Ріпаковий листкоїд, хрестоцвіті блішки та піщаний мідляк: які шкідники заселяють озимі на Миколаївщині

3 апреля, 2019

На даний час посіви озимих зернових культур знаходяться переважно у доброму та задовільному стані. Згідно даним Держпродспоживслужби, у третій декаді березня на території Україні спостерігались сприятливі агрометеорологічні умови для початку відновлення вегетації озимини. В той же час повідомляється, що у Миколаївській області посіви озимих культур наразі заселяють ріпаковий листкоїд, стебловий прихованохоботник, хрестоцвіті блішки, піщаний мідяк. Про це повідомляє прес-служба відомства.

Так, у степових, лісостепових, подекуди поліських областях в озимих зернових після стерньових попередників, за чисельності 0,2-1, осередково 2 екз. на кв.м дохарчовуються личинки хлібної жужелиці та гусениці озимої совки. Ними пошкоджено 2-10% рослин. Личинки хлібної жужелиці знаходяться переважно в другому та третьому віці (25-75%), тому період пошкодження посівів фітофагом триватиме. За прохолодної погоди звітного періоду злакові блішки, цикадки мляво заселяли та пошкоджували посіви озимих зернових культур у південних областях. У Степу на 12-65% обстежених площ озимих культур, переважно з країв полів, за чисельності 0,2-1, макс. 2 екз. на кв.м піщаним мідляком пошкоджено до 1% рослин.

Хлібна жужелиця

Захист озимих зернових за надпорогової чисельності хлібної жужелиці (ЕПШ 3- 4 екз. на кв.м) та вищевказаних фітофагів здійснюється через обприскування посівів дозволеними інсектицидами на основі діючих речовин: альфа-циперметрин, лямбда-цигалотрин + тіаметоксам, хлорпірифос + циперметрин.

Рішення щодо оздоровлення озимих зернових культур фунгіцидами слід приймати після обстеження посівів диференційовано щодо кожного поля. Вибір препаратів здійснювати з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.

Піщаний мідляк

В Одеській області посіви озимого гороху (фаза розвитку культури 3-5 пар листків) заселяють жуки піщаного мідляка. Ними на 5% обстежених площ за середньої чисельності 0,5-1 екз. на кв.м пошкоджено 1% рослин.

У південних, подекуди центральних областях в теплі сонячні дні відростаючі багаторічні трави заселяють та пошкоджують жуки бульбочкових довгоносиків, кравчика головача та піщаного мідляка.

Ріпаковий листкоїд

Посіви озимого ріпаку осередково в Вінницькій, Запорізькій, Львівській, Одеській, Миколаївській, Хмельницькій областях заселяють ріпаковий листкоїд, стебловий прихованохоботник, у Львівській, Кіровоградській, Миколаївській, Чернівецькій — хрестоцвіті блішки, за чисельності 2-5 екз. на кв.м. В крайових смугах полів відмічено піщаного мідляка (Миколаївська обл.). За надпорогової чисельності шкідників проводять обприскування посівів золоном, децисом профі, штефесином тощо.

Стебловий прихованохоботник

Хрестоцвіті блішки

Переважно на минулорічних листках 2-15% рослин культури відмічають ознаки пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу (Кіровоградська, Львівська, Одеська, Рівненська, Черкаська, Чернівецька обл.). Бактеріозом коренів, сніговою плісеню в осередках Київської, Луганської, Хмельницької областей уражено 4-27% рослин. Хвороба розвивається з краю полів невеликими відрізками площею 0,5-1 кв.м.

Стан посівів поліпшують підживленням азотними добривами та розпушуванням міжрядь.

На переважній більшості площ озимих зернових та ріпаку, відростаючих багаторічних трав відмічається незначне зростання чисельності звичайної та гуртової полівок, польових та інших видів мишей за чисельності 1-3 жилих колоній на гектарі. Значна кількість гризунів зосереджена в незораних та неорних землях, з яких шкідники у пошуках корму мігруватимуть у посіви сільськогосподарських культур.

Надалі за середньодобової температури +5ºС чисельність мишоподібних гризунів зростатиме через розмноження та розселення молодих особин. Для попередження пошкодження посівів озимини обмеження чисельності гризунів варто удаватися до застосування рекомендованих родентицидів.

За попередніми результатами перезимівля шкідників плодового саду пройшла задовільно. Загибель зимового запасу яблуневої плодожерки складає 12-20%, яблуневої молі – 10-15%, листокруток – 15-17%, яблуневого пильщика – 12-15%.

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами.

Новости по теме

| | | | | |