Скоростигла капуста Кольрабі – «новинка» для півдня України

8 мая, 2019

За смаком цей овоч нагадує солодку середину від білокачанної капусти. За кольором буває фіолетовим та блідо-зеленим, при цьому м’якуш незмінно білий. Назва у перекладі з німецької звучить, як «капуста – репа». Мова йде про кольрабі – капусту, яка є дуже популярною у Європі. Вона має й другу назву — Північний лимон,за високий вміст вітаміну С. Вчені стверджують, що 100 г овочу може повністю поповнити добову дозу цього вітаміну.Для бізнесу кольрабі дає можливість отримати продукцію у максимально ранні строки, то може таку капусту варто вирощувати й на півдні України?

Хоч цей овоч відомий не кожному, вживали кольрабі ще у минулих віках. Виходячи з рукописів, найбільш популярною капуста була у Стародавньому Римі, до того ж доступною для вживання не тільки для багатих людей. Супами з кольрабі ласували бідняки та раби. А ось про Європу цього не скажеш. У Середньовіччі капуста кольрабі довгі роки вважалася їжею виключно заможних людей через високу вартість посадкового матеріалу.

У наш час капуста кольрабі є популярним продуктом у Німеччині (найбільший виробник за площею – близько 1600 га), Швейцарії та Австрії – там його можна придбати практично у всіх супермаркетах. У Франції овоч рекомендований у якості дієтичного. Окрім того, французи придумали спеціальний механізм, який перетворює кольрабі на макарони, які потім маринують в апельсиновому соку. На Сицилії капуста кольрабі має назву «cavoli». До речі, в Італії каволі – це кольорова капуста, а кольорову капусту італійці називають броколі, ось так все заплутано. Вважається дуже корисним варити макарони у бульйоні з кольрабі, бо овоч не тільки смачний, але й лікувальний. Бадилля кольрабі містить в кілька разів більше корисних елементів, ніж стеблоплід. Але листки їстівні тільки тоді, коли ще молоді. Настоянку з листків в народній медицині рекомендують вживати проти астми, а настоянку зі стеблопліду – проти туберкульозу. Кольрабі незамінний продукт для тих, хто слідкує за своєю фігурою, бо вчені вважають її ідеальним продуктом для цього завдяки вмісту тартронової кислоти. Фізіологічні властивості тартроновой кислоти зводяться до перешкоди утворення жирів з вуглеводів, що надходять в організм людини з їжею. Вітаміни групи В, що входять в його склад, цілюще впливають на роботу нервової системи. Овоч володіє здатністю виводити зайву рідину з організму. Вчені довели, що вживання кольрабі є найкращою профілактикою раку прямої та товстої кишки внаслідок наявності в складі сірковмісних речовин.

У їжу вживають стебло в сирому, смаженому, запеченому, вареному вигляді. Кольрабі додають в салати, фарширують або додають як гарнір до різних страв. У країнах Західної Європи крім стебел в їжу також вживають молоде листя, додаючи їх в салати.

В Україні кольрабі не є популярною культурою, а даремно. Овоч є скоростиглим та невибагливим. Він дуже «зручний», бо його можна вирощувати у ранній, літній та осінній періоди. Найбільш смачними сортами вважаються Венські (біла або блакитна). Ці сорти найменше пошкоджуються хворобами та комахами. Капусту для зимового зберігання висаджують як повторну культуру після ранніх овочів.

Дивно продуктивну кольрабі культивують двома способами: розсадою та висівом насіння у ґрунт. Для того, щоб отримати найбільш ранню продукцію, вирощують розсаду у парниках, подібно до технології вирощування білокачанної капусти. До речі, рослина має короткий вегетаційний період, що дозволяє отримувати врожай 2-3 рази за сезон, а для раннього врожаю краще обирати зелені форми кольрабі. При культивуванні потрібно знати деякі особливості рослини. Так, наприклад, якщо піддати розсаду передпосадковому загартуванню низькими температурами понад 4 днів, то це може привести до стрілкування рослини. Також не садять розсаду поглиблено, інакше рослини можуть зацвісти, а формування стеблоплоду скоріш за все затримається. Якщо кольрабі почне цвісти, її товарне використання припиняється, тож урожай знижується й погіршується його якість. Поливати кольрабі необхідно дуже часто, але потроху, ґрунт повинен бути рівномірно вологим, інакше плід може розтріскатися. Краще за все застосовувати краплинне зрошення, бо на півдні України літня сівба збігається з періодом найбільших позитивних температур і низької вологості повітря, тож за нинішніх умов нерегулярності й дефіциту опадів зберегти рослини без цього неможливо.

Важливо не дати перерости плоду кольрабі. Знімною зрілістю стеблопліда вважається діаметр 8-9 см та вага 90- 120 гр. Кольрабі достатньо морозостійка культура (до -100С), тому на півдні України збирати її можна в найбільш пізні строки. Цей овоч також вирощують і як культуру-ущільнювач. Його висаджують у міжряддях білокачанної капусти. Поки основна культура розростеться, стеблоплоди кольрабі вже будуть зібраними. Прекрасно почуває себе кольрабі і серед помідорів. Висаджують спочатку 2 рослини кольрабі, а потім 1 рослину помідора. Через те, що капусту збирають вже на початку червня, вона не заважає повноцінному розвитку рослині помідора, бо у цей період помідор тільки починає зацвітати. Таким чином, на одній ділянці можна отримати два врожаї.

Для того, щоб насолоджуватися блюдами з кольрабі усю зиму, потрібно зберігати більш пізні сорти, які мають щільну структуру. Найбільш лежкими є фіолетові сорти капусти. Для найдовшого зберігання при збиранні потрібно висмикувати кольрабі з ґрунту разом з кореневою системою та залишити при відрізанні листків маленькі черешки. Потім у місцях зберігання, капусту кольрабі втикають вниз корінням у пісок (шар 7-10 см) на невеличкій відстані одну від одної. Таким чином овоч збереже усі свої смакові якості та залишиться свіжим.

Одним із порівняно легких шляхів підвищення рентабельності виробництва овочів є впровадження у виробництво овочевих рослин, які вже знайшли свого споживача в інших країнах, але для України є екзотикою. Важливо враховувати нові біохімічні якості овочів, які пропонуються по складу вітамінів, мінеральних солей, цукрів, амінокислот, жирних кислот, що дозволить використовувати їх для підтримки здоров’я споживача. Тому капуста кольрабі є чудовим овочем для вирощування на півдні України як для споживача, так й для фермера.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |