Кооперативи — це майбутнє не тільки для малого фермерства, а і для розвитку громад: на Миколаївщині членів ОТГ вчили заробляти на сільгоспкооперативах

26 сентября, 2018

Майже у всіх розвинених країнах рушійною силою агропромислового комплексу є дрібне фермерство. Такий результат досягається завдяки об’єднанню малих агровиробників у групи або створення кооперативів. В Україні останнім часом усі експерти закликають селян об’єднуватись. А після підписання закону про «Сімейні ферми» дані об’єднання стали більш перспективнішими для розвитку не тільки сільськогосподарської діяльності, але і розвитку громад, в яких діють дані кооперативи. Про основну мету кооперативів, алгоритм їх створення та досвіди діяльності вже діючих кооперативів йшлося під час дводенного тренінгу (25-26 вересня) «Організаційно-правові аспекти створення та практичний досвід діяльності сільськогосподарських кооперативів», який організував Миколаївський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

Юрій Бакун

«Кооперація – це майбутнє, перш за все, для малого фермера. Досвід всіх розвинених країн світу показує, що саме малі фермери об’єднувались в кооперативи, в групи кооперативів, що дало їм змогу, по-перше, лобіювати свої інтереси, а по-друге, з меншими затратами виробляти свою продукцію, оскільки можуть використовувати спільну техніку та реалізувати продукцію за більш вигідними умовами і конкурувати з посередниками», – говорить голова Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб Юрій Бакун.

У тренінгу взяли участь представники громад Миколаївської та Херсонської областей. За словами Бакуна, розвиток кооперації в ОТГ дасть не тільки економічне збагачення громаді, але й розвиток соціальної сфери та згуртованість об’єднаної громади.

«Для громади це центр, який, по-перше, забезпечує об’єднання самих виробників і створює умови для розвитку громади,  а з іншої сторони – діяльність кооперативу завжди направлена на розвиток соціальної сфери в громаді. Це зближує людей, вони постійно спілкуються між собою, вони працюють разом, вони організовують спільні ініціативи, і це, як правило, завжди є поштовхом до розвитку громади», – наголошує Бакун.

Таким чином, він зазначив, що завдання перед громадами являється в освоєнні коштів, які виділяються субвенцією з державного бюджету на розвиток громад не тільки на ремонт доріг, школи і т.д. А і спрямуванні їх на сталий розвиток громади, тобто на створення мікропідприємств, кооперативів, які би змогли у подальшому приносити кошти для цієї громади і дати поштовх для її розвитку.

«Громада має заробляти не тільки на землі. А для того, щоб це зробити, створення кооперативів є одним із таких дієвих інструментів. А ми допоможемо членам ОТГ з інформацією про те, яким чином організувати кооператив, що для цього потрібно, де знайти фінансування тощо», – зазначає експерт.

Зазначимо, що у Миколаївській області зареєстровано 21 кооператив, із них діючих – 11. Цей показник один із найменших в Україні після Закарпатської (9/3) та Харківської (16/2) областей. У південних областях України дані такі: в Одеській області 39 зареєстрованих та 17 діючих, Херсонська область – 59/48 та Запорізька область – 28/16.

Новости по теме

| | | | | | | |