Як не дати слимакам з’їсти ваш урожай

20 апреля, 2019

Для Півдня України слимаки не є екзотикою. Цей слизький шкідник часто зустрічається на виноградниках, дуже любить поласувати полуницею, капустою (гризуть рослину навіть удень, ховаючись в качанах), перцем. Псує картоплю, моркву, буряк, при чому  не тільки у ґрунті, але й у сховищах. Навіть бур’яни можуть бути прекрасною їжею для шкідника. Підраховано, що слимаками пошкоджується близько 150 видів та різновидів культурних рослин. Тому фермерам потрібно заздалегідь потурбуватися про збереження врожаю.

Вдень слимаки ховаються у верхньому шарі ґрунту, іноді навіть на глибині до 1 м, де під’їдають коріння. З настанням темряви вилазять на поверхню у пошуках свіжої їжі. Для їх розмноження необхідні підвищена вологість та висока температура повітря. Яйця відкладають восени, ховаючи їх в тріщини або вологі укриття. Нове покоління з’являється у травні. Бур’яни, часті поливи, велика кількість залишених на полі рослинних решток є головними помилками фермерів, бо саме ці фактори сприяють розмноженню шкідника. На протязі 10 років в Україні йде боротьба з найбільш небезпечним Іспанським слимаком, який їсть практично все, навіть мертвих тварин та представників свого виду.

Фахівці пропонують багато способів боротьби зі слимаками. Частіше за все це природні методи, бо для знищення шкідників хімічними заходами потрібна висока концентрація токсичних препаратів, а це шкодить людині, рослинам та тваринам. Сухі пористі матеріали і дрібний гравій між рядами перешкоджають пересуванню шкідників. А ось у Великобританії використовують зрізану кропиву для обкладання грядок. Також є рослини, які відлякують слимаків. До них відносяться, наприклад, настурція, часник, лаванда вузьколиста, розмарин, шавлія. Їх рекомендують висаджувати у міжряддях серед основних культур. Існують й засоби електричного контролю слимаків – самоклеючі стрічки, обідки, покриття, які зроблені з міді. Контакт з міддю дає молюскам електричний шок, тому вони не перетинають мідну перешкоду. Не варто нехтувати й біологічними методами боротьби. Наприклад, паразитична нематода Phasmarhabditishermaphrodit є біологічним «вбивцею» слимаків та равликів. Гавайські вчені нещодавно запропонували боротися зі слимаками за допомогою кофеїну. Фахівці стверджують що достатньо обробки 1-або 2-відсотковим розчином. Австралійські аграрії для боротьби зі шкідником використовують свійських птахів. Наприклад, на 20 га достатньо зграї у 20- 30 качок. Допомогти знищити слимаків зможе й обробка насіння ефірними оліями. За дослідами вчених, якщо обробити озиму пшеницю ментолом або тимолом можна істотно зменшити шкоду від слимаків в період «сівба-сходи».

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |