«Парфумована» тубероза як новий вид комерційного квітникарства

26 декабря, 2018

Всі ми хочемо добре виглядати, а парфуми є прекрасним завершенням нашого образу. Недарма Коко Шанель свого часу сказала: «Парфуми – це невидимий, проте незабутній, неперевершений модний аксесуар. Він сповіщає про появу жінки й продовжує нагадувати про неї, коли вона пішла.»

Історично основою виробництва парфумів є запашні речовини рослинного походження. Вони мають спільну назву – ефірні олії. Ефірні олії витягують зі свіжих або висушених частин ефіроолійних рослин: плодів, листя, квітів, кори, коренів тощо. Однією з таких рослин є Тубероза, або Поліантес бульбоносний (лат. Polianthes tuberosa).

Тубероза стала культурною рослиною ще у 16 столітті. Батьківщиною цієї рослини є Мексика. Квітка туберози може мати бузкове, біле або жовте забарвлення – це залежить від виду рослини. Але головне те, що тубероза володіє надзвичайно вишуканим ароматом. У свій час цей аромат називали «солодкою отрутою». Для парфумерів аромат туберози дуже складний: його норовливий характер вдалося підкорити далеко не всім виробникам. За ці якості туберозу люблять і ненавидять одночасно. Але незважаючи на складнощі, туберозу називають «королевою ночі», «квіткою, на якій відпочивають нічні метелики», «королевою ароматів». Хінді називають туберозу «Раджнігандха», що означає «аромат кохання». Легенда про туберозу застерігає індійських дівчат від вдихання її чуттєвого аромату після настання темряви, тому що це може пробудити в них оманливе почуття закоханості. У Китаї тубероза відома під назвою «Wan Xiang Yu», що в перекладі означає «нічний аромат». Парфумерна олія, яка виготовлена з туберози, коштує дуже дорого, бо на виготовлення 1 літру олії вам знадобиться 1 тонна квітів. Олія туберози використовується в парфумерно-косметичній продукції тільки високої якості.

Використовують олію чудової квітки й в якості ароматизатору в кондитерських виробах та деяких напоях. У Таїланді цибулини туберози використовують для приготування вишуканих страв, хоча для цього потрібно не аби яке вміння, бо цибулини містять алкалоїд-лікорін. Якщо страва приготована невірно, цибулина туберози може визвати отруєння.  На острові Ява квіти їдять разом з соками овочів.

Квіти туберози використовуються й в народній медицині завдяки їх антисептичним властивостям. Ефірна олія заспокоює нервову систему та лікує запалення дихальних шляхів. Приємний аромат і різні хімічні компоненти позбавляють від конвульсій і судом. Ефірна олія може також використовуватися для захисту шкіри від інфекцій і тріщин, а також з успіхом застосовується в ароматерапії. У більшості випадків ефірна олія туберози змішується з ефірною олією жожоба, бо в чистому вигляді її аромат є надмірно сильним. Також утворюються вишукані суміші з ефірними маслами бергамоту, шавлії, ладану, герані, лаванди, мандарина, неролі, апельсина, пачулі, троянди, сандалового дерева.

На міжнародних ринках існує високий попит на туберозобутони, які продаються за значно високою ціною. Квіти типу Single (одинарна оцвітина) зазвичай використовуються для вилучення ефірної олії, виготовлення гірлянд, а квіти типу Double (три та більше оцвітини) використовуються в якості зрізаних квітів, складання букетів та  прикрас для інтер’єру.

Завдяки величезному експортному потенціалу, вирощування туберози в промислових масштабах з кожним днем ​​набирає обертів. Тубероза вирощується в комерційних цілях в ряді країн, включаючи Індію, Кенію, Мексику, Марокко, Францію, Італію, Гаваї, Південну Африку, Тайвань, Північну Кароліну, США, Єгипет, Китай та багато інших районів світу. Наприклад, згідно із статистикою площ та виробництва Національної ради з садівництва Індії, загальна площа вирощування туберози в країні становить близько 7,95 тисяч га. Виробництво зрізаних квітів оцінюється в 27,71 тисяч тонн. З одного гектара плантації туберози можна отримати до 12 кг квіткового твердого екстракту, вартість якого складає 1350-1450 доларів США. Екстракт добувають шляхом гексанової екстракції.

А ось в Румунії навіть є «Фестиваль туберози». Він кожен рік відбувається у румунському селі Хогілаг, яке називають «країною тубероз». Традиція вирощувати цю рослину відбувається протягом вже 100 років. В Румунії є приказка: «Так само, як у Франції є лавандові поля, так і в Румунії є тубероза». Розташовані в історичному високогір’ї Трансільванії, «найбільшому еко-туристичному місці в Румунії», туберозні поля в Хогілагі дають до 150 000 квітучих стебел на акр (приблизно 0,41 га). Заходи фестивалю включають парфумерні майстерні, уроки з приготування квітів і виготовлення ювелірних виробів, фільми, концерти, традиційні страви та велосипедний тур по туберозних полях.

На думку експертів, вирощувати туберозу економічно вигідно на рівні ферми. До того ж, в південних районах України туберозу можна вирощувати у відкритому ґрунті, без викопування на зимове зберігання. Агротехніка вирощування квітки схожа з агротехнікою вирощування гладіолусів. Тубероза розмножується, в основному, бульбами, термін служби яких становить 2 роки: в перший рослина має добре підрости і обзавестися листям і пагонами, а в другий рік настає цвітіння, після якого материнська бульба гине, але дає життя безлічі діток. Таким чином, тубероза має дуже високий коефіцієнт вегетативного розмноження, тому проблем з посадковим матеріалом на наступний рік не буде. До речі, ніяким нападкам шкідників і хвороб ці квіти не піддаються. Цвітіння в ґрунті буває дуже довгим – до місяця. Звичайно є й свої нюанси при культивуванні туберози, проте всі ці проблеми можна вирішити, підібравши правильну агротехніку вирощування.

Комерційне квітникарство – новий вимір у сільськогосподарській культурі. Людство має історичний інтерес до вирощування квітів для задоволення своїх естетичних потреб. Люди зазвичай використовують квіти у всіх своїх церемоніях, таких як весілля, день народження, релігійні свята, а іноді й в соціальних, політичних та історичних випадках. Універсальне використання створило реальну тенденцію виробництва квітів на комерційній основі для задоволення зростаючого попиту на ринку. Враховуючи агрокліматичні умови Півдня України та високий рівень українських аграрних технологій, вирощування туберози може стати прибутковим та економічно вигідним бізнесом.

Текст: Євгенія Ткачова

|