Як попередити септоріоз озимої пшениці?

13 мая, 2019

Є думка, що історія цивілізації почалася з того моменту, як наші предки навчилися вирощувати, обробляти та зберігати пшеницю. І зараз ця культура є одним з основних продуктів людства, тому дуже важливо скоротити втрати врожаю. Однією з причин таких втрат є хвороби, що можуть знищити більшу частину рослин.

На даний момент септоріоз озимої пшениці займає одне з перших місць за шкідливістю та поширенням. Септоріоз зустрічається у всіх регіонах України та є однією з найбільш прогресуючих хвороб. Збудники хвороби – гриби з роду Septoria SL. Рослини особливо схильні до зараження в умовах частого випадання дощів, слабких вітрів і температури 20…25°C. Основним джерелом інфекції є ураженні рослинні залишки, тому що вони створюють сприятливі умови для пікнід (плодові тіла деяких недосконалих грибів, а також органи безстатевого спороношення грибів). Саме у вигляді пікнід зимує паразит. Пікноспори в краплях вологи проростають при температурі 9…28°С. Інкубаційний період триває 6…9 днів.  Є й інші джерела зараження. До них відносяться культурні та дикорослі злаки, а також уражене насіння. Розвитку хвороби сприяє часте випадання опадів у поєднанні зі слабким вітром та високою температурою.

Септоріоз пшениці проявляється протягом усього періоду вегетації. Починається він с фази 2–3 листків, а потім виявляється на всіх надземних частинах рослин пшениці. Хворобу відрізняють характерні світлі жовті і бурі плями з темною облямівкою та сірими точками пікнід. З плином часу листя втрачають зелений колір і всихають, а стебла буріють, зморщуються та перегинаються. Дія патогену виражається в значному зниженні врожайності (до 40% і більше), погіршенні посівних якостей насіння та зниженні їх схожості.

Для захисту озимої пшениці від хвороби в початковий період вегетації необхідна обробка насіння препаратами – фунгіцидами. До того ж виcoкoeфeктивними є oбpoбки пociвiв фунгіцидами. Наприклад,  Альто Супер 330 ЕС, Бaйлeтoн, Бампер, Дерозал, Імпакт, Фалькон. Треба розуміти, що плями після застосування фунгіциду нікуди не подінуться й асиміляційну поверхню, потрібну для формування врожаю, втрачено, якщо септоріозна плямистість на прапорцевому листку візуально очевидна. Тому доцільніше вносити фунгіцид профілактично або за появи перших симптомів розвитку хвороби.

Новости по теме

| |