Зелені «легені» півдня України повинні працювати на повну потужність

15 октября, 2018

Ліс в житті людства відіграє не останню роль, а можливо і одну з основних. В Україні досі живі традиції шанування дерев: при народженні дитини садять деpево; коли будують хату, то не pубають плодові дерева; поблизу криниці садять калину. Коли хлопець йде на службу, його дівчина садить на окраїні села тополю.Тому ліс – частина того культурно-історичного середовища, під впливом якого формуються культура і звичаї цілих народів, джерело роботи, незалежності та матеріального благополуччя значної частини населення. Ліс у великій мірі впливає на клімат, наявність чистої води та чистого повітря, захищає сільськогосподарські землі, зберігає різноманітність живої природи. До того ж, ліс є джерелом незамінних матеріальних ресурсів. А що означає ліс для півдня України?

За даними статистики, сумарна площа лісових масивів України становить біля 10 мільйонів гектар. Згідно публічного звіту Державного агентства лісових ресурсів за 2016 рік, лісорослинні умови в Україні вкрай неоднорідні, тому ліси поширені територією держави нерівномірно. На півдні України лісистість складає приблизно 17,9% від загальної площі країни. Якщо порівнювати з західними регіонами, відсоток достатньо малий, але ж має не абияке значення.

Майже на всіх землях України спостерігається неухильне зниження вмісту гумусу в ґрунтах. У південних областях, де відбувається інтенсивне зрошення, розгортається процес підтоплення і засолення ґрунтів, деградація чорноземів. При нестачі лісових масивів, ґрунт стає незахищеним від водної та вітрової ерозії. Також ґрунт буде отримувати мінімальну кількість вологи. В результаті території загрожує опустелювання.

Необхідно збільшувати та оновлювати лісові насадження, але така справа є не з дешевих. Щоб ліс виріс, треба систематично проводити комплекс лісогосподарських заходів. Посадки треба доповнювати, полоти – проводити агротехнічний догляд, обробляти від шкідників тощо. Для того, щоб такий догляд коштував значно дешевше, необхідне впровадження нових інноваційних технологій.  Наприклад, для зменшення витрат на посадку нових лісових насаджень у Великобританії розробили високотехнологічну концепцію, яка дозволяє висадити один мільярд дерев на рік. Bio Carbon Engineering демонструє таку технологію по всій Європі. Нова система посадки складається з картографічного безпілотного літального апарату  –  машини, яка висаджує рослини. У безпілотник поміщають контейнери, які попередньо завантажують пророслим насінням в живильному гідрогелі. Таким чином, насіння забезпечені усіма поживними речовинами і вологою, що необхідні їм для початку росту та розвитку. Техніка повністю автоматизована і є значно дешевшим і швидким засобом для лісовідновлення, бо немає необхідності участі великої кількості робочої сили. Кожен безпілотник здатний за одну хвилину висаджувати десять насінин. Крім вартості і швидкості, нова технологія пропонує ряд інших переваг. Технологія контролює та виявляє площі лісу, пошкоджені або заражені хворобами і шкідниками. З огляду на те, що посадка здійснюється повітряним транспортним засобом, стають доступними ландшафти, в які неможливо було потрапити наземним шляхом. Ця технологія являє собою значний відхід від існуючих методів посадки дерев, які включають в себе посадку вручну та посів сухим насінням. Посадка вручну повільна і дорога, а посів сухого насіння призводить до низької швидкості проростання.

Дерева та інші рослини допомагають охолоджувати навколишнє середовище, роблячи рослинність простим і ефективним способом скорочення наслідків спеки та посухи, яка останнім часом є однією з основних причин втрати врожаїв на півдні України. За інформацією ЕРА (Агентство охорони навколишнього середовища США), кількість вологи, що переходить в атмосферу у вигляді пару внаслідок транспірації рослин і фізичного випаровування з ґрунту та поверхні рослинності може допомогти зменшити пікову температуру влітку на 1- 5°С.

До того ж, маючи достатню кількість лісових насаджень, можна поліпшити якість повітря та знизити викиди парникових газів. Наприклад, на сьогодні, ліса Євросоюзу поглинають 417 млн т вуглецю, тобто 9% усіх парникових газів. До трійки лідерів у цьому напрямі входять Фінляндія, Швеція та Естонія, бо саме ці країні мають найбільші площі лісових насаджень у світі.

Південь України знаходиться у такій зоні, де волога є лімітуючим фактором. Дерева є невід’ємною частиною водного циклу. Дослідження показують, що 75% світової води доводиться на ліси. Дерева продовжують водний цикл через процес, відомий як евапотранспірація. Простіше кажучи, дерева поглинають воду з ґрунту і виділяють її в навколишнє середовище у вигляді крихітних крапель, після чого вони піднімаються і остигають від хмар, а хмари приносять дощ. Таким чином, збезлісення вбиває водний цикл.

Припинення збезлісення може значно вирішити численні проблеми півдня України, включаючи захист мільйонів видів тварин і рослин, скорочення глобального потепління.

Зараз наближується зимовий період, коли велика частина сільських жителів почне використовувати самий простий та найбільш дешевий варіант зробити запаси твердого палива – вийти до лісу та нарубати дров. Але проблема в тому, що не для всіх такий варіант є можливістю зігріти свій дім, нажаль для деяких це можливість збагатитися. В цьому випадку страждають не тільки великі площі лісів, а й сільськогосподарські захисні насадження. Аграрії використовують їх для захисту від несприятливих природних та антропогенних факторів, в тому числі для боротьби з посухою, водною та вітровою ерозію. Від таких насаджень напряму залежить кількість та якість врожаю.

Прикладом вирішення такої проблеми може стати Японія. 300 років тому у Японії була серйозна проблема збезлісення, що стало наслідком неконтрольованого використання лісів, яке тривало довгий час. Жителі сіл по всій Японії протягом багатьох століть використовували деревину та інші лісові продукти без урахування поповнення запасів. Експлуатаційне використання лісів тривало до тих пір, поки населення Японії збільшилася до десяти мільйонів чоловік, і відповідно зросли потреби жителів села в натуральних продуктах. Вирубка лісу збільшилася до масштабів, які ніколи раніше не існували в Японії. Кількість деревини та інших лісових товарів скоротилася. Ерозія ґрунту, повені, зсуви і бідні землі ставали все більш поширеними. В Японії почалася екологічна катастрофа. Головним моментом цієї історії є те, що Японія адаптувалася до кризи, перейшовши від нестійкої експлуатації лісів до керованого та стабільного лісового господарства. У результаті, країна впоралася з екологічною катастрофою та стала на шлях екологічного здоров’я, відновив базу природних ресурсів. Такий підхід до використання лісових насаджень посприяв успішному економічному розвитку країни протягом двадцятого сторіччя.

Південь України, відчуваючи на собі глобальну зміну клімату, вимушений шукати шляхи вирішення проблем опустелювання та посухи, що поширюється рік від року. Впровадження посухостійких сортів рослин, нових водозберігаючих технологій, меліорація виснажених земель добре поєднується з подальшим поширенням залісення територій. Нові технології залісення повинні стати тим вирішальним фактором, що приведе до довготривалого та ефективного результату. І зразком для України може стати Ізраїль, який за 70 років повністю відновив свої ліси та поширив їх площі.

Зелені легені півдня України повинні працювати, й працювати на повну потужність!

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | |