Стан озимих найкращий за останні п’ять років, – експерт

14 января, 2019

У цьому році стан озимих найкращий за останні п’ять років і рослини готові до перезимівлі. Лише близько 10% рослин знаходилось у початковій фазі розвитку і це здебільшого відмічалось на Півдні, де посіяли озимий ячмінь, який висівають найпізніше серед усіх озимих. Про це зазначила начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко у інтерв’ю Agravery.com.

Вона також відмітила, що у 2018 році в Україні були сприятливіші умови для посівної в порівнянні з попередніми роками. Адже сільгоспвиробникам вдалось досить швидко відсіятись, тоді як в попередні роки через вплив посухи були затримки початку посівної на місяць-півтора. І кожна така затримка – це певний ризик для перезимівлі озимих.

«Варто зазначити, що погодні і, скоріш за все, економічні умови так склались, що сільгоспвиробники змогли засіяти більшу частину площ саме в оптимальні кліматичні строки, коли від посіву до настання зимового періоду залишається не менше 40 днів. Наші метеорологічні  станції в межах радіусу своєї дії кожного року роблять обстеження посівів. Визначають загальний стан озимих, рахують кількість стебел, які утворилися, і так далі. Згідно цих обстежень, у цьому році стан озимих найкращий за останні п’ять років і рослини готові до перезимівлі», – каже експерт.

Читайте також: «Для песимізму поки що немає підстав»: підсумки АПК Миколаївської області за 2018 рік

Адаменко додала, що позитивно вплинув на стан озимини і поступовий перехід з осені до зими, коли не було різких спалахів тепла, які провокували рослини до розвитку, або різких похолодань.

«На даний момент ми маємо класичний зимовий спокій рослин, тобто вони зимують нормально. В грудні і в листопаді не було сильних морозів, які могли б пошкодити озимі. Були певні короткочасні зниження температури в Чернігівській та Сумській областях до -15 -20°C вночі, що є пороговим значенням для озимих культур, але ці зниження були короткочасні і на полях вже залягав сніговий покрив, хоч і не на цілком достатньому рівні, але цього вистачило, аби озимі перенесли це похолодання. Критичною для озимих є температура -15 -17°C на глибині залягання вузла кущіння (3 см), тоді як найнижча температура за той період зими, що вже минув, становила  -11°C. В деяких областях, наприклад в Полтавській, снігу навіть забагато. За даними вимірювань метеорологічних станцій там шар снігу перевищує 40-50 сантиметрів. Окрім того, ґрунт наразі промерз на 10-20 сантиметрів, що додатково вказує на вірогідність успішної перезимівлі», – запевняє Адаменко.

Вона стверджує, що на сьогодні на 50% урожай вже сформований і тенденція іде до гарного врожаю. Також та велика кількість опадів, які було отримано в листопаді та грудні, – це запас вологи на весну, навіть якщо в січні буде дефіцит опадів, всупереч довгостроковому прогнозу, то все одно буде прекрасний запас вологи.

Експерт також зазначила, що зміна клімату дозволяє вирощувати на півдні України бавовник та рис.

Новости по теме

| | | | |