Тута абсолюта – загроза для українських томатів

10 мая, 2019

Щороку з настанням весни на південь України розпочинається активне завезення імпортних овочів. Ну кому не хочеться в березні з’їсти помідор? Але, окрім приємного, з’являються й небажані гості. Одним з таких стала в цьому році південноамериканська томатна міль, або Тута абсолюта (лат. Tutaabsoluta Meyr.). Що це за шкідник та які існують засоби захисту від нього?

Тута абсолюта є дуже небезпечним шкідником і вперше була завезена у 2010 році із зараженими вантажами томатів з Туреччини. Після цього вогнища шкідника виявили в АР Крим та Одеській області. Заражені були томати відкритого ґрунту та у теплицях. Томатна міль здатна за дуже короткий строк знищити біля 60% врожаю. За даними Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби станом на 01.01.2019 року загальна площа зараження  становить 966,5716 га. За підсумками національних спостережень фахівців можна стверджувати, що на сьогодні даного шкідника можна вважати обмежено поширеним в Україні карантинним шкідником.

Окрім томатів, що є головними рослинами-господарями тути абсолюти, вона з задоволенням пошкоджує й інші рослини родини пасльонові. Це такі, як баклажани, перець, картопля тощо. Гусениці шкідника живляться фактично всіма частинами рослини. Мають дуже високу репродуктивну здатність.

На жаль, перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (2017-18рр.) не визначає якихось спеціальних інсектицидів, що можна використати для боротьби з томатною міллю. Але фахівці рекомендують застосовувати Белт 480 SC, ЛС (обприскування в період вегетації з нормою 0,1 л/га, 2 обробки), Воліам Флексі 300 SC, KC (обприскування в період вегетації з нормою 0,3–0,4 л/га, 2 обробки), Кораген 20, КС (обприскування в період вегетації з нормою 0,15–0,2 л/га, 2 обробки), тобто препарати на основі дельтаметрину, абамектину, емамектинбензоату, а також ті, які вносять при боротьбі з картопляною міллю та іншими лускокрилими на томатах. До того ж у томатної молі є ентомофаги – це хижаки Nesidiocoristenuisі Macrolophuspygmaeus. На думку вчених біологічні методи боротьби є більш ефективним, бо шкідники живляться усередині плодів.

Якщо взяти до уваги суму активних температур та країну походження тути абсолюти, то можна з впевненістю сказати, що в південному регіоні шкідник буде добре себе почувати та наносити значної шкоди врожаю. Тому необхідно застосувати комплексні фітосанітарні заходи контролю як у полі, так і в сховищах, якщо цей шкідник в країні уже присутній.

Новости по теме

| |