Бізнес на мікрозелені: як отримують максимум від мінімуму на півдні України

21 августа, 2018

Якщо ви стежите за світовими тенденціями, то, напевно, помітили, що здоровий спосіб життя стає все більш популярним. Головне правило здорового способу життя – це правильне харчування. Свіжі продукти, отримані без застосування пестицидів та агрохімікатів в даний момент є у тренді серед споживачів, бо вченими вже не один раз доведено, що «натуральний» продукт краще, ніж створений з використанням ГМО, різних консервантів і стабілізаторів. А якщо ці  продукти є унікальними, корисними, саму ферму з вирощування екологічно чистих рослин можна організувати у міських умовах без величезного вкладення грошей, а прибуток можливо отримати фактично одразу, то така продукції є дійсно знахідкою для будь-якого агронома! Що ж це за продукція і як її вирощують на півдні України?

Мікрозелень є незвичайним продуктом для нашого регіону, але мало хто знає, що це – космічна їжа. Майбутнє космічних місій і розширення людської присутності в космосі вимагає здатності забезпечити правильне споживання їжі для космічних мандрівників з мінімальним поповненням запасів з Землі. Це важливо для підтримки оптимального стану харчування людини та пом’якшення стресових ефектів від тривалих космічних польотів, включаючи втрату ваги, негативні зміни у крові людини, порушення зору та центральної нервової системи, що викликані великими навантаженнями на організм. До того ж, для нормального росту рослина потребує оптимальні умови вирощування: грунт, світло, температура та багато інших факторів. В космосі забезпечити такі умови енергозатратно та не завжди можливо, бо існує, наприклад, космічне випромінювання, що може негативно діяти на проростання насіння та ще багато інших факторів. Провівши дослідження, вчені знайшли вихід з цієї ситуації – вирощування мікрозелені. Мікрозелень – це їстівні маленькі рослини, яким дають дорости до пари справжніх листків. Пророщувати це диво можна як у грунті, так і методом гідропоніки. Рослинки не потребують удобрення, бо енергії насіння вистачає саме на той період часу, до якого їх вирощують. Цей період для кожної культури свій, але в середньому складає 7-10 днів. Про користь використання мікрозелені написано не один десяток наукових статей. Дослідники з’ясували, що мікрозелень дає можливість отримати максимум від мінімуму, тобто саме в фазі одного-двох листочків в рослинах міститься найбільша кількість корисних вітамінів, мінералів і речовин. Дуже добре справляється з авітамінозом, позитивно впливає на процес травлення, добре засвоюється. Це абсолютно натуральна та екологічно безпечна їжа. Тому дізнавшись про таку якість «маленьких» рослин, багато людей почали пробувати вирощувати мікрозелень самостійно. Вона росте дуже швидко та, в основному, її не потрібно готувати. Зараз мікрозелень набула поширення в країнах Європи, де звичайні домогосподарки вирощують у себе вдома на підвіконні понад 40 видів рослин. До того ж відкрилося багато ферм у містах по всьому світі.

На півдні України теж існує така ферма. Тепличне господарство має назву «Порція здоров’я». ЇЇ засновником є колишній шеф-кухар Іван Воробйов – людина креативна та цілеспрямована. За освітою він фахівець з готельно-ресторанного бізнесу, але за покликанням справжній агроном, який дбає не тільки про себе, але й про здоров’я людей.

Своєю справою Воробйов займається вже п’ятий рік. Всього кухар-агроном  вирощує 15 видів сільськогосподарських культур, серед яких горох, гірчиця, соняшник, редиска, цибуля, кінза, рукола, базилік, амарант, листовий салат, огірок та інші. До того ж деякі культури мають сортове різноманіття.

«Період зросту 2-3 тижні. За цей період культура виростає до потрібного розміру», – говорить Іван Воробйов.

Він зазначає, що в його справі все починається з насіння. Тому саме насіння, що закуповує господарство, потребує регулярної та ретельної перевірки.

«Ми здаємо насіння в Одеський селекційно-генетичний інститут. У них є кафедра фітопатології. Вони перевіряють енергію і відсоток сходів. Перевірку проводимо, коли міняємо сорти, а також за потребою, щоб трошки контролювати насіннєвий матеріал», – розповідає Іван.

Він зазначає, що насіння гарної якості в Україні дуже важко знайти, а імпортне насіння доволі дороге.

«Ми купуємо в професіональних фірмах насіння, а воно погано росте. Ми здаємо їх на аналізи, а вони заражені. Фірма розводить руками, хоча вони торгують насінням вже не перший рік», – наголошує Воробйов.

