Антимонопольний комітет не знайшов порушень у тарифах «Укрзалізниці» на вантажні вагони

6 декабря, 2018

Антимонопольний комітет України (АМКУ) визнав тарифи АТ «Укрзалізниця» на надання вагонів в оренду ринковими і не побачив в їх ціноутворенні антиконкурентних дій. АМКУ також підтвердив існування конкуренції між «Укрзалізницею» і приватними операторами, передає Інтерфакс-Україна.

Як наголошується в опублікованому звіті АМКУ, плата за використання вагонів «Укрзалізниці» розраховується за єдиною для всіх суб’єктів господарювання формулою, складові якої не викликають заперечень з точки зору економічного аналізу, а вартість надання в користування вагонів «Укрзалізниці» порівнянна з вартістю аналогічних вагонів приватних операторів.

Також АМКУ підтвердив факт природної монополії «Укрзалізниці» на ринку надання в користування залізничного транспорту і майже 100% частку компанії на ринку надання послуг локомотивів на залізничних шляхах загального користування (через відсутність необхідної нормативно-правової бази). У той же час, на думку АМКУ, на ринку надання послуг вантажних залізничних вагонів існує конкуренція між «Укрзалізницею» і приватними операторами, проте подальшого її розвитку перешкоджає неможливість допуску приватних операторів локомотивної тяги на залізничні колії загального користування.

У звіті АМКУ наводяться середні ринкові орендні ставки на вантажні вагони (з ПДВ), відображені згідно з даними, наданими асоціацією «Український логістичний альянс», отриманим за результатами опитування 70% учасників ринку приватних операторів рухомого складу, що надають його в оренду.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» пропонує підвищити тарифи на вантажні перевезення на 16,6%.

Так, за станом на 1 вересня 2018 року середня ціна на оренду критого вагона у приватних операторів становила 753,6 грн, УЗ – 817,2 грн, на оренду піввагони у приватних – 1102,8 грн, УЗ – 720 грн, на оренду зерновозу у приватних – 991,2 грн, УЗ – 855,6 грн, на оренду окатишевозів у приватних – 883,2 грн, УЗ – 907,2 грн, на оренду фітингової платформи у приватних – 399,6 грн, УЗ – 547,2 грн, на оренду цистерни у приватних – 300 грн, УЗ – 684 грн.

Станом на 1 вересня 2018 року загальна кількість вантажних залізничних вагонів на ринку України за даними АМКУ склала 181 000 вагонів, з яких 105 300 (58%) належить «Укрзалізниці» і 75 700 – приватним власникам. При цьому, кількість робочих вагонів становить всього 132 500, з них 68 500 (52%) належить «Укрзалізниці» і 64 000 приватним власникам.

На думку АМКУ, частка «Укрзалізниці» на ринку надання в оренду вагонів (щодо робочого парку) становить: 43% ринку піввагонів, 56% ринку зерновозів, 78% ринку критих вагонів, 64% ринку цементовозів, 21% ринку цистерн і 54% ринку окатишевозів.

«Розвиток конкуренції на ринку перевезень вантажів залізничним транспортом стримується неможливістю допуску приватних операторів локомотивної тяги залізничні колії загального користування в результаті відсутності належної нормативно – правової бази», – підкреслюють в АМКУ.

З метою вирішити ситуацію, що склалася, в комітеті запропонували допустити приватних операторів локомотивної тяги на залізницю загального користування (вимагає розробки відповідної нормативно-правової бази), прийняти нову редакції закону України «Про залізничний транспорт» та створити незалежного регулятора в області транспорту.

Нагадаємо, що в кінці листопада 2017 року АМКУ оголосив про проведення дослідження ринку перевезення вантажів залізничним транспортом (в тому числі піввагонами). Його метою було названо перевірка дій ПАТ «Укрзалізниця» при забезпеченні вантажовідправників піввагонами на дотримання законодавства про захист економічної конкуренції.

Новости по теме

| | | |