Як на Миколаївщині з однієї молочної ферми зробили багатофункціональний кооператив

12 февраля, 2019

Останнім часом українські фермери все частіше замислюються про створення або вступу до вже існуючого кооперативу, що дасть їм змогу виходити на крупні ринки збуту, успішно реалізуючи свій товар за більш вигідною ціною. Звісно, це непростий шлях, особливо на початку створення кооперативу. Та результати, як завжди, говорять самі за себе.

Кооператив «Мальва», який розташований у Миколаївській області Баштанського району в селі Лоцкине, існує трохи більше 2 років. Про перші кроки СОКу «Мальва», їх розвиток та плани на майбутнє розказала голова кооперативу Любов Ходаріна.

«21 листопада 2016 року наш кооператив був зареєстрований. Активно в роботу ми включалися практично два місяці – входили в курс, ознайомлювалися зі своїми обов’язками, почали розуміти, що ми можемо зробити в цьому направленні. І, чесно кажучи, на сьогоднішній день ми ще досі вчимося і все більше розуміємо свої можливості», – розповідає Ходаріна.

Кооператив був заснований на одній сімейній фермі, яка займалася молочарством. Зараз до складу кооперативу входять три такі ферми, що спеціалізуються на заготівлі молока: дві діючі, а третя в процесі добудови та поповнення поголів’я.

«Будують ферму господарі за свій рахунок. Але кооператив співпрацює з організаціями, які надають допомогу у придбанні устаткування, яким можна обладнати сімейні ферми. Тобто, це механічна дойка, освітлення, спеціальні ковбики, електрошокери, клімат-контроль, автопоїння та інше. Так, перша ферма в процесі роботи з МБФ «Добробут громад» отримала обладнання на 240 тис грн», – зазначила голова кооперативу.

На даний час дві ферми укомплектовані повністю поголів’ям, і готуються до відкриття других корпусів.

«На першій фермі у нас 20 голів, і зараз потихоньку доповнюємо другий корпус. Там вже є 4 голови дійного стада і 6 ремонтних телиць. І навесні, сподіваємось, запустимо ще один корпус ремонтного стада на 10 голів, щоб взагалі у нас було 40 голів: 30 основного дійного стада та 10 ремонтного. Друга сімейна ферма на сьогоднішній день має 24 дійного стада, 10 ремонтного та виробник – бик. Також на ній запускаємо другий корпус», – ділиться успіхами Ходаріна.

Окрім цього, при сімейних фермах планується установка танків охолоджувачів, в яких буде утримуватись молоко задля покращення якості молока. Саме молоко кооператив здає до молочного концерну «Лакталіс».

Ще одним вектором роботи кооперативу є обробіток землі. Так, у СОК є відповідна техніка, за допомогою якої обробляється земля членів кооперативу.

«У нас була така можливість роботи з координатором Анною Білявською. Ми написали два проекти, завдяки яким отримали 4 одиниці техніки, а саме: зернова сівалка для посіву зерна і сіна, сівалка для посіву соняшника і кукурудзи для силосу, міжрядний культиватор для кукурудзи та соняшнику, кормозбиральний комбайн, який дає нам змогу заготовлювати самим сіно, підвозити зелену масу і силос. Саме ця техніка працює, допомагає обробляти землі і здешевлює обробіток землі людям, тим, які є членами кооперативу», –  розповіла голова СОК “Мальва”.

Новим направленням кооперативу стало ягідництво, а саме вирощування малини.

«Це новий напрямок для нас, який ми на сьогоднішній день пробуємо. При створенні групи, яка буде займатися ягодами, було бажаючих 4 сім’ї, але з успішними результатами поки що є дві сім’ї. Але всі ці люди є членами нашого кооперативу», – наголосила Ходаріна.

Вона зазначила, що перед тим, як садити ягоду, задача кооперативу була в тому, щоб зробити спільну партію якісної ягоди, яка б була вирощена в однакових умовах та за однієї технологією.

«Ми робили аналізи ґрунтів. Потім завдяки проекту БФ «Ласка» ми придбали крапельний полив», – додає Ходаріна.

Та це тільки перші результати кооперативу, адже робити все і одразу з нуля дуже важко, і для цього треба неабиякі ресурси. Та маленькими, але впевненими кроками, кооператив розбудовується і ставить перед собою нові цілі.

«Збільшити кількість сімейних ферм, завдяки чому збільшити об’єми молока, і, звичайно, покращувати стан кооперативу. Ще найперше і найголовніше, що ми хочемо, це придбати новий трактор. У нас є трактори, але вони не в найкращому стані, вже своє відробили. Та будемо залучати сім’ї, які хочуть посадити ту саму ягоду – малину. Також ще хочемо спробувати вирощувати смородину», – поділилась планами на майбутнє Любов Ходаріна.

Вона також додала, що деякі люди виявили бажання стати членами кооперативу та займатись горіхом, тим самим розширити спектр роботи СОКу. Але це також поки плани на майбутнє.

Новости по теме

| | | | | | | | | |