Внаслідок цього у підприємства виходить високий відсоток зіпсованого товару.

«У нас відсоток псування доходить до 50%. Ось 600 боксів посадили і половину винесли на смітник. Колись відсоток псування складав 10-15%. Зараз «танцює» від 15% до 50%, в залежності від партії насіння, від дощу на вулиці, вологості повітря, якості води», – акцентує підприємець.

Попри фактично ідеальні умови культивування мікрозелені, інколи виникають проблеми зі шкідниками.

«Шкідники турбують мікрозелень, як і всі інші культури. Чому б шкідникам маленьку, ніжну, солодку, смачну мікрозелень не турбувати. Ось двері відчинені, залетіла мушка, відклала яйця. На наступний день приходимо —  тисяча мух літає в повітрі. Відклала яйця в інші всі бокси, в землю. Там ідеальні умови для мухи – волого, тепло, їжі — море. І вона ж плодиться швидко», – зазначає Воробйов.

Для боротьби зі шкідниками на фермі використовують біопрепарати та ставлять контейнери із зародками один на інший.

«Ми обробляємо насіння біологічними препаратами, клеїмо липкі стрічки, мажемо стіни. Багато зараз всяких фішок для боротьби з мухами. Є біологічні інсектициди, які вивітрюються за один тиждень, ми ними обробляємо  насіння під час посіву», – повідомляє підприємець.

Що стосується ґрунту, який залишається після зрізання зелені, то господарство його повторно не використовує, оскільки другий цикл виробництва налагодити поки не вдалося.

«Хотілося б використаний грунт переробляти, але ми поки не доросли до цього. Можна компостну яму зробити, складати там, що б воно бродило рік-два: поливати різними «Байкалами», препаратами для компостних ям. Але це займе час, гроші та ресурси. Окрім цього, земля, де ми знаходимося, доволі дорога. Тому ми вирішили просто викидати все», – ділиться Іван Воробйов.

Ще одна проблема, з якою зіткнулося господарство – це брак професійних кадрів, а саме високопрофесійних агрономів.

«Мікрозелень – це високоінтелектуальна культура, яка потребує багато витрат інтелектуальних, саме знань хороших, якісних та висококваліфікованих агрономів», – зазначає господар підприємства.

Воробйов пояснює таку нестачу кадрів в цій сфері тим, що в аграрних університетах студентів не вчать усіх нюансів проростання культур на ранніх стадіях.

«Був один студент у нас агрономом. Зараз у нас агроном магістр аграрного інституту. Але їх іншого навчали в університеті. А тут густий посів і плюс тільки початкова стадія зростання. І як працювати з цим вони не знають. Вони застосовують методи для звичайних рослин, а тут все по-іншому. Нам не важливо яким буде плід, яке буде цвітіння і все таке. У нас до цього не доростає. У нас тільки початкова стадія. Вони приходять і зі старту пишуть список препаратів. Вся їх техніка полягає в препаратах. Засіб один, зверху інший, третій розбавити четвертим – по системі. Я так розумію, що з препаратами результати помітні десь через місяць, а тут зростає все 2 тижні», – наголошує підприємець.

У зв’язку з цим, Іван Воробйов замислюється про співпрацю з аграрними університетами півдня країни, щоб майбутні агрономи знайомилися і вивчали технології вирощування мікрозелені.

За час існування господарства підприємець змінив вже 4 агрономи, які зараз стали його конкурентами. Конкуренція – це не погано, зазначає кухар-агроном, але є і свої мінуси. Основний з них — це демпингування ціною на ринку наслідувачами та минулими колегами.

«Четверо моїх колишніх агрономів зараз в Одесі є моїми конкурентами. Вони пішли від мене і почали вирощувати мікрозелень, запозичивши всю технологію вирощування, список клієнтів, яким вони раніше видавали замовлення. І зараз несеться така погана історія, що в Харкові і Дніпропетровську мікрозелень коштує 45 грн за бокс, у Києві – 55 грн за бокс. А наш бокс коштує 25 грн, тому що у конкурентів занижена ціна – по 20-22 грн за бокс, через що ми не можемо підвищувати ціну до рівня тих міст. Вони не знають як зайти в ресторан. Cервісом, якістю, іще чимось? Тому заходять ціною. Виходить вони і собі дають заробити, і нам також», – ділиться Воробйов.

Але Іван займається не тільки вирощуванням мікрозелені, а й пропонує ще один незвичний для українського споживача продукт – їстівні квіти. Використання квітів у кулінарії бере свій почато ще з Китаю, Греції та Риму сотні років потому. Наприклад, в ресторанах Сингапуру й сьогодні подають їстівну хризантему двох видів: з маленьким зубчатим листям  або з закругленим і широким товстим листям. Готують таке блюдо, як Стір – фрай (техніка швидкого обсмажування їжі в розпеченому маслі в глибокій сковороді з похилими стінками при постійному помішуванні) так й іншими способами. Китайці білу лілію виварюють в молоці, потім приправляють сіллю і перцем, і використовують, як делікатесну їжу Японці пелюстки тюльпанів обсмажують в клярі – виходить гаряче блюдо. Їх додають в салати з м’ясними та з рибними продуктами. Троянда – класична їстівна квітка для прикраси солодощів. На півдні України всім відомо варення з пелюсток чайної троянди, яке володіє прекрасною антисептичною властивістю.

У вирощуванні їстівних квітів, зазначає Воробйов, немає ніяких особливостей. Вони вирощуються як звичайні квіти.

«Квіти у нас змінюються в залежності від сезону. Основні робочі види – це бегонія, віола, красоля, фуксія. Гвоздика в залежності від періоду. У багатьох квітів ще й листя ідуть в їжу», – розказує кухар-агроном.

Як і мікрозелень, квіти не потребують термічної обробки та вживаються в їжу в звичайному виді.

«Просто коли шукають в Інтернеті харчові квіти, то одразу знаходять квіти цукіні, які смажать у клярі. Просто цукіні вже смажать 30 або 50 років, а харчові квіти використовують в їжу останні 5 років. Ми також продавали квіти цукіні, але це є давня тема. Наші квіти всі чисті та стерильні. Поки квітка виросте, вона поливається безліч разів. Особливої хімії квітам не потрібно. Квітки так і їдять, додаючи в салати та прикрашаючи десерти», – зазначає підприємець.

Вирощуються квіти як господарствами, так і садовими підприємствами, які спеціалізуються на їх вирощуванні. А господарство Воробйова продає їх боксами об’ємом в 1 літр.

«Ми продаємо за 70 грн/ бокс. Бокс — це 1 літр. Ми продаємо об’ємом, бо різні сорти квітів важать по різному. І звучати буде не дуже: «заплатіть 70 грн за 30 грамів». А 30 грамів —  це гора з 50-70 квіток. Це досить багато страв можна прикрасити, і на собівартість це не дуже впливає. Я маю на увазі собівартість десерту або страви, яку прикрашають їстівними квітами», – повідомляє Іван Воробйов.

Зараз господарство реалізує мікрозелень та їстівні квіти у ресторани Одещини, мережі супермаркетів та відправляє в інші міста України.

«Ми єдині маємо офіційний статус. У нас є сертифікати на відсутність нітратів та на насіння. Ми реалізуємо свій товар в мережі супермаркетів: «Сільпо», «Таврія», «Santin», «Fozzy». Були також в «Ненажері», але нам не сподобалося і ми вийшли, більше з ними не співпрацюємо.  З «Метро» зараз домовляємося, ведемо переговори, вже віддали відповідні папери. Поставляємо нашу продукцію в 100-150 ресторанів Одеси»,  – розповідає підприємець.

Серед міст, в які підприємство відсилає свій товар є Київ, Харків, Львів, Миколаїв, Херсон.

«Але продукт дуже ніжний, і він не сильно любить далеке транспортування, особливо влітку. Посилки є практично кожен день, 1-2 посилки, але ресторани більше люблять взяти по місцю такий продукт. І я помітив, що останні 1,5 року ця тема почала зростати. І в кожному місті вже мінімум по 2-3 ферми мікрозелені», – акцентує кухар-агроном.

Окрім того, останнім часом мікрозелень набуває популярності, адже вона за кількістю корисних речовин перемагає всі відомі овочі та зелень. А ще така ферма є чудовим стартапом для початку своєї справи в аграрному секторі. На думку Воробйова, зараз для початку такого бізнесу знадобиться близько $5 тис. – закупити насіння, обладнання та вийти на ринок.

У багатьох країнах світу з’явився інтерес до мікрозелені і їстівних квітів. Це пов’язано не тільки з тенденцією здорового харчування і вживання екологічно чистих продуктів, але і з можливістю займатися прибутковим бізнесом. Адже, як довів на своєму особистому досвіді підприємець з Одеси Іван Воробйов, теплиця з мікрозеленю і їстівними квітами окупається за 2 місяці, а один стелаж в теплиці з цими рослинами може приносити господареві від 5 тис. грн чистого прибутку на місяць.

Новости по теме

| | | | |