50% рибного бізнесу перебуває у «тіні», – Асоціація рибалок України

23 августа, 2018

Україна 30 років тому входила в п’ятірку найпотужніших рибодобувних країн світу. 1989 року українські рибалки виловили понад 1,1 млн. тонн риби та водних живих ресурсів (на кожного українця припадало 24 кг. риби і рибного продукту в рік), до 1994 року вилов риби впав майже в чотири рази — до 314 тис. тонн, а після від’єднання Криму в 2014 році виловили всього 91,5 тис. тонн. Асоціація рибалок України оцінює «тіньовий» ринок риби у розмірі близько 50% для промислового вилову (близько 32 тисяч т) і приблизно 60% (12 тисяч т) для аквакультури. За неофіційними даними тіньовий рибний ринок оцінюється приблизно в 6 млрд гривень. Про це повідомляє прес-служба Асоціації.

У 2017 році виловили 81 875 тонн біоресурсів (Чорне море – 5 253 т.; Азовське море – 37 537 т.; Каскад Дніпровських водосховищ – 13 753 т.; р.Дунай, Причорноморські лимани, пониззя Дніпра, Дніпровсько-Бузька естуарная система і інших водоймах вшити взяті – 5 763 т.; виростили – 19 568 т.).

Нагадаємо, за 20 років українське рибальство зменшилось у 4 рази.

Не дивно, що брак риби на столах українців стали задовольняти за рахунок імпортних морепродуктів, яких з кожним роком все більше імпортують. Цьому сприяє і зростання попиту, який експерти пов’язують з різким зростанням цін на м’ясо і сало в 2017 році, особливо на курятину, а також зі стабільним курсом гривні, що дозволило стабілізувати ціни на імпортну рибну продукцію. У той же час, незважаючи на подорожчання цін на продукти харчування, за підсумками 2017 року Держстат зазначив подорожчання риби всього на 0,6%.

Усього за 2017 рік було імпортовано 320 000 тонн риби і морепродуктів, загальною вартістю на 500 мільйонів доларів – це на 6% більше ніж у 2016 році. Лідером споживання в українців традиційно став оселедець. З початку 2018 року спостерігається зростання імпорту та споживання рибної продукції в Україні на 20% в кількісному вираженні та на 25% в грошовому.

Споживчий рибний кошик в 2017 році склав близько 410 тис тонн риби, з яких вітчизняного вилову 15%, а споживання риби на 1 жителя України в останні чотири роки знаходиться на рівні 8-10 кілограмів на рік.

Втім, на думку чиновників і учасників ринку, офіційна статистика не враховує тіньовий вилов всередині України.

Всі гравці ринку знають, що здійснюють вилов, що перевищує квоти на спеціальне використання водних біоресурсів на водних об’єктах загальнодержавного значення. Все це тіньовий ринок.

«Сьогодні через масштабну корупцію в рибному відомстві і непомірні побори рибних чиновників, промисловики і рибоводи змушені піти в тінь. Так само в країні багаторазово підвищилися факти браконьєрства», – кажуть в Асоціації рибалок України.

Асоціація рибалок України оцінює розмір «тіні» близько 50% для промислового вилову (близько 32 тисяч тонн) і приблизно 60% (12 тисяч тонн) для аквакультури. За неофіційними даними тіньової рибний ринок оцінюється приблизно в 6 млрд. гривень. Він включає в себе незаконно виловлену рибу, а також імпортну продукцію що ввезли в нашу країну за «сірими» і «чорними» схемами.

«Незаконно виловлена риба переробляється нелегально і реалізується в «тіні». При таких обставинах, ні про який контроль якості над виробництвом рибного продукту мови бути не може. З різних куточків країни надходять тривожні відомості про спалахи отруєнь неякісними продуктами харчування. В Україні зафіксовано нові випадки захворювання на ботулізм. З початку року 78 осіб захворіли на ботулізм, 5 з них померло. Фактично всі випадки захворювання на ботулізм сталися через споживання неякісної рибної продукції: консерви, в’ялена, копчена риба», – зазначають в асоціації.

Асоціація рибалок України наголошує, що в Україні необхідно вводити Сертифікат Походження риби – державний документ, який говоритиме про легальність походження товару. Так само необхідно посилити покарання й багаторазово підвищити штрафи за торгівлю незаконно виловленою рибою.

«Сертифікат Походження допоможе позбавити рибний ринок від нелегальної продукції. Він унеможливить реалізацію незаконно виловленої риби, а так само стане нездоланним бар’єром за ввезення в нашу країну рибної продукції невідомого походження», – переконаний голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

В ЄС система сертифікації вважається ключовим фактором для забезпечення простежуваності водних біоресурсів в комерційних операціях. Це важлива складова боротьби з незаконним, непідзвітним і нерегульованим рибальством. Законодавчо вона регулюється як на національному рівні, так і регламентними документами №1005/2008 (ЄС), №1224/2009на рівні ЄС. Вона реалізована в національних законодавствах усіх країн-членів.

На сьогодні фахівці зі страхом спостерігають, в якому катастрофічному становищі перебуває сьогодні вітчизняна рибна галузь. Це вимагає негайних кроків для її порятунку. В результаті багаторічної безгосподарності, відкритого браконьєрського мародерства наших водойм та тотальної корупції в рибній галузі, наші моря і внутрішні водойми в депресивному стані. Густа тінь, яка знищує вітчизняну галузь, прогресуючий дефіцит рибопродуктів – це заслуга злодійкуватих рибних чиновників.

Новости по теме

| | |