Як зберегти врожай від шкідливої черепашки?

8 февраля, 2019

Він є одним з самих серйозних шкідників для Півдня України, основу раціону якого складають зернові культури. Це відомий усім аграріям клоп шкідлива черепашка (лат. Eurygasterintegriceps). У 2018 році ця комаха стала загрозою великих втрат врожаю для південних регіонів, бо шкідливість клопів посилюється саме через спекотну погоду. Наприклад, у Херсонський області подекуди шкідником були уражені до 23% посівів, тому вже зараз необхідно думати, як захистити рослини від цієї підступної комахи.

Назвали цю комаху черепашкою через щільну оболонку, що закриває її з усіх боків та нагадує панцир черепахи. Така оболонка достатньо надійно захищає свого хазяїна від зовнішніх пошкоджень. Шкідливість комахи, що підтверджує друге слово в його назві, поширюється не тільки в Україні, але й в значній частині північної Африки, Балкан, Західної та Центральної Азії. Після зимівлі комахи просинаються при настанні температури заввишки 14–16ºС. Дивує те, що зимувати клопи можуть не в полі, а в місці, яке розташовано від нього на відстані біля 2 км, а напрям польоту черепашки залежить від напряму вітру. Дорослі та молоді особі харчуються однаково, тому здатні знищити велику площу сільськогосподарських зернових. Самка відкладає різну кількість яєць, але ця кількість завжди кратна семи. За дослідами вчених з’ясовано, що значна атака черепашок відбувається приблизно один раз в кожні сім років. Зустріти кладки можна не тільки на культурних рослинах, але й на бур’янах. Через те, що клопи – черепашки здатні відтворити лише одне покоління на рік, а дорослі комахи гинуть після відкладання яєць через деякий час, основну шкоду врожаю приносять саме молоді комахи.

Основна шкода черепашки полягає в тому, що вона харчується листками, стеблом та зерном рослини.  У процесі живлення, комаха виділяє специфічний фермент, який у зерні викликає руйнування клейковини. Як відомо, клейковина є саме тим комплексом рослинних білків, який відповідає за якість зерна. Якщо черепашка пошкодила зерно, то воно з високоякісного переходить у розряд фуражного, ціна на яке значно нижча.

Але це ще не вся шкода. Після того, як сільськогосподарський сезон набуває кінцю, черепашка переселяється до зерносховищ, де продовжує знищувати врожай. З зернових культур в основному страждають від шкідника пшениця, овес, ячмінь та кукурудза.

Загроза знищення врожаю клопом шкідливою черепашкою вивчається вже багато років, але, на жаль, з метою знищення шкідників, аграрії вимушені обприскувати інсектицидами великі площі посівів. Як відомо, ці заходи не завжди корисні як для рослин, так й для людини. Інсектициди наносять шкоду навколишньому середовищу, іншим корисним комахам. Частіше за все фермер або несвоєчасно обробляє, або не завжди розуміє коли необхідно обробити відповідними заходами захисту свої поля. Вибіркову та точкову тактику боротьби вибрати дуже складно, але завжди можна спробувати. Наприклад, за дослідженнями вчених з’ясовано, що якщо обробити посіви в період появи 15–25% личинок клопа шкідливої черепашки 2-го віку, то залишається мінімальна кількість шкідника, бо гинуть й ті личинки, які вилупилися після обприскування в період дії препарату. Якщо посіви обробити раніше, то кількість шкідників, які залишилися, перевищить поріг шкодочинності коштом тих личинок, які не загинули, бо дія препаратів в середньому 6–7 днів. А ось пізні обробки подарують личинкам старших вікових груп стійкість до багатьох препаратів. Тому, знаючи точний час обробки, можна скоротити їх кількість, а отже й витрати та нанесення шкоди природі. Треба також пам’ятати, що точність обробки залежить й від погоди, й від часу доби. Вранці, ввечері і вночі личинки клопа-черепашки знаходяться на колосках. У жарку пору дня, коли температура повітря підвищується до 23-27 градусів і вище, личинки переходять в затінені місця нижнього ярусу рослин.

Окрім полів необхідно обробляти й прилеглі до них території та посіви інших злакових. Наприклад, у лісосмугах восени після збирання врожаю концентрація комах досягає 40 особин на 1 м2. При обробці лісосмуг інсектицидами контактно–фумігаційної дії за допомогою вентиляторних садових обприскувачів, у проміжку між збором врожаю та посівом озимих, зиму не переживуть до 70% клопів черепашок. Навесні лісосмуга обробляється повторно, а разом з нею й краї полів, де черепашка концентрується у максимальній кількості. Після роботи у полі на жатках комбайнів також залишається багато клопів черепашок, тому жатки необхідно обов’язково очищувати. Потребує очищення й зерно за допомогою сепараторів.

Обробка поля хімпрепаратами

Але хімічні препарати не є єдиним виходом зі складної ситуації. Для знищення клопа черепашки в умовах промислового рослинництва використовують й різні мікроорганізми, цвілеві грибки та ентомофагів. Так вчені Азербайджану проводили досліди в умовах Ірану, та з’ясували, що кращим ентомофагом для рослин є яйцеїди-теленомуси, які відкладають свої яйця в яйця черепашки по одному у кожне. Їх личинки виїдають вміст яйця шкідника. Відомий ентомолог І.В.Васильєв на початку століття заради експериментуперевіз теленомуса з Середньої Азії в Україну. Зараженість полів шкідником на той час була аж 40%. У результаті досліду приблизно половина яєць черепашки на експериментальній ділянці була знищена ентомофагом.

Яйцеїди-теленомуси

Кури також можуть врятувати врожай від шкідливої черепашки

У 1938 році в України вперше проти клопа черепашки були використані… кури. Як з’ясувалося, птиці охоче таз задоволенням поїдають дорослих клопів як у місцях зимівлі, так і на полях. Одна курка протягом дня може з’їсти 800-900 клопів. Навіть були розроблені спеціальні рекомендації для ефективного використання курей. Наприклад, необхідно було, щоб курівник не залишав курей одних, а водив їх за собою. Якщо кури використовуються в лісі, то необхідно розгрібати підстилку і прочищати зарості підліску. Необхідно постійно забезпечувати курей водою і додатково підгодовувати зерном.

В цьому році поки що невідомо, яку погоду нам готує природа. Але прохолодно на Півдні України навряд чи буде. Тому не можна сподіватися на «а ну ж обійдеться» та думати, що природа сама все врегулює. Необхідно приділити максимум уваги боротьбі з клопом шкідливою черепашкою, інакше підуть нанівець не тільки показники та якість врожаю, але й усі витрати фермера, що пов’язані з вирощуванням та обробітком посіву.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | |