Вогневі культиватори та роботи-винищувачі: як фермерам позбутись бур’янів?

25 марта, 2019

В наш час сільське господарство знаходиться на новому етапі свого розвитку. Розробка та удосконалення технологій дозволяє збільшити продуктивність, зменшити собівартість та покращити якість продукції. Боротьба з бур’янами – одна з найбільших проблем, тому кожний рік винахідники пропонують різні інновації в цій області. Які з цих чудових винаходів можуть бути застосовані в Південних регіонах України?

У багатьох країнах проведені численні дослідження по ефективності та фітотоксичності великого числа використовуваних гербіцидів. Але питання про вплив гербіцидів на людину не менш актуальне, ніж на ґрунтову мікрофлору та рослини. Мабуть, всім відома історія американського садівника Дуейна Джонсона, у якого через постійний контакт із «Раундапом» та Ranger Pro розвинувся рак. До складу цих гербіцидів входить гліфосат, який, як стверджують деякі експерти, і викликає рак. Компанія-виробник, визнавши свою провину, сплатила садівнику $289 млн, але ж здоров’я йому не повернули.

Зараз в країнах Європи все більше набувають популярності вогневі культиватори. Використання вогню скорочує популяцію бур’янів без застосування гербіцидів. Працює він на природному газі або рідкому пропані. Ретельно спрямоване полум’я підвищує температуру в бур’янах, викликаючи руйнування їх клітин. Такий вплив ефективно знищує шкідливі рослини, при цьому не завдаючи шкоди врожаю. У результаті використання вогневих культиваторів деякі фермери виявили, що полум’я контролює присутність навіть такого бур’яну, як амброзія звичайна. Єдиний мінус – це неможливість застосування горіння на такій культурі, як, наприклад, соєві боби, тому що точка росту рослин знаходиться над ґрунтом. Тоді як найбільшу ефективність вогневі культиватори показали на кукурудзі, де точка росту знаходиться під ґрунтом. До того ж потрібно контролювати вологість та силу вітру, бо надмірна волога та сильний вітер знижують ефективність застосування полум’я. Після обробітку вогневим культиватором листки бур’янів виглядають тьмяними, а на їх поверхні легко залишити видимий відбиток пальця. У 2018 році українська компанія створила перший вогняний культиватор. Нова технологія допоможе заощадити до 80% на закупівлі засобів захисту рослин.

На Півдні України неможливість використання ґрунтових гербіцидів випливає не тільки з недостатнього для їх ефективної роботи зволоження ґрунту, але й через досить розтягнутий період осінньої вегетації. Бур’яни у цьому випадку з’являються швидко та пізно – тоді, коли захисний період гербіцидів вже вичерпаний. Тому використання вогневих культиваторів може стати розв’язанням такої проблеми.

Відомо, що бур’яни достатньо швидко адаптуються до хімічних препаратів. Тому дуже актуальним є створення роботів – винищувачів шкідливих рослин. За даними фахівців, стійкі бур’яни щорічно приносять збитки до 6 мільярдів доларів, і дослідники говорять, що ця цифра може зрости до 100 мільярдів доларів, якщо хімікати продовжать швидко втрачати свою ефективність. До того ж потрібно створити такого робота, який би відрізняв бур’яни від культурних рослин, бо шкідливі рослини можуть бути дуже схожі на ті культури, на яких вони ростуть, особливо на стадії розсади. Саме такий робот був створений інженерами з Великобританії. Hyperweeder може ідентифікувати та знищити до 26 видів бур’янів. Робот оснащений системою штучного інтелекту та видаляє  бур’яни  за допомогою спеціальних мікролазерів. Він обладнаний датчиками для розпізнавання культур та видів бур’янів в режимі реального часу. Видалення лазером відбувається шляхом нагрівання тієї частини рослин (до температури 95ºС), які забезпечують безперервне наростання маси. Розрахунки показують, що робот є економічним та екологічним, але поки що він кріпиться до задньої частини трактора. У Швейцарії такого робота зробили автономним завдяки стартапу ecoRobotix.

Ще один спосіб боротьби з бур’янами – це суміщення, наприклад, вирощування рису та розведення риби. Такий метод відомий ще з 3000 року до н.е. Колись давно риба потрапляла у рисові поля через мусонні дощі або через перерви в дамбах. Фермери помітили, що риба їла бур’яни, а також деяких комах-шкідників. В наш час розведення трав’яного коропа та терапії на рисових полях є звичайною практикою від Японії до Індії. Риба також є сільськогосподарським товаром, тому це безпрограшний варіант. До того ж на відміну від країн Європи, де рис сіють прямим посівом, в Азії його висаджують розсадним способом, таким чином мінімізуючи кількість бур’янів і деякі інші проблеми зі шкідниками. Дуже цікавим є й погляд фермерів в Азії на присутність бур’янів. Для них такі рослини є справжньою знахідкою. Їх величезна кількість на рисових дамбах та узбіччях доріг в Азії не вважають проблемою, адже це корм для свиней. А ось в Австралії в таких місцях випасають овець.

У Мексиці існує теж доволі цікава система вирощування рослин, яка має назву milpa (мільпа). Сумісно висаджуються кукурудзу, боби, гарбузові і ще деякі рослини. Кожна рослина приносить користь іншій, але головне, що в такій системі набагато менше бур’янів. Гарбуз, наприклад, перешкоджає їхросту своїм густим листям. Натуральні хімікати (кукурбітацин), які змиваються з поверхні листків, служать як м’який гербіцид та пестицид.

Якщо ж вам ніяк не обійтися без гербіцидів, то важливо скоротити їх кількість при застосуванні у 3-4 рази. Така можливість з’явилася завдяки використанню електричного туману. Домогтися механічним шляхом рівномірного розподілу речовини, яку розпилюють, практично неможливо. При дезінфекції зерна та інших продуктів у закритих приміщеннях хімікати осідають переважно на підлозі, при обробці полів і садів препарати осідають, в основному, на поверхні листків. Найкращого результату при фарбуванні поверхні можна досягти, зарядивши частки фарби електрикою. Обприскування подібно до фарбування, тому також можна застосувати електрику.Завдяки електростатичному розсіюванню частинки будуть розподілятися ідеально рівномірно, а витрати хімікатів знизяться. Для цього вчені винайшли апарат в основі якого металевий конус. Конус ставиться гострою частиною вперед в потік повітря в спеціальній турбіні. З невеликим зазором конус охоплений кільцем – конус заземлений, а кільце заряджене. Повітря захоплює струмінь рідини, розтягує її тонкою плівкою по поверхні конуса та змушує її заряджатися і розпадатися на дрібні крапельки. Такий апарат за хвилину перетворює 100 літрів рідини у туман з найдрібніших електрично заряджених частинок.

Засміченість бур’янами посівів сільськогосподарських культур завжди є великою проблемою. У кожному регіоні існує певна специфіка засміченості посівів. Наприклад, у короткоротаційних сівозмінах Південного Степу України виявлено 40 видів бур’янів, що належать до 17 ботанічних родин рослин. Порушення сівозмін, незбалансоване внесення мінеральних добрив, сприятливі кліматичні умови, економічні проблеми – всі ці фактори різко збільшують рівні засміченості орного шару ґрунту. Тому необхідно впроваджувати нові технології, які не тільки ефективні, а й економічно вигідні.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |