Глобальне потепління допоможе фермерам півдня вирощувати картоплю двічі на рік

13 сентября, 2018

Хто ж не любить смажену картоплю, та ще й з рум’яною підсмаженою скоринкою! А що може бути смачніше відвареної молодої картоплі з маслом, кропом і сметанкою? Це ж просто смакота. Картопля для українців – «другий хліб». Вона замінює дорожчі продукти тваринного походження та компенсує ті продукти, які не по кишені пересічним українцям. Тому висока врожайність цієї культури дуже важлива для нашої країни. Але зараз ми бачимо стрімке потепління та сильні вітри. Волога, яка була в достатній кількості, швидко втрачається з грунту, особливо це стосується півдня України. Що можливо зробити в такій ситуації для того, щоб не втрачати більшу частину врожаю?

Україна займає 4 місце за розміром виробничих площ під картоплею та лише 98 місце за врожайністю. Але в цьому році через аномальну посуху картоплярі країн ЄС мали достатньо великі втрати врожаю. Не оминули катаклізми і південь України. Оскільки не в усіх господарствах працює система зрошення, у травні та червні на формування бульб негативно вплинула посуха. Та й кількість сформованих бульб значно зменшилася. За коментарями фахівців, температура грунту достигала 55оС–60оС, тому картопля призупинилася у розвитку у червні, а частина врожаю просто спеклася. До того ж, за даними виробників достатньо багато картоплі в цьому році вражено фузаріозом, тому такий врожай зберігатися буде недовго (Міцелій грибків, що спричинили фузаріоз, може залишатися в грунті кілька років, через що років 7 на ділянці не рекомендовано вирощувати овочі, – прим.ред.). А це, у свою чергу, може підняти ціну у другій половині сезону.

Тому одним зі шляхів розв’язання проблеми втрати врожаю картоплі може стати зрошення, бо при достатньому рівні зрошення в південних регіонах картопля може давати достатньо високі показники врожайності. За думкою багатьох експертів краще б було все ж використовувати краплинне зрошення. Така система має багато переваг. По-перше, не відбувається перезволоження грунту, внаслідок чого коріння будуть вільно дихати протягом  всього циклу росту та розвитку картоплі. А якщо є аерація грунту, то й коренева система буде краще розвиватися. До того ж, зручно вносити розчинні добрива безпосередньо в кореневу зону рослини. Це найефективніший спосіб внесення добрив в посушливих умовах. При цьому листя картоплі зволожуватися не будуть, тому це зменшить вірогідність розповсюдження хвороб. Коефіцієнт втрати вологи грунтом при крапельному зрошенні складає не більше 5%.

Крапельне зрошення

Основним світовим виробником картоплі є Китай

Зараз основним світовим виробником картоплі є Китай. І хоча цей овоч ніколи широко не використовувався китайцями, саме на нього робить ставку Міністерство сільського господарства Китаю, бо вважає цей продукт вирішенням поповнення запасів продовольства (до 2020 року Китай планує збільшити площу під насадженнями картоплі до 6, 67 млн. га). Китайський уряд дуже активно веде кампанію, мета якої – повсюдне впровадження передової системи крапельного зрошення. За два роки вони досягли дивовижних результатів: краплинні системи застосовуються скрізь, де потрібно забезпечити рослини вологою, не виняток й картопляні насадження. До речі, китайські вчені розробили план з вирощування картоплі в спеціальних контейнерах на поверхні Луни. Контейнер з картоплею важить 3 кг, та являє собою мініекосистему, яка буде вже транспортуватися на поверхню Луни за допомогою посадкового пристрою Chang’e 4 і ровера у цьому році. Разом з картоплею у контейнері будуть знаходитися яйця шовковичного шовкопрядата насіння арабідопсісу. Задум спеціалістів такий, щоб ті шовкопряди, які вилупляться з яєць, будуть продукувати вуглекислий газ, а картопля та насіння арабідопсісу будуть виділяти кисень через фотосинтез. Тому разом це створить просту екосистему на Луні. Основна задача – це забезпечення системи контролю температури та енергопостачання, бо температура Луни коливається від -170°C до 120°C.

Шовковичний шовкопряд

Інший фактор, що впливає на врожайність картоплі, це обрані фермерами сорти рослин. Наприклад, починаючи з 1950-х років в Китаї було виведено біля 70 нових сортів картоплі. З них більшість достатньо стійка до хвороб та шкідників картоплі. У міру дозрівання бульби, на ній виростає від 2 до 10 «вічок», які при сприятливих умовах можуть вирости в нові рослини. Як стверджують китайські агрономи, використовуючи «вічка», можна виростити від 300 до 400 бульб з куряче яйце на 0,06 га землі. Зараз китайські вчені працюють над картопляним геномом для того, щоб відійти від зберігання посадкового матеріалу на наступний рік, замість цього створити насіння картоплі, за допомогою якого бажають отримати можливість вирощувати великі врожаї за допомогою «горстки насіння».

Іншим шляхом боротьби з посухою при вирощуванні картоплі може стати так зване «сухе землеробство». Його з успіхом використовують фермери США для вирощування овочів при недостатный зволоженості. Фермери стверджують, що звологозабезпеченням добре допомагають деякі елементи природного землеробства. Грядки постійні, вони не перемішуються, шириною 50 см. Проходи між грядками 50 см. Грядки щодо проходів підняті на 15-40 см. Проходи заповнені органікою в різному ступені розкладання.Грядка ніколи не перекопуються, тільки верхній 5-7 см шар потрібно рихлити культиватором. По верху грядка замульчована органічними матеріалами. Щільний не перекопаний грунт грядок добре піднімає воду шляхом капілярів – мікроскопічних каналів у грунті. З поверхні грядок вода не випаровується, тому що їх верхній шар є розпушеним, а поверх нього – мульча. Річ у тому, що для капілярного підйому води, чим тонше канали, тим краще. Розпушений грунт відсікає можливість для такого підйому, тому розпушування ще називають сухим зрошенням. А мульча над верхнім шаром грунту допомагає уникнути його ущільнення  після дощів. До того ж, такі грядки можуть успішно впоратися і з надлишком вологи. Тому ця система є універсальною та спроможна забезпечити не тільки достатню вологість грунту, а й що не менш важливо для картоплі, його аерацію.

Мульчування розглядається як спосіб поліпшення фізичних агрономічних властивостей ґрунтів та ефективності дії мінерального живлення сільськогосподарських рослин

Але для південних регіонів краще все ж об’єднати і зрошення, і мульчу, бо навіть при хорошому забезпеченні рослин водою коштом капілярного підйому, повітряна посуха буде пригнічувати рослини в сухі роки. Без дощів і поливів органіка хоч і повільно, але ж буде втрачати вологу. Крім того, для інтенсивного розкладання мульчі в проходах між грядами, вологи потрібно більше. А ось зрошення створить максимально комфортні умови розкладання мульчі. Тому органіка стане вже не просто «ковдрою», що захищає ґрунт від осушення і перегріву, але ще і рясним джерелом динамічного харчування для картоплі.

За даними вчених, глобальне потепління не тільки зашкодить аграріям півдня, але ж може стати й в пригоді. В майбутньому клімат дозволить вирощувати практично все два рази в рік. Сорт ранньої картоплі вийде зібрати вже в червні, а в липні можна посадити другу партію. У зв’язку з тим, що на посадку використовується молода картопля замість старої, коренеплоди будуть надзвичайно смачні. Дозрівання другого врожаю настає в останній декаді серпня — на початку вересня і триває до самих морозів. А якщо ще й використати вірну стратегію вирощування для запобігання згубного впливу високих температур, то другий врожай можна отримати навіть вище за перший.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | | | |