 0,9-1,5 млн шт/га. Така норма дозволяє отримати 35-45 кг/га.Озима цибуля може дати сировину й для сушіння пагонів цибулі. Зберігати сушену зелену цибулю можна один рік. Перевагою такого способу є швидке відновлення продукту: всього кілька хвилин в гарячій воді і сушена цибуля мало відрізняється від свіжої в стравах.

За даними фахівців, для виробництва 1 кг сушеної цибулі потрібно близько 10 кг свіжої. Основними областями застосування продукту є громадське харчування, сушені суміші приправ, концентрати супів або сушені супи, маринади, кетчупи, м’ясні паштети та овочеві консерви. За висновками спеціалістів компанії «Nestle», що має великий попит на таку продукцію, українські фермери поки що не дуже зацікавлені у виробництві сушених овочів, так як потрібно витримувати високі стандарти міжнародних компаній. Тому, наприклад, станом на 2018 рік з компанією співпрацював лише один постачальних сушеної продукції. Найбільше «Nestle» цікавлять саме сушена цибуля та часник, тому це вільна ніша для виробників.

Ще одним плюсом сушіння овочів є розв’язання проблеми зберігання продукції. Зберігати овочі можна не більше півроку, бо пізніше необхідна переробка. Альтернативою є саме сушіння, яке дає можливість скоротити втрати продукції 2-го та 3-го класу, якої в урожаї може бути до 30%.

За прогнозами Give Me Bid ціни на сушену цибулю у Каліфорнії зростають через «Нове законодавство з питань сталого управління ґрунтовими водами». В Індії пропозиції щодо сушеної цибулі низької якості значно скоротилися, тому ціни тут на неї також зростають. В Єгипті ціни на сушену цибулю хоч і стабільні, вони почнуть зростати внаслідок очікуваного дефіциту у квітні. Тому сушена цибуля є та буде дуже жаданим продуктом. Це саме та ніша, яку можна легко зайняти бізнесу.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | |