Стратегією розвитку зрошення передбачається збільшення валового продукту на Півдні України – експерт

7 августа, 2018

Розвиток зрошення на Півдні України – це стратегічне направлення в сільськогосподарську галузь та потенціал країни. Погодні умови стають більш жорсткіші для ведення господарства, тому державою планується збільшити фінансування в розвиток зрошення, задля збільшення валового продукту на Півдні України. Так, вже цієї осені на Херсонщині будуть презентуватися нові зрошувальні масиви. У свою чергу нардепами готуються нові законодавчі зміни. Про це заявив народний депутат України Сергій Хлань.

За його словами, за останні 15 років, не беручи за увагу останні 3 роки, в зрошення не вкладались жодні ресурси. Лише останні 7 років самі фермери почали відбудовувати ті меліоративні системи, які були розграбовані. Та 2 роки тому перший раз в бюджеті країні було закладено 30 млн грн на розвиток зрошення.

«На Херсонську область із 30 млн пішло 27 млн гривень. За ці гроші було модернізовано насосні станції майже в усіх районах Херсонської області. Це дало нові потужності для того, щоб на той момент зробити додатково 1,9 га зрошення. Це дуже мало. Але це був перший крок. В цьому році вже було закладено 91,5 млн грн», – зазначив Сергій Хлань.

Також він нагадав, що за останні 3 роки було прийнято три законопроекти для розвитку меліоративних систем, два з яких підписані Президентом: про заборону приватизації магістральних і головних інженерних споруд та магістральних каналів, для того щоб придбати монополію і приватний контроль над зрошенням, та закон щодо мінімального терміну оренди на зрошувальних землях строком на 10 років.

«Третій закон, на сьогоднішній день він пройшов третє читання і в залі в другому читанні, це закон щодо консолідації. Питання зрошення дуже чутливе до питань рейдерства. Коли невеличкі паї, які знаходяться в центрі масиву, використовуються деякими, нечистими на руку, ділками, які шантажують фермера, що орендує основний масив і займається зрошенням. Вони блокують йому це діло і фактично ідуть на нечисті змови, а інколи, навіть, на рейдерські атаки», – говорить нардеп.

Також в стратегії розвитку зрошення передбачається Закон про асоціації водокористувачів. А саме, впровадження на законодавчому рівні нової інституції, де б асоціація водокористувачів мала право управління моніторингом і ціноутворенням за користування масивів зрошувальних земель.

«Тобто від точки водовиділення буде створюватись асоціація, яка буде керувати системою. Цей закон розроблений особисто мною та моїми помічниками, юристами. Він вже поданий і є в Міністерстві екології. Нам залишилось його допрацювати за круглими столами, виносити в зал, реєструвати і цей закон дозволить аграріям об’єднуватись в асоціації водокористувачів, фактично самим дивитися за ціноутворенням та забезпечувати безперебійність подачі води на поля», – наголошує Хлань.

Окрім того, для розвитку зрошення є деякі гальмуючі фактори, які стосуються малих фермерів-одноосібників, що не використовують системи поливу.

«У нас є такий Скадовський район, де дуже великий потенціал зрошення, але воно не використовується за рахунок роздрібленості. Тобто одноосібники працюють кожен на своєму шматочку землі, інколи навіть не використовують потенціал зрошення, втрачаючи у врожаях, прибутках. Як можна це вирішити – сільгосп кооперативи. І закон в Верховній Раді є, і комітет сьогодні над ним працює. Як легалізувати дрібний бізнес – сімейні ферми. Закон  також є в раді, він поки не прийнятий, розвиваються дискусії. Якщо ми приймемо ці три ключові закони, то це вирішить дане питання, і кооператив зможе керувати деякими масивами і розвивати зрошення на цьому масиві», – зазначає Сергій Хлань.

На думку нардепа, задля збільшення валового продукту на Півдні України необхідно розвивати меліоративні системи. Для цього мають бути задіяні як і фермери, так і держава.

«Найголовніше, що було закладено в цьому році, це так звана формула успіху – фінансування усіх гілок: державного бюджету, місцевого бюджету і приватного сектору. І це дасть змогу збільшувати площі зрошення в рази. А фермеру залишається тільки інвестувати в зрошувальні машини. Так, в цьому році ми плануємо збільшити площу зрошення до 10 тис га», – підкреслив Хлань.

Новости по теме

| | | | | | |