Перспективи аеропоніки в Україні: як вирощувати врожай в повітрі

28 января, 2019

З розвитком сільського господарства зростає кількість інноваційних винаходів, які спрощують труд аграрія. Передові технології культивування сільськогосподарських культур стають все більш різноманітними та високопродуктивними, бо кожен хоче отримати високі врожаї з мінімальним зусиллям та витратами. Однією з таких високотехнологічних систем є аеропоніка. Суть цього методу полягає в тому, що рослини вирощуються у повітряному середовищі без використання грунту і субстратів, а поживні речовини доставляються до коренів у вигляді аерозолю. Окрім того, що сам метод економить площу, виключає появу бур’янів, при аеропонній технології йде велика економія води та добрив. Виключається повністю вплив грунтово-кліматичних факторів, тому мінімізуються риски втрати врожаю. Чи буде корисна така технологія Півдню України?

Для початку трішки історії. Вперше цей метод запропонував ботанік та фізіолог Володимир Мартинович Арциховський, який народився у Житомірі. У 1911 році він опублікував в журналі «Досвідчена агрономія» статтю «Про повітряні культури рослин», в якій розповів про свій метод фізіологічних досліджень кореневих систем за допомогою розбризкування різних речовин в повітрі, яке оточує корені. Саме Арцеховський першим сконструював аеропонні установки та на практиці підтвердив успіх цього методу. Але «аеропонікою» цей процес назвав американський фізіолог голландського походження В.Ф. Вент у 1957 році. У кінці 1990-их років ця технологія зацікавила НАСА, бо головною проблемою того часу було забезпечення продуктами харчування космонавтів в умовах невагомості, малої кількості можливих запасів води та обмеження площі для вирощування рослин. Як результат було продемонстровано, що аеропоніка є життєздатним способом для подолання всіх цих перешкод і вирощування здорових овочів на борту космічного корабля. І лише з 2006 року аеропоніка почала використовуватися у сільському господарстві по всьому світі.

 

Найбільш розвинутими у цьому напрямку є США та Великобританія. Постійні нові винаходи це демонструють. Наприклад, така американська розробка, як AeroGarden, яка робить аеропоніку доступною для кожного. В спеціальному пристрої ґрунт не потрібен, коріння рослин омиваються спеціальним розчином. Зверху рослина освітлюється лампою. До того ж освітлення та подача води дозуються електронікою. Вам не потрібно думати , за вас все зробить техніка, але у результаті серед зими у вас з’являються свіжі овочі та розпускаються чудові квіти. В промисловому масштабі в США існують цілі ферми з вирощування культур за методом аеропоніки. Однією з них є Aero Farms в Ньюарку, штат Нью-Джерсі. У 2018 році ця ферма була названа однією з найбільш інноваційних компаній FastCompany.З тисяч оцінених компаній AeroFarms увійшла в десятку найбільш інноваційних компаній у сфері продуктів харчування. Величезна кількість ємностей з насіннямростуть завдяки високотехнологічній системі вирощування, яка не вимагає сонячного світла або ґрунту. На ділянці площею 21336 квадратних метрів виробляють біля 907 тисяч тон їжі на рік, яку потім продають в місцевих продуктових магазинах. Така система в повній мірі може стати вирішенням проблеми нестачі продовольства у світі.

У Великобританії метод аеропоніки постійно вдосконалюється. Так, нещодавно компанія Lett Us Grow розробила технологію зрошення та контролю для господарств у приміщеннях. Запатентована аеропонічна технологія забезпечує стабільно високі доходи для вертикальних і тепличних господарств. Це обприскування коренів рослин поживним туманом –  найбільш ефективний шлях забезпечення рослин вологою та поживними речовинами.  До того ж такий метод найбільш простий у використанні. Він максимально мінімізує складність аеропонної системи. Врожайність культур підвищується, а темпи зростання рослин прискорюються (майже на 70% вище, ніж при гідропонній системі). При цьому, води використовується на 95% менше та збільшується збагачення коренів необхідним киснем. Кількість зрошення балансується за вимогою рослини, тобто контролюється необхідна кількість поживних речовин, води та газоподібного обміну для задоволення біохімічних вимог в клітинах коренів рослин. У 2009 році було проведено дослідження на квітах хризантеми. Одна частина квітів культивувалася методом гідропоніки у живильному розчині, а інша частина вирощувалася новим аеропонним методом. У результаті коріння рослин у водному розчині отримали ефект гіпоксії, тобто порушився функціональний зв’язок між коріннями та пагонами. Тому у гідропоніці рослини постійно знаходяться у стані кисневого голоду, а це має вплив на швидкість росту, здоров’я рослин, а отже й на врожайність. Хризантеми, які вирощувалися методом удосконаленої аеропоніки, ніяких побічних ефектів не мали, а навпаки показали високі темпи зростання.

В Україні є свій досвід з вирощування рослин методом аеропоніки. Стартап CyberGrow займається реалізацією проектів технологічного аеропонного вирощування культур різного роду для фермерського і промислового призначення. Українська компанія розробляє та виробляє конструкції для аеропонного вертикального озеленення. На початку експериментів спеціалісти компанії стверджують, що на площі  0,5 кв. м вдалося виростити  320 кущів полуниці, яка почала плодоносити вже на 24 день після посадки. Одне з важливих досягнень спеціалістів компанії є розробка контролера, який будь яку теплицю робить «розумною», тобто може відповідати за все процеси – від поливу і клімат-контролю до хмарного сервісу управління теплицями. Завдяки аеропоніці можна вирощувати багато культур поряд. А вертикальний спосіб вирощування економить площу, таким чином, що під аеропоніку можна відвести абсолютно різні приміщення, навіть підвали і склади. Деякі зі спеціалістів стверджують, що такі теплиці навіть краще розташовувати саме під землею.

У Київський області в селі Літки вже є аеропонні теплиці української компанії Green Garden Group. Насіння пророщується спочатку на мінеральній ваті, потім висаджується у спеціальні пірамідальні аеропонні конструкції. Сама конструкція зроблена з харчового пластику. Але однією з переваг є ще й те, що вода з добривами, яка є зайвою після зрошення, збирається у контейнери й не виливається, а повторно використовується. А це дуже велика економія як водних ресурсів так й добрив.

Аеропоніка є шляхом до отримання всім необхідної екологічно чистої овочевої та плодоягідної продукції, а як відомо, такий продукт несе людям здоров’я. Окрім цього, конкуренції фактично немає, отримані зелень та овочі коштують достатньо дорого, особливо у зимовий період. Утримання та обслуговування аеропонної теплиці за досвідом провідних компаній швидко окуповується, приблизно за три роки, тому що отримати можна до 14 врожаїв, залежно від культури. А якщо, це ще й теплиця – геодезичний купол, то таке рішення не тільки принесе прибуток від продажу продуктів, але й буде цікавим об’єктом для проведення екскурсій. Така конструкція може стати чудовим та ще й корисним доповненням у ландшафтному дизайні. Тому саме заразвпровадження аеропонної технології потрібно Півдню України не тільки у зв’язку зі зміною клімату але й як відкриття більш широких можливостей для розвитку регіону.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |