Як українські медузи можуть стати добривом та затримати вологу в сухому грунті

22 октября, 2018

Ті, хто коли-небудь відпочивав на морі, медуз точно бачили, в воді — прозорі, желеподібні, розпливчасті, різної форми і різного розміру істоти. Завдяки своїм жалячим клітинам, опіки від яких можуть бути смертельними навіть для людини, медузи не викликають особливої ​​симпатії. Але ці стародавні істоти більше, ніж просто пекуча неприємність. Вони є неймовірно універсальними організмами та можуть бути корисними. А яка користь від медуз для півдня України?

Знесолені та висушені залишки медуз є органічним добривом, яке підвищує вміст поживних речовин у ґрунті, при цьому пригнічуючи ріст бур’янів. Такий висновок зробили японські вчені, коли почали використовувати добриво з медуз на рисових полях. Для того, щоб досягти більш високого виробництва рису, японські аграрії завжди застосовували велику кількість синтетичних хімічних добрив та пестицидів, які мають несприятливий вплив не тільки на оточуюче середовище, але й на людину. Другою проблемою, яка пов’язана з вирощуванням рису, є контроль бур’янів. Увагу японських дослідників привернули саме медузи Номури та Аурелія, велика кількість яких негативно впливала на риболовну промисловість. В доповіді ФАО говориться, що стрімке зростання популяції медуз є однією з можливих причин виснаження рибних запасів в Середземному і Чорному морях. Медузи поїдають велику кількість ікринок і мальків риб, а надмірне рибальство призводить до подальшого скорочення популяцій риб. Для виготовлення добрива медуз подрібнювали, опріснювали та висушували. Після цього вносили в ґрунт перед посадкою. У результаті, ґрунт насичувався азотом (12 – 13%) та пригнічувався ріст бур’янів! Урожайність рису була така ж сама, як й при застосуванні хімічних добрив.

Рисові поля

Єгипетські вчені вивчили замочування насіння пшениці та сочевиці у розчині, який був отриманий при проварюванні подрібнених медуз. Результати показали, що замочування насіння в розчині реєструє найвищу здатність до проростання та швидкість проростання в насінні сочевиці та пшениці. Крім того, поліпшується висота розсади, кількість листя у саджанців, ніж ті, насіння яких було замочуване у воді. До того ж збільшується кількість хлорофілу a, b і каротиноїдів. Тому, як висновок, замочування насіння пшениці та сочевиці у розчині з медуз допоможе збільшити урожай цих сільськогосподарських культур, й не тільки кількість, а ще його якість.

У квітні 2012 року лісова пожежа спалила значну частину лісу на горі Джубонг в республіці Корея. Для того, щоб поліпшити ґрунт, вчені використали добрива з медуз. У якості експериментальних рослин були висаджені  дуб болотний (лат. Quércus palústris) та сосна Тунберга, або сосна гірська японська (Pinus thunbergii). Результати показали, що добриво з медузи сприяло високій концентрації доступної вологи і поживних речовин в ґрунтових умовах. Добриво медузи містить високу концентрацію органічної речовини, яка відіграє важливу роль у поліпшенні фізичної структури ґрунту. Це призводить до збільшення вологості ґрунту і поживних речовин, що сприяє виживанню та зростанню саджанців.

Європейським союзом був профінансований проект GoJelly, який пропонує використовувати медуз у якості кормів для риб, добрив та фільтрів для мікропластику. У чотирирічному проекті бере участь консорціум з 15 наукових установ з восьми країн. На рибних фермах рибу в даний час годують виловленою дикою рибою, що не тільки не зменшує, але збільшує проблему надмірного вилову. Корми з медузи набагато більш екологічно безпечні і захистять природні запаси риби. Дослідження показали, що слиз медуз пов’язує мікропластик. Мікроскопічні шматочки пластику є відносно новою екологічною проблемою. Одним з джерел мікропластичних шматочків пластику є крихітні кульки, що використовуються, наприклад,  у виробництві деяких гелів для душу, такий мікропластик утворюється в результаті розпаду поліетиленових пакетів та інших пластмасових виробів з плином часу. Тому вчені займаються розробкою фільтра з слизу медуз, який зможе вловлювати мікропластик з саме побутових продуктів та не допустити їх потрапляння в морську екосистему. До того ж з’ясувалося, що медузи містять цінній для косметичної промисловості природний колаген. Вчені Ізраілю при вивченні медуз з’ясували, що її тіло здатне утримувати велику кількість рідини, не розчиняючись та не розкладаючись. Так був винайдений матеріал «Гідромаш», який здатний поглинати воду більш ніж в кілька разів свого обсягу. Процес створення такого матеріалу включає руйнування плоті медузи і змішування його з антибактеріальними наночастинками. Результатом є продукт, що є сильним, гнучким абсорбентом. Він також розкладається менш ніж за 30 днів.

Чарлі Френсіс — власник компанії, що займається виробництвом експериментального морозива. Його компанія відома з-за божевільних смаків морозива, таких як ростбіф та чилі. Він також справив перше в світі морозиво, що світиться в темряві за допомогою білка медуз. Френсіс дізнався про біолюмінесцентні властивості медуз при читанні науково-дослідної роботи. Саме по собі морозиво не світиться в темряві. Замість цього, білки реагують на тепло. Тому, коли теплий язик облизує морозиво, воно починає флуоресціювати.

Наприкінці 70-х та на початку 80-х років Азовським інститутом рибного господарства проводилися дослідження використання медуз при замішуванні цегли та отримання добрив.  Тіло медузи має такий фермент, який за своїм складом не поступається, а навіть перевищує цеглу найвищої якості. Технологія ж виготовлення добрив була дуже проста. У процесі перекачування насосом на транспортне судно, медузи розбивалися на дрібні шматочки, які потім подавалися в трюм транспортного судна. За час транспортування до берега медуза внаслідок сильно розвиненого явища синерезису перетворювалася на сметаноподібну масу, після чого ця маса закачувалася в звичайні поливні машини й потім розкидалася на поля перед посівом. Медуза вносилася на ріллю поверхнево. Через три доби після внесення рідкої маси,  проводили посів озимої пшениці. Щоб ґрунт не розмазувався при посіві та закладенні насіння, зверху наносили шар стиглого (не грудкуватого) ґрунту товщиною не більше 10 — 15 мм. У результаті дослідів було з’ясовано, що до складу рідкої маси з медузи входять цінні органічні і біологічно активні речовини (17 найважливіших амінокислот, білки, азот, фосфор тощо), які є основними елементами біогенного живлення рослин, значно стимулюють їх розвиток і, в кінцевому підсумку, зростання врожайності (зокрема пшениці).

Восени  2017 року міські пляжі Одеси заполонили тисячі медуз зі щупальцями чорнильного кольору. Це були великі медузи–коренероти, які своєю отрутою можуть досить сильно вжалити людину. У 2018 році на Запорізькому і Херсонському узбережжі Азовського моря також спостерігалася велика кількість гігантів — медуз, причому, не тільки в воді, а й у її кромки — практично вздовж усієї пляжної лінії. Острів Джарилгач у місті Скадовську Херсонської області є чудовим містом відпочинку, але на жаль, не рідкість великі медузи, як, втім, майже по всьому херсонському узбережжю.

Медузи для півдня України – це унікальний ресурс. Можна відловлювати медуз й продавати в азіатські країни, де їх вживають в їжу, або виготовляти готовий до споживання маринований продукт.  До цього часу, як і 1700 років тому, в Китаї, Японії та Кореї медуз називають «кришталевим м’ясом». Японці застосовують медуз у суші, як начинку для пиріжків та інгредієнту для супів. Таїландці люблять локшину з медуз, а у Китаї їх солять або сушать (дуже схожі на гриби). Основним лімітуючим фактором для півдня України є волога, а добрива з медуз не тільки допомагають затримати вологу у ґрунті, але й контролювати кількість бур’янів та збагачувати ґрунт азотом. Тому розробка технології створення добрив з медуз може стати хорошим стартапом для молодих науковців, а впровадження добрив з медуз стане в нагоді аграріям півдня України.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| |