Джмелі запилюють та спасають майбутні врожаї

18 июля, 2018

На Землі вони з’явилися близько 30 мільйонів років потому. І досі вони прекрасно себе почувають і в лісах, і в горах, і в полях. Мешкають в Північній Євразії, Північній Америці, Північній Африці, а також в горах деяких інших регіонів. Здатні швидко і часто скорочувати м’язи грудей, прискорено розігрівати своє тіло до необхідних 40°C, тому по праву вважаються одними з холодостійких комах. А ще вони волохаті, гарні та дуже голосно дзижчать. Здогадалися про кого йде мова? Так,мова йде про джмеля. Літає джміль та й літає, а яка ж з нього користь? Спробуємо розібратися.

Час коли з’явилися ці комахи точно не відомий, але можна припустити, що вперше вони з’явилися в Азії. На це вказують і археологічні знахідки, і те велике розмаїття джмелів, які до сих пір живуть в цій частині світу. Відомо, що живуть вони колоніями від 50 до 200 особин в кожній. Цікаво й те, що майже кожен ранок, особливо коли на вулиці спекотна погода, біля входу у гніздо можна побачити джмеля, який тріпоче крилами. Він займається вентилюванням гнізда. А ось джміль, якого люди частіше за все вважають «трубачем», що голосно дзижчить та будить інших джмелів «на роботу», насправді він просто зігрівається.

 У джмелів, так само як і у бджіл, є отрута, але, на відміну від бджіл, вони при укусі жала не втрачають і тому жалити можуть багато разів поспіль. На щастя, ці комахи зовсім не агресивні. Збирати пилок і нектар вони вміють дуже і дуже швидко. За підрахунками вчених, лише один польовий джміль під час польоту, що триває 100 хвилин, відвідує 2634 квітки. Завдяки довгому хоботку вони можуть добувати нектар навіть з квіток з вузькими віночками, тим самим збираючи пилок з рослин, недоступних для інших комах. Наприклад, джмелі дуже люблять рожеву конюшину, і тільки вони можуть її якісно запилювати. Суцвіття у цієї рослини великі, і тільки джміль своїм довгим хоботком може дістати до пилку, а потім перенести її на іншу квітку і тим самим дати життя новому поколінню рожевої конюшини. Бджолам таке завдання не під силу.

Джмелі є дуже гарними запилювачами різних рослин. І ось цю їхню особливість з успіхом використовують у сільському господарстві в усьому світі. Для цього організовують так звані джмелеферми. В Україні в 2015 році Аграрно-дослідницька асоціація «Жива країна» побудувала перший завод з розведення джмелів-запилювачів. З відомих 300 видів джмелів переважним об’єктом дослідження став великий земляний джміль (Bombusterrestris). Науковці аграрно-дослідницької асоціації експериментально довели, що, наприклад, за умови, що на одному гектарі суниці сорту Florence (сорт був обраний в якості експериментального) буде працювати 7 джмелиних сімей, урожай суниці збільшиться на 42,9%. Можуть джмелі і в прямому сенсі врятувати урожай! Джмелині сім’ї можуть послабити шкідливий вплив весняних заморозків, запилюючи наприклад, черешню, раніше, ніж вимерзне маточка у квітки. І все завдяки тому, що джміль у холодну погоду зігріває себе сам і може спокійно працювати, а ось бджола при таких умовах працювати вже не буде. Для порівняння, джміль починає літати при температурі повітря 7ºС, а бджола – при 15ºС.

Взагалі-то, бджола більш перебірчива ніж джміль. Якщо бджола знаходить більш кращий медонос, вона може переключитися на нього. Важливим плюсом джмеля є й те, що він не вимирає масово. Експериментально доведено, що навіть, якщо у вас на полі буде стояти своя пасіка, все одно 60% запилення зроблять джмелі. Наприклад, таку культуру, як лохина, може запилювати тільки джміль. А у квітках груші і сливи, наприклад, мало нектару, тому для отримання хорошого врожаю необхідно, щоб ці культури запилював теж джміль. Гарбуз є рослиною, квітка якої цвіте всього кілька годин і якщо в цей час спостерігається несприятлива для польоту бджіл погода, то без джмеля так і залишиться пустоцвітом. А це втрата врожаю!

