Фермери VS Держгеокадастр: перепетії на Херсонщині

12 июля, 2018

На цьому тижні, а саме 10 липня, у приміщенні Херсонської ОДА фермери Херсонщини зустрілися з представниками влади, щоб поскаржитись на діяльність обласного управління Держгеокадастру.

В зустрічі, що відбулася за ініціативи аграріїв, взяли участь голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв, голова обласної ради Владислав Мангер, начальник юстиції Костянтин Хутковський, представники Держгеокадастру, голова Херсонської асоціації фермерів Микола Халупенко, аграрії області, передає

«Сотні землевласників звертаються із скаргами, що неефективно працює обласне управління земельних ресурсів. Та я скажу більш різко – ця організація не неефективно, а взагалі ніяк не працює! Через їх діяльність в нас не виконуються навіть рішення судів! Ми хочемо, щоб врешті був зроблений аналіз діяльності Держгеокадастру і дана оцінка їх роботі», – звернувся до присутніх Микола Халупенк

Це далеко не перший випадок, коли фермери висловлюють незадоволення роботою Держгеокадастру Херсонськоїї області. Наприклад, нещодавно ухвалою Херсонського окружного апеляційного суду начальника Держгеокадастру в Херсонській області оштрафовано на 35 240 грн. за навмисне невиконання рішення суду по одній із справ в Іванівському районі. Керівник обласного управління Держгеокадастру Ігор Шапран у червні був звільнений з посади.

Думку Халупенка підтримав і віце-президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Леонід Кириченко, зазначивши, що всі заступники голови Херсонського управління Держгеокадастру також повинні піти у відставку.

Зауважимо, що кілька місяців тому Асоціація фермерів та приватних землевласників у Херсонській області підписали Меморандум про співпрацю з Держгеокадастром, маючи сподівання, що це стане першим кроком для взаємопорозуміння між управлінням земельних ресурсів та агровиробниками області. Зокрема, вимагала рішення проблема про завеликі відсоткові ставки оренди, які пропонував Держгеокадастр аграріям. Так, при переукладанні угод на користування земельними ділянками, Держгеокадастр вимагав ставки оренди у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки ділянки. На Херсонщині, яка є зоною ризикового землеробства, і середній урожай іноді становить порядка 20-22 ц/га, сплачувати за тимчасове користування 4000-5000 тис грн з 1 га на рік агровробники просто не в змозі.

Однак, ніяких кроків до порозуміння із фермерами з боку Держгеокадастру зроблено не було.

Інша претензія до Держеокадастру пов’язана із розпаюванням земель в деяких районах. За словами аграріїв, є рішення судів, які Держгеокадастр не виконує вже не один рік.

Правозахсники, що брали участь у нараді наводили конкретні приклади, коли дії Держгеокадастру в Херсонській області йшли в розріз із діючим законодавством, а рішення судів по справах не виконувались.

«Типова ситуація: у фермерському господарстві, що має землю в обробітку, помирає власник цього господарства. Звісно родичі є спадкоємцями. Але в цей важкий для родини момент землю в родини забирають, розриваючи угоди на користування землею, хоча за законом смерть засновника не є основою для припинення договору постійного користування. В цій ситуації, порушуючи закон, Держгеокадастр виставляє землю на аукціон, бо на неї вже є «замовники». Складається враження, що в Україні існує ринок землі і ним керує Держгеокадастр! Сім’ї, що втратили годувальника, в такий скрутний момент мають звертатися в суд, сплачувати досить великі суми державного мита, щоб встановити справедливість. І такими справами просто завалені зараз суди. Далі гірше. Суд приймає рішення на користь спадкоємців, але ці рішення Держгеокадастром не виконуються, справи потрапляють в апеляційні суди і ця ситуація може тягнусь роками», – написав на своїй офіційній сторінці голова обласної асоціації фермерів Халупенко.

В свою чергу, голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв виразив готовність вислухати та підтримати фермерів, запропонувавши додатково зустрітися із представниками усіх сторін і розглянути всі конкретні спірні справи, що стосуються діяльності Держгеокадастру.

«Неможливо у зоні ризикового землеробства, коли середній урожай 20-22 ц/га, ставити сплату за тимчасове користування 4000-5000 тис грн з 1 га на рік», – наголосив Андрій Гордєєв.

Також  очільник області підкреслив: «Фермер – та людина, яка легально працює, дає заробітну плату на селі та платить податки, тому ми маємо захищати їх права! Зрозуміло, що до аграріїв у нас є зустрічне прохання, а саме максимально легалізувати свою роботу та врожай».

Учасниками наради було вирішено підготувати резолюцію до центральних органів влади для того, щоб вище керівництво держави звернуло увагу на проблеми фермерів та посприяло зниженню орендної ставки до 8%, адже Херсонщина – зона ризикового землеробства.

Агровиробники висловили сподівання, що завдяки втручанню в ситуацію керівників області, всі складні питання будуть вирішені найближчим часом.

Новости по теме

| | |