Рибоводи Херсонщини випустили у пониззя Дніпра близько 3 мільйонів особин осетрових

10 июля, 2018

Два тижні на Херсонщині тривала кампанія з зариблення Дніпра осетровими. У водойму випустили близько трьох мільйонів особин молоді червонокнижних видів риб.

Ще в середині 2000-х на ринках Херсонщини можна була запросто купити осетрину і навіть дефіцитний делікатес — чорну ікру, як кажуть, будь-яка примха за ваші гроші. Той факт, що осетер, білуга, стерлядь та, власне, всі без винятку види осетрових занесені до Червоної книги України, браконьєрів ніколи особливо й не бентежив. «Царську рибу», яка рясно водилася в Азовському і Чорному морях, у лиманах, а на період нересту приходила в дельту Дніпра, ловили такими масштабами, що осетрові перетворилися на вимираючий вид. За даними науковців, у водоймах на території України осетрові самостійно вже не розмножуються, позаяк просто не встигають вирости до віку, коли вже здатні відтворювати потомство. Наприклад, наймолодшим самкам російського осетра, які відкладають ікру, має бути не менше 12 років.

Те, що осетрові можуть назавжди зникнути з наших  морів, очевидно, відчували ще в СРСР, де почали відкриватися заводи з розведення цінних порід риби. У 1984-му унікальне підприємство з’явилося на Херсонщині. Виробничо-експериментальному Дніпровському осетровому рибовідтворювальному заводу, який нині носить ім’я академіка С. Т. Артющика (свого часу начальник Херсонського басейнового управління «Південьрибвод» ініціював будівництво трьох рибовідтворювальних підприємств, зокрема й Дніпровського осетрового), і досі немає аналогів у Європі. Існує думка фахівців, що, якби не це підприємство, осетрових на Херсонщині можна було побачити хіба що на картинці. Щороку на заводі з ікринки (рибопосадковий матеріал беруть з дорослих особин, які мешкають у спеціальних ставках на території підприємства) вирощують мільйони екземплярів осетрових. Кілька місяців мальки мешкають у спеціальних резервуарах, а двічі на рік — влітку та восени — молодь випускають у вільне плавання.

Протягом літньої кампанії, яка тривала два тижні, херсонські рибоводи випустили у пониззя Дніпра близько 3 мільйонів особин осетрових — стерляді та російського осетра, тим самим перевиконавши план, поставлений Держрибагенством України.

«Завдяки хорошій матеріально-технічній базі, висококваліфікованим фахівцям та якісному обладнанню завод з кожним роком збільшує власне маткове поголів’я осетрових видів риб, і тим самим росте кількість вселених екземплярів молоді у водойми», — коментує директор Виробничо-експериментального Дніпровського осетрового рибовідтворювального заводу ім. академіка С. Т. Артющика Віталій Плугатарьов.

Між іншим, вперше за останні роки на плідниках заводу ім. С. Т. Артющика вирощено життєстійку молодь осетрових, яка перейшла на харчування природними кормами. І це дає впевненість, що значний відсоток риби, яка з пониззя Дніпра йде до лиману, а потім дістається Чорного моря, приживеться у середовищі, а  з часом повернеться до річки на нерест. До речі, херсонські рибоводи пам’ятають, коли у водойму випускали вже величеньких осетрів з міткою. 33 роки заводу віддала іхтіолог Віра Смоленцева.

«Тоді на кожного осетра ставилося клеймо підприємства. І, знаєте, проходив час і коли ми з того ж Дніпра відбирали дорослих осетрів для отримання посадкового матеріалу, то зустрічалися наші, вирощені на заводі екземпляри. Зараз клеймування не робиться, немає сенсу — рибку випускаємо маленьку, а посадковий матеріал є власний», — розповіла іхтіолог.

Нагадаймо, вилов осетрових в Україні зоборонений, штраф за кожну рибину з цього сімейства, незалежно від її розміру, просто шалений. Так, російський осетер оцінюється державою у 48 тисяч гривень або позбавленням волі.

Новости по теме

| | |