Нещодавно стало відомо, що у Миколаївській області масово гинуть бджоли. Особливо постраждали бджолярі Оріхуватки, Рай-Олександрівки та Миколаївки. За даними Миколаївського товариства бджолярів, загинуло близько 40% бджіл (поля обробляли хімікатами, які нанесли шкоду комахам). Звичайно, замінити бджіл джмелями ми повністю не зможемо, бо джміль має хоча й лише один, але недолік. Джмелі, як і бджоли, збирають нектар і отримують мед, але медових запасів на зиму не роблять, адже живуть вони, на жаль, всього лише одне літо. А ось доповнити бджіл джмелями у якості запилювачає дуже непоганою альтернативою для півдня України. До того ж можна використовувати джмеля-запилювача не тільки у відкритому ґрунті, але й в теплицях. Джмелі не розлітаються в пошуках нектару і пилку за межі теплиці, коли її відкривають для провітрювання. За рекомендацією фахівців, для теплиць потрібно 6 вуликів з джмелями на гектар. Ці комахи гарно зарекомендували себе для запилення тепличних томатів, перців, баклажанів, в результаті чого, за даними науковців, господарства отримують надбавку врожаю від 5 до 25%, а іноді і 50%. Дослідження, які були проведені в Англії в теплицях виявили, що джмелі ефективніше бджіл при вирощуванні кабачків і гарбуза. А саме, джміль переносить в 2,8 раз більше пилку, ніж бджола, бо має вищу «вантажопідйомність» і в результаті урожай кабачків, запилених джмелями, становив 4,3 кг на 1 рослину, а запилених бджолами – 3 кг на 1 рослину. Якість кабачків було вище при запиленні джмелями (менше деформованих плодів). Що саме цікаве – рослини менше пошкоджувалися гниллю. А все тому, що джміль для рослини може бути й лікарем. Нещодавно науковцями Університету Гвельфі (Канада) була розроблена нова система використання джмелів для лікування та профілактики хвороб на рослинах. Система передбачає використовувати лоток, наповнений сумішшю натуральних корисних мікробів і корисних грибів. Лоток поміщають в гніздо, і коли джміль буде вилітати, то він «прихватить» ці органічні пестициди з собою та доставить лікувальний порошок безпосередньо на рослини. Таким чином, рослина отримує профілактику і захист від хвороб та можливих шкідників.

Багато вчених у всьому світі працюють над поліпшенням продуктивності джмелів. Для покращення навігації комах Koppert Biological Systems (Нідерланди) облаштували вулики для джмелів спеціальним покриттям та обладнанням, яке подає особливий сигнал. Друкований малюнок в певних кольорах та сигнал робить вулики більш помітними для джмелів і дозволяють їм легше орієнтуватися та повертатися додому. Відомо, що у джмелів починають виникати проблеми з їх орієнтацією, коли зменшується денне світло або коли штучне світло домінує над природним світлом. Це впливає на якість запилення (до 40% в деяких випадках). Також Koppert Biological Systems розробили вулики для джмелів Natupol. Вони сконструйовані таким чином, що джмелі самі здатні впливати на мікроклімат всередині вулика. Конструкція вулика захищає джмелині сім’ю від випромінюваного тепла і забезпечує природну вентиляцію. Це дозволяє забезпечити достатній обсяг свіжого повітря і підтримувати вологість на оптимальному рівні. Захисний шар на дні вулика діє як ізоляція і зменшує коливання температури у вулику.

Для півдня України джмелярство може стати прибутковим бізнесом. При чому не тільки для маленьких фермерських господарств, але й в промислових масштабах. За досвідом джмелярів, бізнес цей дуже успішний: рентабельність становить понад ста відсотків. Вартість однієї родини джмелів українського виробника складає біля 1750 грн. Зараз найбільшим експортером культивованих колоній джмелів є Нідерланди, але експериментально доведено, що все одно краще використовувати місцевих джмелів, які більш пристосовані до нашого клімату. Поля півдня України рясно засаджені овочевими та плодовими культурами та потребують ефективних комах-запилювачів. І велику послугу зможуть надати саме джмелі.

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

|