«Українські тропіки»: як житель Миколаївщини вирощує екзотичні фрукти та ягоди

9 октября, 2018

Хурма, зизифус, інжир, пау-пау і навіть ківі вже майже десять років вирощує у себе на огороді житель Новобогданівки, що на Миколаївщині.

В’ячеслав Карабаджак вирощує на своєму городі екзотичні ягоди та фрукти. Почав він висаджувати незвичні для Південного регіону дерева 9 років тому. До цього вирощував традиційні для мешканців села персики та виноград.

«У 2000-му я почав займатися персиком, мені було тоді 24 роки. Але таке бажання мав ще з дитинства. Потім мій дядько якось придбав саджанці хурми у Новокаховському дослідному господарстві. І я також «загорівся». До війни «Новокаховське» було філією Нікітського ботанічного саду, що у Ялті. Дослідники саду та господарства займаються виведенням морозостійких гібридів хурми. Тільки на Херсонщині були тисячі дерев. Там я і придбав перші саджанці. Розпочинав з сорту Росіянка», – говорить Карабаджак.

Сьогодні ж В’ячеслав вже сам вирощує саджанці. Однак не продає, а дарує друзям та односельцям. На те, щоб виходити один саджанець хурми, потрібно близько трьох років. Тому й ціна на них стартує від 200 гривень. Але купувати на базарі садівник не радить – такі майже ніколи не приживаються. Тому тим, хто планує податися у вирощування «сердечних яблук», рекомендує брати саджанці у спеціалізованих господарствах. Тоді успіх гарантовано на 70 %.

Колись хурма була дефіцитною в Україні. Сьогодні, завдяки роботі селекціонерів, з’явилося чимало вітчизняних сортів. Зараз у саду В’ячеслава росте Росіянка, Чучупака, Нікітська бордова, Божий дар, Гора Говерла та Гора Роман-Кош. Найбільш стійкий серед них – сорт Росіянка – витримує навіть 30-градусний мороз. Але й інші пішли недалеко, виживають при -25-27 градусах.

На північній стороні двору є експериментальна ділянка, не захищена від вітру та холоду. Там чоловік перевіряє різні сорти хурми на стійкість.

У всіляких варіаціях В’ячеслав вирощує і зизифус: одні плоди розміром з оливку, інші ж – з величеньку сливу. Також на городі господаря можна побачити і інжир. Усі дерева плодоносять.

Ще один закордонний «гість» – ківі. Найбільший подив викликали не самі плоди, а рослина. Виявилося, що ківі ростуть на ліані. У майбутньому В’ячеслав планує встановити у дворі бесідку та завити її ківі.

Ківі садівник вирощує український сорту Валентайн, виведений у Карпатах. Ця рослина може витримати до 23 градусів морозу, на відміну від сорту Хейворт, котре давно заполонило полиці наших магазинів.

Також В’ячеслав декілька років намагається виростити азиміну, котру ще називають мексиканським бананом або пау-пау. Це дуже популярний фрукт в США, там його консервують, додають у морозиво, пироги і тістечка. Смак схожий одночасно на банан, ананас і манго. Однак чомусь пау-пау не бажає рости у В’ячеслава вдома.

Рослина вибаглива. Як і ківі, вона полюбляє слабокислий грунт. Новобогданівська солона вода їм не підходить.

«Нашу воду пити небезпечно для здоров’я. Ківі та пау-пау її взагалі не сприймають. «Викручуюся» дощовою водою. На жаль, в мене немає басейни, тож як тільки йде дощ, починаю бігати по городу з бочками. А зважаючи, що він у нас рідкий гість, вкриваю землю соломою, щоб зберегти вологу», – розказує Карабаджак.

Азиміна капризує у В’ячеслава вдома, але гарно росте у нього на роботі. Цього року навіть вже цвіла. Чоловік має радіотехнічну освіту, працює на радіолокаційній станції у «Деальта-Лоцман», слідкує за безперебійним електропостачанням.

«Я там посадив персик, виноград, хурму, пау-пау. Все прижилося і без поливу. Хоча ґрунт поганий: тонкий прошарок родючого, а під ним — глизявий річний мул. В мене є бажання створити там оазис. Влітку вигоріло все, крім моїх дерев, навіть трава. І посеред пожовклої землі — цей зелений клаптик. Корови як побачили — давай шмигати листя, грони», – сміється В’ячеслав.

Чоловік досконало знає усі процеси, може розповісти безліч цікавого про кожен сорт. Всі знання черпав самостійно. Постійно читає спеціалізовану літературу, шукає інформацію в інтернеті, обмінюється досвідом з професіоналами та любителями у соцмережах.

В’ячеслав не продає ані саджанці, ані плоди. Пригощає друзів та односельців, з радістю роздає насіння по Новобогданівці, усім охочим прищеплює рослини. Хурму висадили навіть у парку, який новобогданівці будують власними силами. Незабаром він планує посадити там і зізіфус. Говорить, хоче популяризувати вирощування таких незвичних дерев.

Фото та матеріали Маяк.Media

Новости по теме

| | | | | | |