Аграрії – це всього 6,14% від всього кредитного портфелю банківської системи

19 августа, 2017

На сьогоднішній день в Україні викривлена конкурента структура, а зняття мораторію на продаж земель збільшить частку аграріїв серед клієнтів банків, що приведе її у стандартний вигляд. Таку думку висловив економіст IMF group of Ukraine Григорій Кукуруза.

Він пояснив, що треба повернутись до такої ситуації, де у великого агробізнесу не буде преференцій у вигляді дешевого доступу до міжнародного капіталу.

«Якщо ми говоримо про кредитні ставки, то великі агрокомпанії мають доступ до Варшавської чи Лондонської бірж. Залучають по 7-8% у валюті, тоді як малий та середній бізнес не має цих можливостей в Україні», – розповів економіст.

За його словами, аграріїв не люблять кредитувати.

«Аграрії – це всього 6,14% від всього кредитного портфелю банківської системи. Це надзвичайно мало, враховуючи, що це 12% ВВП, третина валютної виручки. Не кредитують тому, що у аграріїв немає застави у вигляді землі. Якщо ми знімемо мораторій, то побачимо, що малий та середній бізнес використовуватимуть землі в якості застави», ‒ вважає Кукуруза.

Він уточнює, що багато банкірів спростовують цю думку. Говорять, що земля ‒ не ліквідний актив.

«Проте, наразі в банківській системі сформувався значний надлишок вільних коштів, які вони не знають куди вкласти. Рано чи пізно акціонери почнуть тиснути на топ-менеджмент банків і ті будуть створювати нові кредитні продукти для аграріїв», ‒ прогнозує експерт.

Також, за його словами, при такій моделі буде зберігатися якість землі.

«Сьогодні, в аграрному секторі немає диверсифікації. З 2005 року у нас збільшилася площі під рапс на 410%, соняшником на 38%. Україна цього року була світовим лідером у виробництві соняшнику. Ми орієнтуємося на дуже простих сировинних культурах. Сучасна бізнес-модель ‒ це взяти дешево землю в оренду за $56/га, коли в Європі вона по $300/га, щось на ній виростити і цей надзвичайно простий продукт, виснажуючи землю, продавати за кордон», ‒ підсумував Григорій Кукуруза.

Новости по теме

| | |