Інноваційні технології у сфері зрошення повинні бути розглянуті й для застосування на півдні України

9 июля, 2018

День Івана Купала мав велике значення в слов’янській культурі. Вважається, що з цього дня починається справжнє спекотне літо. Для півдня України таке літо почалося вже давно, тому основною проблемою регіону є посуха. За останні 10 років за висновком синоптиків температура повітря влітку була вища за норму, тому очікувати в серпні прохолоди немає ніяких підстав. В Миколаївській області Програмою розвитку водного господарства на 2018-2021р. р. передбачається відновлення та реконструкція зрошувальних систем протягом трьох років на площі більше ніж 11 000 гектарів. Але час не стоїть на місці, тож можливо потрібно не тільки реконструювати та відновлювати зрошувальні системи, а впроваджувати й інноваційні розробки у сфері зрошення?

Ізраїльська компанія Tal-Ya Water Technologies, розробила багаторазовий пластиковий лоток для збору роси з повітря, що зменшує потребу в воді посівів на 50 %. Ідею взяли з історії землеробства древніх. Справа в тому, що стародавні ізраїльтяни використовували каміння для збору роси з повітря. Нова ідея має ряд екологічних переваг, які виходять за рамки простої економії води. Завдяки цьому пристосуванню можливо не тільки використовувати більшу кількість опадів, але і максимально задіяти інші джерела вологи — росу та конденсат. Як відомо вода з роси та конденсату є фактично дистильованою водою, тому додавання її в ґрунт пом’якшує засолення ґрунту від зрошення. Квадратний ребристий лоток (вартість приблизно 1 долар) виготовлений з спеціального пластику, схожий на піддон. Розташовують його прямо на ґрунті. Лоток є багаторазовим. Він не деформується на сонці та не буде зіпсованим пестицидами та добривами. Має отвір у центрі для вирощування рослини. Сама форма лотка дозволяє отримати в 30 разів більше води після дощу та направляє воду прямо до коренів. Також протягом ночі лоток збирає краплі роси, які стікають до кореневої системи рослин. Такі ж лотки маються і для дерев, просто їх розмір більше. Перевага використання таких піддонів ще й в тому, що лотки блокують сонце, тому бур’яни не можуть вкоренитися. До того ж піддони можна з’єднати за принципом «лєго» та зробити єдину систему зрошення. Більш того, білий колір піддону дозволяє відображати комах-шкідників, а добрива, що вносяться з водою, витрачаються в менших кількостях, тому що відразу ж проникають до коріння.

Лоток для збору роси з повітря

Науковці Алтайського державного університету розробили поливальний шланг для краплинного зрошення, який біологічно розкладається. Він виконаний з паперового крафт-шпагату. Крафт-шпагат просочений рідким рослинним маслом. Шланг виконаний методом плетіння. Плетіння шланга забезпечує мікропористу структуру. Структура шланга дозволяє воді сочитися через мікроотвори у стінці та виходити у вигляді крапель на зовнішню поверхню шланга. Винахід має більш просту конструкцію та надійну роботу, що дозволяє уникнути установки дорогого устаткування, що нормують витрати води, бо завдяки цьому шлангу вода буде повільно сочиться між зазорами ниток шпагату. Даний шланг може мати період експлуатації від двох до трьох сільськогосподарських сезонів. Термін експлуатації залежить від товщини шпагату та специфіки ґрунтів. Даний шланг є найдешевшим, може застосовуватися на великих земельних ділянках. Важливо й те, що такий шланг невимогливий до наявності суспензій у воді, дає можливість прикореневого підживлення рослин, без побоювання, що добрива можуть забити мікропори (за настільки короткий період експлуатації, замулення буде мале та суттєво не відіб’ється на їх роботі). Шланг передбачає принцип саморегуляції, а значить вимагає мінімального контролю свого функціонування з боку користувача, в порівнянні з відомими системами краплинного зрошення; виключається проблема вибору довжини кроку між крапельницями-порами (інфільтрація води відбувається по всій поверхні живлення гілок). Будь-яка зрошувальна система має свій термін служби. По його завершенні, матеріали, з яких вона складалася, повинні бути утилізовані. А ось шланг, який біологічно розкладається, виключає витрати, пов’язані з утилізацією по завершенні періоду експлуатації. Шланги, при необхідності, за допомогою з’єднувальних муфт об’єднуються в систему зрошення. Кінець шланга затискається залізною кліпсою, яка теж біологічно розкладається.

Біорозкладаючий крафт-шпагат

Ну а як же не сказати про саме краплинне зрошення. Краплинне зрошення є найбільш поширеною системою зрошення в світовому масштабі – воно використовується на площі понад 6 млн. га. Сама концепція краплинного зрошення була розроблена ізраїльським інженером Симхою Блассом, який з’ясував, що повільний і збалансований полив значно збільшує врожайність. Після винаходу та впровадження гнучкого трубопроводу, з’явилася можливість зрошування в тих місцях, де це найбільш необхідно. У 1965 році ізраїльська компанія Netafim заснувала на даній технології цілу індустрію. В даний час системи краплинного зрошення становляться ще більш ефективними та постійно вдосконалюються. Системи вже можуть самоочищатися, а також забезпечувати рівномірний розподіл води незалежно від її якості і тиску. Доречи на Одещині деякі фермери з успіхом використовують систему краплинного зрошення. За їх словами, якщо врахувати низьку врожайність овочів при використанні неінтенсивних технологій, ніколи не відомо, чи будуть витрати на традиційні системи зрошення нижчими. Встановити систему крапельного зрошення з нуля може виявитися не дорожче, ніж систему будь-якого іншого типу, яка буде вимагати магістральних каналів, потужних насосних станцій тощо. Краплинне зрошення також дозволяє отримати овочеву продукцію значно вищої якості за рахунок зменшення поширення хвороб, більш складної агротехніки, використання гібридів. Воно дозволяє підвищити родючість ґрунтів, більш раціонально витрачати воду та добрива. Завдяки цьому постає можливість надання рослині реалізувати весь свій потенціал у повній мірі, тому майже гарантовано отримати врожайність мінімум в 2-2,5 рази вище.

Краплинне зрошення

Компанією NaanDanJain (Ізраіль) вже створено комплексне рішення в області зрошення, коли підземну або наземну крапельну стрічку і систему спринклерів поєднано. Також створено спринклери, які можуть служити до 20 років. Завдяки дрібнодисперсному розпорошенню в разі заморозків культури рятуються від непередбачуваних кліматичних змін. Ще розроблено та втілено нову технологію для садівництва та виноградарства. За цією технологією зрошувальна стрічка розташовується на висоті приблизно 1-1,2 м, та натягується між деревами або кущами. При подачі води вона зрошує кореневу систему, нижнє листя, низ стовбурів та ґрунтову зону навколо рослини, створюючи оптимальну атмосферну вологу для таких культур як яблука, персики та виноград.

На території Херсонської області, частини Одеської, Миколаївської областей 8 років з 10-ти або сухі або занадто сухі. І тільки 2 роки мають достатній рівень природного вологозабезпечення. Без води сотні тисяч гектарів можуть перетворитися на пустелю, тому зрошення для нашого регіону є вкрай необхідним. Тому поряд з системами зрошення, які будуть відновлені, треба не забувати і про інноваційні системи зрошення. Їх установка може здатися досить дорогим задоволенням, але як кажуть фахівці, такі системи окупаються максимум за 5 — 7 років. Вони служать набагато довше, є набагато більш економічними і що важливо — більш екологічними.

Засуха

Текст: Євгенія Ткачова

Новости по теме

| | | |