Майже половина мешканців півдня країни ще не визначилась із ставленням до земельної реформи

20 декабря, 2018

Згідно результатів соціологічного опитування GfK, оприлюднених Центром економічної стратегії (ЦЕС), 48,2% мешканців півдня країни ще не визначились із ставленням до земельної реформи.

В середньому, вільно розпоряджатися (купувати/продавати) землю сільськогосподарського призначення висловили бажання 12,2% опитаних, 39,6% – проти (або скоріше проти).

На Миколаївщині на питання: «Чи маєте Ви бажання вільно купувати/продавати землю сільгосппризначення», – ствердно відповили 10,6%, проти висловились – 42,5%, не визначились – 46,8%».

«Тобто бачимо чіткі тенденції: в західних регіонах – досить висока поляризація суспільства, високий відсоток «за» і «проти» земельної реформи і невеликий – тих, хто не визначився; більша частина респондентів центральних, південних та східних областей не мають позиції; у східних регіонах рекордно низька кількість противників реформи, проте більшість взагалі не мають власної позиції щодо мораторію», – йдеться в повідомленні.

Коментуючи рівень підтримки українцями земельної реформи, яку демонструють соціологічні опитування, керівник програми Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні»Денис Нізалов в статті на «Економічній правді» нещодавно зауважив, що «результат соціологічних досліджень залежить від того, як сформульоване запитання. Питання щодо мораторію теж можна сформулювати у різний спосіб».

Дослідження GfK підтверджує існування прямої кореляції в результатах, в залежності від того, як сформульоване питання. У даному випадку, звучить воно як «Бажаєте Ви вільно розпоряджатися землею сільгосппризначення?» чи «Підтримуєте впровадження вільного ринку землі/скасування мораторію?»

По суті, мова йде про одне і те ж питання, проте позиція респондентів іноді може відрізнятися до 10-ти процентних пунктів. Тобто часто опитані не розуміють про що йдеться, коли говорять про мораторій та вільний ринок землі.

В ситуації, коли респонденту  пропонують відповісти на питання про мораторій, а не про можливість вільно розпоряджатися своєю землею, кількість тих хто не визначився зростає.

Найбільший рівень підтримки реформи продемонстрували кияни: 44,9% підтримують право вільно розпоряджатися землею і лише 26,7% – проти.

Нагадаємо, що аграрний комітет обрав законопроект, згідно якому мораторій на продаж землі подовжать ще на рік.

Новости по теме

| | | | | | | |